Trawnik po zimie cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
alehandra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 4 wrz 2009, o 09:05
Lokalizacja: wrocław

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam Szanownych Forumowiczów
mam następujące pytanie: kiedy można wykonać pierwsze wiosenne koszenie trawnika?
pozdrawiam :)
ola
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj ASIU , jak zapewne zorientowałaś się wszystkie trawniki po zimie nie wyglądają najlepiej, jedne gorzej, drugie lepiej , ale chyba nie ma takiego , który byłby zielony jak ostatniego dnia przed zimą.

Wydaje mi się że jeżeli masz jeszcze mokry trawnik, to nic Ci innego nie pozostaje jak poczekać z wszelkimi pracami na trawniku do czasu gdy trawnik podeschnie i wyschną zgniłe po zimie resztki traw. Nie ma sensu chodzić z kolcami , czy czymś innym po trawniku, jak jest on mokry, jedyne co zrobisz, to go mocniej ubijesz.

W ramach wyjątku możesz wejść na ten trawnik tylko po to by rozsiać na nim trawnik, nawozy trawnikowi nic z pewnością nie zrobią , nawet jak ziemia mokra, bo trawy na nim nie masz i nie można jej spalić nawozem a korzeniom mokry nawóz nic nie zrobi.

Jak wyschnie trawnik to dopiero wtedy możesz grabiami wygrabić suche resztki traw, grabienie mokrych fragmentów zgniłej trawy spowoduje tylko tyle że grabie będą wyrywać razem z trawą korzenie( sucha trawa się kruszy i łatwo oddziela od korzeni,a mokra , mimo że zgniła trzyma się korzeni) , a wtedy to rzeczywiście będziesz miała puste placki na trawniku.

Na mech najlepsze jest jesienne czesanie aeratorem , jak masz aerator, to też możesz go użyć ( po wyschnięciu trawy) zakładając do aeratora wałek ze sprężynami.

Witaj OLU na koszenie trzeba jeszcze trochę poczekać, nie ma co latać z kosiarką z pustym koszem, urośnie trawa, to trzeba ją będzie kosić, jeszcze nam się znudzi to koszenie( w moim ogrodzie 23-25 razy w roku), myślę że jak urośnie trawa tak na 10 cm, to trzeba rozpocząć koszenie, kiedy, kto to wie, na pewno u Ciebie dużo wcześniej niż u nas.
Awatar użytkownika
asiapg
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 cze 2009, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trawnik po zimie

Post »

Rozanko i Tadeuszu bardzo Wam dziękujęza odpowiedzi i pocieszenie :) Tak zrobiłam. Obsypałam nawozem. Niestety nie mam aeratora bo i tego mojego trawniczka ze 30 m2 :D. Ale mam buty z kolcami wiec ich użyję jak tylko po weekendowym deszczu obeschnie trawa.
Proszę powiedzcie mi jeszcze tylko jak to jest z tym wapnowaniem trawnika. Co roku walczę z mchem. Nawozy żelazowe średnio mi pomogły i po zacienionej części tego zielonego dywanika zawsze więcej mchu niż trawy. Spróbowałabym tego zabiegu ale nie wiem kiedy to mam zrobić tzn. czy jak już trawa odbije, czy teraz kiedy jest bardziej niebytem niż trawą? Czy ma jakieś znaczenie odstęp miedzy nawożeniem a wapnowaniem? Na pewno będę dosiewała trawnik czy wapnować jak już trawa będzie porządnie wyrośnięta i koszona, czy przed wysiewem?
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ależ się dzisiaj naczesałam tej trawy a to dopiero początek!
Tadeuszu a znasz jakiś sposób na mech w trawniku? Jest niezły oprysk ale drogi jak nieszczęście.
Trawę zawsze zbieram a jesienią wapnuję, wertykulator też mi dostarcza niezłej rozrywki :? :? a meszek niestety się pleni.Wiem że potrzeba coś z żelazem.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj ASIU, IZO, przekonałem się że jest cień, to jest mech, a jak nie ma mchu, to na pewno bedzie i te dwie rzeczy są przeważnie razem, wydaje mi się że się z tym trzeba pogodzić, ...no chyba że ktoś wyda kupę pieniędzy na super środek przeciwko mchu, ale ja go nie znam. Najbardziej ogranicza rozrost mchu jesienna aeracja za pomocą szpilek na wałku aeratora wertykulatora.

Wydaje mi się że mech rośnie w mokrej ziemi bo ją lubi, wapnowanie nie spowoduje że się ziemia osuszy, pobierałem próbki ziemi do określenia pH z miejsc gdzie rośnie mech i wcale nie była to kwaśna gleba, tylko mocno zacieniona.

Już wolę w miejscach zacienionych mech, którego warto polubić ,niż gołą ziemię, bo jak usuniemy mech ,to zostanie tylko goła ziemia.
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Mam pytanie, czy niewielka ilość trocin na trawniku będzie szkodzić trawce? Nie jest tego dużo, 99% udało mi się wygrabić, lecz jednak nie wszystko. :( Boję się, czy trociny nie utrudnią oddychania korzeniom traw.
emmi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 mar 2010, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam,
Jestem "nowym" działkowcem. Na mojej nowej działeczce jest zaniedbany trawnik. Najbardziej nie daje mi spokoju miejsce pod jabłonką. Poprzedni właściciel nie usunął opadłych jabłek z murawy i teraz mam sfermentowane jabłka w trawie. Zaczęłam usówać te jabłka, ale trawa pod nimi jest podgnita.
Co mam zrobić z takim trawnikiem??
:?:
jarekradom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2010, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

do Tadeusza moja działka ma 5600 m i wła snie wysiałem na nią 50 kg saletry i 50 kg polimagu 405 cz to wystarczy :roll:
toskan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lut 2009, o 19:25
Lokalizacja: OKOLICE KALISZA

Re: Trawnik po zimie

Post »

Tadeusz mam jedno pytanie czy na trawniki stosuje się jakieś opryski przeciw grzybom?
zauważyłem na swoim trawniku małe kulki.są to kulki takie jak w lesie można spotkać, kiedy je zgnieciemy wydostaje się z nich brązowy pył.jeśli ktoś wie coś na ten temat to bardzo proszę o pomoc. ;:223
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj EMMI, to masz zrobić, co robi teraz każdy ogrodnik, dokładnie grabi swój trawnik z suchej trawy i innych nieczystości znajdujących się na trawniku. Na ewentualne dosiewanie ubytków w trawniku jeszcze będzie czas jak zacznie trawa się dobrze zielenić.

Witaj JARKU, myślę że na ten areał jest wystarczająca ilość nawozu, najważniejsze z nawozami, to nie przedobrzyć, jeżeli na trawniku pojawią Ci się jaśniejsze plamki trawy, będą one oznaczać "mijaki"- niedokładne rozrzucenie nawozu, możesz w tych miejscach delikatnie uzupełnić nawożenie.

Witaj TOSKAN,w ubiegłym roku jesienią na trawniku pojawiały mi się plamki różowej pleśni i w tych miejscach gniła mi trawa( po wygrabieniu, trawa na nowo wyrastała). Miejsca te opryskiwałem TOPSINEM i plamki pleśni znikały.

Nie wydaje mi się że opisywany przez Ciebie "purchawki" stanowią jakieś zagrożenie dla trawnika.
Czytając w internecie o chorobach grzybowych trawników znalazłem opinie że nie ma specjalnych środków grzybobójczych do trawy i trudno walczyć tymi środkami grzybobójczymi dostępnymi w sklepach.
anetka7607
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2009, o 16:22

Re: Trawnik po zimie

Post »

witam ja mam ten sam problem z trawnikiem :( jest go 15 arów i po zimie jest okropny.kupiliśmy już wertykulator z areatorem spalinowy ale nie wiem dokładnie jak go użyć?czy pierwsze trzeba skosić trawe?(ale na to chyba jest za wczas?) czy pierwsze wygrabić tym wertykulatorem?
aneta
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj ANETKO, proponuję da urządzenia (wertykulator aerator) założyć wałek z szpilkami ( sprężyny) i wyczesać trawnik z pozostałości po pleśni pośniegowej. Mnie dwa dni zeszło przy wygrabieniu trawnika ( ok 20 ary) , na którym były tylko niewielkie uszkodzenia pleśni pośniegowej.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Trawnik po zimie

Post »

Mój trawnik po zimie również wyglądał tragicznie. Byłam załamana. Byłam. Bo po zabiegu aeracji wygląda już o niebo lepiej. Czuje się, że zaczął oddychać. Aerację stosuję od 3 lat. To naprawdę pomaga i jest znacznie mniej męczące od latania z grabiami i wyszarpywania suchych źdźbeł.
anetka7607 nie musisz kosić przed aeracją - ja "przelatuję" aeratorem 2 razy - w kratkę. A tam gdzie wyjątkowo gęsto, nawet kilka razy pod różnym kątem. Wyczesze ci się tyle siana, że nie uwierzysz. Ponieważ jestem wygodna, używam kosiarki jako odkurzacza - pięknie zbiera wszelkie wygrabione resztki. Polecam. :heja Sąsiedzi patrzyli na mnie nieco dziwnie, widząc pracującą kosiarkę w marcu przy gołym trawniku :shock:

Mam urządzenie do aeracji z dwoma wałkami - także tym z nożami do wertykulacji. Ale przyznam się, że nie stosuję wertykulacji, próbowałam i miałam wrażenie, że te noże wyrywają mi całą trawę - zostawała czarna, wzruszona ziemia. Jakoś nie mam odwagi. Za to sprężyny aeratora ustawiam na najniższy poziom - ładnie "orze" glebę. ;:108

Co do mchu - też go mam, z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze na mech są nawozy do trawników o dużej zawartości żelaza. Mech go nie znosi. Zasycha i można go potem wyczesać. Natomiast nawozy azotowe pobudzają wzrost mchu. Trawy także, trzeba częściej kosić. Taki nawóz polecono mi jakiś czas temu - widząc kapitalne efekty, zaprzestałam używania czegokolwiek innego. :uszy
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”