Trawnik po zimie cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ja mój trawnik mam ok 15 lat a nawoziłam go tylko kilka razy :) a zawsze jest zielony :wit
W lipcu albo sierpniu miałam niestety różową pleśń i musiałam go ostro reanimować. Było za zimno, za mokro i potrzebował przez to więcej nawozu. Był wertykulator i saletra. Przezimował dobrze jak na pół roku pod śniegiem. No bo o kretach i nornicach teraz nie mówimy? :twisted:
Dla mnie najważniejsze jest odchwaszczanie. No i im więcej nawożenia tym więcej koszenia ;:108
A i najważniejsze nawozy siać siewniczkem!!!! bo inaczej będą placki
Awatar użytkownika
jura
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 wrz 2009, o 09:49

Re: Trawnik po zimie

Post »

Wiesz można siewniczkiem i można rączką :)) a kreta i nornic na moim żwirowisku nie ma za to zajączki i sarenki... z 7 drzewek została tylko wisienka reszta mimo chochołów została odrapana i zżarta .... a róże jak ładnie przycięte:))
Betix75
50p
50p
Posty: 87
Od: 16 wrz 2007, o 16:34
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Trawnik po zimie

Post »

Hej ! :)
ja również mam kłopot z czynnościami jakie teraz "na wiosnę" powinno się wykonywać na trawniku. zaleciłam mężowi wygrabienie trawnika (za pomocą zwykłych grabi), natomiast mąż upiera się, że lepszy efekt uzyska używając areatora. Podpowiedzcie Kochani jak to powinno być: po pierwsze grabki, po drugie areator, potem zaraz wertykulator i na końcu nawóz? Czy może zrezygnować z niektórych czynności?

Pozdrawiam serdecznie - Betix
Tego na co za późno, tego szkoda...
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Po zimie najważniejsze jest wygrabienie trawnika . Na małym trawniku można to zrobić grabiami do liści . Na większych powierzchniach łatwiej jest gdy użyjemy wertykulatora ( nie mylić z areatorem , który wycina otwory w darni , a nie rozcina ją i przerzedza jak wertykulator ) . Po tych zabiegach nawóz . Może być wieloskładnikowy , ale te są dosyć drogie i raczej opłaca się je używać na małych , dywanowych trawnikach . Na dużych powierzchniach , by nie zbankrutować wystarczy saletra amonowa . Nawóz ten musi być bardzo równomiernie i oszczędnie rozsiany by nie spalić trawnika .
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

JOLU, JURO- jestem amatorem ogrodnikiem, w ogrodzie mam około 30 arów trawnika, jak ten trawnik wygląda, proszę zajrzeć do mojego wątku Ranczo Nokły.W internecie można znaleźć bardzo mądre opracowania różnych instytutów naukowych odnośnie czym i jak nawozić trawnik i jakich składników potrzebuje trawnik w poszczególnych porach roku.

Nikomu nie doradzę jaki ma dać nawóz by ładnie wyglądał trawnik, gdyż zastosowanie poszczególnego nawozu zależy od zasobności gleby w składniki pokarmowe, a zwłaszcza od braku tych składników. Bez trudu można ustalić jakich nawozów trzeba użyć w ogrodzie każdego Forumowicza, wystarczy tylko pobrać próbki z różnych miejsc ogrodu i wysłać je do badań, w internecie pełno ogłoszeń firm wykonujących badania gleby.

Takie badania wykażą jakiego składnika jest za dużo, a jakiego za mało i kierując się brakiem poszczególnych składników można użyć konkretnego nawozu. Opłaty za takie badania nie są wysokie , rzędu 50- 70 zł za kilka próbek.

Nawozy Polifoski mające w nazwie cyfrę, informują że w danym nawozie, tyle jest procent azotu ( polifoska 4 ma w swoim składzie 4% azotu) i tak dalej. Im więcej azotu w nawozie wieloskładnikowym, tym więcej pieniążków trzeba wydać na nawozy ( oczywiście kupując w składzie nawozowym dla rolnictwa tak zapłacimy co najmniej połowę mniej niż w innych miejscach).

Mogę i piszę jakie nawozy ja używam , ale to nie znaczy że tak muszą postępować inni. Dość znanym sposobem działania nawozów jest blokowanie wykorzystania danego składnika nawozu przy braku innego składnika( mogę tylko porównać tylko tym że nie możemy dużo jeść, nawet jak jesteśmy głodni, jeżeli w czasie jedzenia nie popijemy).

O pozostałych składnikach nawozu ( poza azotem ,fosforem i potasem) ,niezbędnych dla życia roślin, trzeba niestety poczytać w internecie, dość dużo o tym piszą, i warto poczytać, bo to są już wywody ściśle naukowe.

Mój trawnik dostał w tym roku POLIMAG 405( w ubiegłym roku była to POLIFOSKA 8), ( tylko 5 % azotu), i dlatego też uzupełnieniem azotu będzie MOCZNIK ( 46 % azotu) , oczywiście rozrzucony przed opadem deszczu.


BETIX-mądre książki doradzają by jesienią po ostatnim koszeniu usunąć z trawnika za pomocą sprężynujących drutów resztki obumarłych traw i w ten sposób przerzedzić trawnik na zimę , by wiosną pleśń pośniegowa nie miała za dużo pokarmu.
jak fachowo ta czynność się nazywa , sam już nie wiem , co jakaś publikacja to zmiana aeracji z wertykulacją i odwrotnie.

Jeżeli tego nie zrobiono jesienią ,to myślę że nie zaszkodzi trawnikowi ta czynność wiosną, nie wiem czy ta czynność zastąpi wygrabienie zaschniętych resztek traw powstałych w wyniku pleśni pośniegowej, na pewno później ( po użyciu w weltykulatorze -areatorze sprężyn ) , będzie mniej grabienia.

Zasilenie trawnika wiosną powinno być pierwszą czynnością jaką wykonujemy na trawniku, później wykonujemy inne prace, nawóz wieloskładnikowy działa z opóźnieniem ( nawet do 6 tygodni)i dlatego też jak tylko możemy wejść na trawnik to zasilamy trawnik nawozami.

Nacinanie darni za pomocą noży ( wykonanych z płaskowników stalowych ) wykonujemy po pierwszym koszeniu trawnika i dlatego też warto poczekać z tą czynnością do czasu aż urośnie nam trawa.

Jeżeli masz młody trawnik( tak do 3 lat) i nie jest zbyt intensywnie używany to doradzam tylko nawożenie i wygrabienie zeschłych ździebeł trawy , a dać
sobie spokój z aeracją czy wertykulacją a właściwie z czesaniem sprężynami , czy cięcia nożami zamocowanymi na wałku (wymiennym) aeratora-weltykulatora.
tollo
100p
100p
Posty: 169
Od: 21 paź 2008, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police okolice Szczecina

Re: Trawnik po zimie

Post »

Proszę o pomoc.Dziś po raz pierwszy byłam na działce i się przeraziłam.Mój trawnik,którym się tak cieszyłam latem okazał się okropny.Wszędzie wokół jest zielono,a u mnie trawa jest uschnięta i wygląda tak jakby nie była koszona przed zimą,a zbyt długie źdźbła położyły się i ni to zgniły ni to wyschły tworząc skorupę.Co mam zrobić? Czy zacząć wygrabiać powstałą skorupę już teraz czy poczekać,aż ziemia będzie sucha?Czy jest szansa,że trawnik dojdzie do siebie i będzie piękny?Jaki nawóz zastosować na tak powstałą szkodę?Dodam tylko,że trawa była siana jesienią i była późno koszona.Teren porośnięty trawą jest mokry.Jestem załamana.Proszę pomóżcie.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj TOLO, zajrzyj tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=20980

tam piszemy o pleśni pośniegowej.
SHAFT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 kwie 2009, o 14:28
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Tadeusz a mógłbyś mniej więcej określić ile mocznika rozsypać np na 100 m2 ? Nie chciałbym przesadzić i spalić trawy zbyt dużą ilością nawozu. Pozdrawiam.
tollo
100p
100p
Posty: 169
Od: 21 paź 2008, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police okolice Szczecina

Re: Trawnik po zimie

Post »

Dziękuję Ci Tadeuszu za odpowiedź.Powiedz mi tylko proszę,czy jest możliwość,aby trawnik odrósl
mi i byl znowu piękny skoro teraz mam suche pole?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj SHAFT, ja na swoje 30 ary do wiosennego siewu nawozu przeznaczam 50 kg mocznika ( jako uzupełnienie azotu do wcześniej rozsianego nawozu wieloskładnikowego). Nie wysiewam na raz wszystkiego , sieję ręcznie i przeważnie trafiają mi się "mijaki" od razu wysiewam 2/3-3/4 z 50 kg, a 1/3-1/4 zostawiam na poprawki"mijaków", na trawniku widać jaśniejsze plamki trawy i wtedy wysiewam te pozostałe resztki nawozu.

Myślę że że na Twój jeden ar trawnika przygotuj ok 1.5 kg mocznika, wysiej od 1 kg od razu , a pół kilograma zostaw na poprawki ( chyba że będziesz rozsiewał równomiernie siewnikiem, to wysiej od razu wszystko.

Koniecznie wysiewaj mocznik przed planowanym deszczem, a jeżeli prognozy się nie sprawdzą, to w ciągu 24 godzin od wysiewu nawozu intensywnie podlej trawnik.

Witaj TOLO, niestety nie zajmuję się wróżeniem, mogę tylko oceniać tylko po fatach. W tym roku nie mogło wymrozić trawników, bo w czasie dużych mrozów na trawnikach było dużo śniegu. Jeżeli nie miałeś na swoim trawniku przez dłuższy czas lodowiska, albo nie zalegała przez dłuższy czas na nim woda, to istnieje duże prawdopodobieństwo że pleśń pośniegowa poczyniła szkody tylko w wierzchniej warstwie trawnika a korzenie pozostały całe i zdrowe i za jakiś czas powinieneś zobaczyć soczystą trawkę.

Na przyszłość nie należy zapominać o jesiennych pracach przy trawniku ( w tym zaniechania późnego nawożenia) , by się sytuacja nie powtórzyła.
SHAFT
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 kwie 2009, o 14:28
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Tadeusz dziękuję za cenne rady ;:180 . O to mi chodziło.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
asiapg
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 cze 2009, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj Tadeuszu, u mnie już wiosna się obudziła. Krokusy wylazły z ziemi, narcyzy, tulipany nawet jedna funkia pokazała fioletowe kiełki. Za to nie mogę patrzeć na trawę. Wygląda jak na zdjęciach poniżej. Co roku nie wiem co z nią robić ale teraz to mnie załamała. Radzono mi w zeszłym roku w ogrodniczym, że trzeba po niej butami z kolcami pochodzić, powapnować żeby mech nie rósł i nawozić. Ale w jakiej kolejności i kiedy to już poza 'na wiosnę' nie mogłam się dowiedzieć. Nad tym moim trawniczkiem to mało słońca, więc mokry jak nie wiem co, dopiero śnieg stopniał. Dzisiaj na dodatek siąpi deszczyk a słońca nie wiem kiedy dostarczą wiaderko. Czy wygrabiać taki wilgotny? Czy sypać nawóz na taki wilgotny i liczyć na deszcz zapowiadany? Poradź proszę kolejność działań, bo nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Z góry bardzo dziękuję.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Rozanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1832
Od: 9 lut 2009, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Toruń/Puszcza Bydgoska

Re: Trawnik po zimie

Post »

Asiupg, nie przejmuj się tak, 90% trawników w tym kraju wygląda tak po zimie :wit
Moj zresztą też. :evil: Teraz należy go dobrze wygrabić, potem pochodzić w butach z kolcami, potem nawozić. Co do wapnowania, to zależy czy masz mech, czy nie. Zreszta podczas grabienia większość mchu usuniesz grabiami. Myślę, że należy już go zgrabić, aby nie zaczął gnić. Jest ciepło!!!! Im szybciej tym lepiej, poza tym szybciej ziemia obeschnie po grabieniu! Może powinnaś go wypiaskować? Czyli posypać żwirem, jeżeli woda stoi.
Myślę, że niedługo będzie piękny, jak mój :D
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”