Podlewanie kaktusów i sukulentów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Witam wszystkich :)

Mam krótkie pytanko dotyczące podlewania kaktusów i sukulentów. Niedawno kupiłam w Biedronce kilka sztuk, niestety w kiepskim stanie. Od razu przesadziłam i podlałam.

Nie mam doświadczenia z kaktusami i nie wiem jak powinnam podlewać je dalej. Czy poczekać aż ziemia całkiem im przeschnie i delikatnie podlać czy raczej podlewać bardzo rzadko, tak żeby przez dłuższy czas miały sucho. Wiem, że kaktusy nie lubią mieć zbyt mokro i nie chciałabym ich przelać.

Moje roślinki to echinopsis, dwie opuncje i chyba aloes :D
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Największym błędem było podlanie roślin bezpośrednio po przesadzeniu. Wtedy uszkodzone korzenie najłatwiej ulegają infekcjom. Jeśli chodzi o ogólne zasady podlewania - to w okresie wegetacji należy obficie podlewać w momencie, gdy podłoże zupełnie wyschnie. Natomiast w okresie spoczynku nie podlewa się wcale.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Post »

hmmmm... szkoda, że nie poczytałam trochę na ten temat zanim je przesadziłam. może nie będzie tak źle, właśnie zauważyłam że jedna z opuncji zaczęła wypuszczać nowe listki (jeżeli można je tak nazwać :) )
dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze tylko jedno pytanie. jeżeli nie można ich podlewać po przesadzeniu to jak długo należy poczekać z podlewaniem?
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Około tygodnia
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

Jak w temacie - jak często podlewacie swoje kaktusy ? Znam różnych ludzi.. niektórzy podlewają co dzień po trochu inni raz na tydzień/dwa/miesiac itd. Ja podlewam jak podłoze przeschnie ale staram się żeby cn. raz na tydzień były podlane. Jedynie te roślinki które potrzebuja wiecej wody podlewam częsciej. Dodatkowo co 2-3 dni zraszam lekko rano kaktusy.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

ja swoje podlewam co 3 tygodnie, z wyjątkiem dwóch meksykańskich gatunków które wodę dostają raz na 6 tygodni
do tego latem raz w miesiącu wszystkie dostają drobną dawkę nawozu

oczywiście od listopada do kwietnia kaktusy wody nie dostają by pięknie zakwitły :)

kaktusów nie można podlewać po trochu, należy podlać raz a dobrze a nadmiar wody odlać z podstawki
kaktusy powinny większość czasu spędzać w suchym podłożu (prawidłowa mieszanka wysycha w zasadzie w 2-4 dni, a kaktus pobiera z niej tylko mikrodrobinki wody
---
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

Podlewanie to sprawa indywidualnia zależna od warunkó hodowli (nasłonecznienie, substrat).

Ja osobiście podlewam podobnie tak jak dianek - co 3 tygodnie. Czasem częściej, czasem rzadziej. :D
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

Jakieś 7x w sezonie, co daje średnio jedno podlanie co 3-4 tygodnie. Oczywiście latem, w czasie upałów nie podlewam wcale. Wtedy moje górale przechodzą drugi okres spoczynku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

Kurcze to muszę jeszcze ograniczyć podlewanie :oops: Ja robiłem co 2 tyg...
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
XerXers
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 20 mar 2010, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

A jaką wodą podlewacie kaktusy, zwykłą z kranu, po jakimś czasie spoczynku czy powinno sie podlewać wodą destylowaną, czy też przegotowaną ostudzoną? Czytalam ze woda z kranu zawierajaca wapń, sprawia ze środowisko w podłożu staje się zasadowe, a kaktusy preferują kwaśnie.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

Najlepsza jest deszczówka i taką staram się podlewać. Mam to szczęście, że woda w sieci wodociągowej, gdzie mam kaktusy jest bardzo miękka i także nadaje się do podlewania. Zatem gdy brakuje deszczówki używam kranówki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

Ja również deszczówką, chyba że jej nie ma to wodą z kranu która wczesniej stała troche w szkalnej butelce. Niestety w kranie mam wodę twardą. Co do częstości podlewania to sumie zależy od kaktusa np. euphorbi mili zaobserwowałem że lubi wodę ;) niektóre sukulenty jak np. Litopsy podlewam bardzo rzadko. Ciekawy przypadek miałem z Pachypodium. Jak je kupiłem miało z 30 cm i ładne zielone liście. Po paru dniach zaczęły liście żółknąc i opadać, całe zrobiło się miękkie i ciemne. Przestałem całkowicie podlewać na dłuższy czas. Później podlewałem od czasu do czasu do podstawki. Minęło może pól roku a jest 2 razy grubsze, twarde, zielone i ma ładne liście. Nie wierzyłem że ożyje a jednak. :wink:
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak cząsto podlewacie swoje kaktusy ?

Post »

ja podlewam kranówą ;) nieodstaną nawet :) ale moja woda się do tego akurat nadaje ;)
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”