Trawnik po zimie cz. 1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Re: Trawnik po zimie

Post »

ja się podłączam do pytania o nawożenie.
raz nanwozilismy nawozem długodziałającym - efekt był żaden.
Potem krótkodziałającym - efekt - trawa popalona.
W tym roku boję się w ogóle nawozić.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

Ja nawożę saletrą amonową i w miejscu gdzie sypnę za dużo trawa jest soczyście zielona i szybko rośnie,
dziś wygrabiłem trawnik,

jednak w części sadowniczej jest kiepski, zauważyłem że zależy to od mieszanki lub jej przeznaczenia, otóż w jednej części jest trawa chyba sportowa (muszę sprawdzić opakowanie) to nawet nawet obleci, natomiast w pasie gdzie na nowo zakładałem trawnik jakąś mieszanką którą dostałem od cioci, murawa całkowicie padła, żółta do samiuśkiej ziemi, pierwszy raz takie coś widzę a w sumie mam ją od ok 9lat
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

toskan pisze:jestem początkującym ogrodnikiem w zeszłym roku założyłem trawnik.
mam kilka pytań:
-kiedy najlepiej zacząć wygrabianie trawnika?
-kiedy można podsypać nawozu?
-jaki nawóz będzie najlepszy do trawników i iglaków ?
z góry dziękuje za pomoc. :oops:
Trawnik, należy zasilić nawozem jak najwcześniej, kiedy tylko śnieg zniknie i trochę podeschnie trawa. Wygrabianie trawnika należy również wcześnie zacząć, gdy tylko wyschną obumarłe resztki trawy.
Najlepsze nawozy na trawnik są nawozy wieloskładnikowe, jakie, to już zależy od kieszeni właściciela ogrodu, a zwłaszcza od zasobności jego portfela.

Ja, z uwagi na duży ogród ( duży trawnik i dużo iglaków) w nawozy zaopatruję się w punkcie sprzedaży nawozów dla rolników z nawozów wieloskładnikowych stosuję różne odmiany POLIFOSKI i POLIMAGU
( MOCZNIK.PL N 46POLIFOSKA 21 N(MgS) 21-(4-35)PoliAzot NPK(S) 25-6-6-(15)
POLIDAP? light NP(S) 14-34-(17)POLIDAP? NP(S) 18-46-(5)POLIWAP NPK(MgS) 3-12-18-(4-14)

POLIFOSKA? 4 NPK(MgS) 4-12-32-(2-9)
POLIFOSKA? 5 NPK(MgS) 5-15-30-(2-7)
POLIFOSKA? 6 NPK(S) 6-20-30-(7)
POLIFOSKA? 8 NPK(S) 8-24-24-(9)
POLIFOSKA? 12 NPK(MgS) 12-12-12-(2-27)
POLIFOSKA? V NPK(MgS) 11-8-20-(2-25)
POLIFOSKA? M - MAKS NPK(MgS) 5-16-24-(4-7)
POLIFOSKA PETROPLON? NPK(MgS) 5-10-30-(3-9) z (B) 0,1
POLIMAG? 311 NPK(MgS) 11-8-16-(5-25)
POLIMAG? 405 NPK(MgS) 5-10-20-(7-9)
POLIMAG? S NPK(MgS) 10-8-15-(5-35-B-0,1;Cu- 0,1;Mn-0,2;Zn-0,5)

Do iglaków również stosuję nawozy wieloskładnikowe , takie jak
POLIFOSKA M i POLIMAG S

Z tych dwóch nawozów w znacznej części rożni "producenci tworzą nawozy dla iglaków.

Nawozów nie powinno się stosować później niż do końca czerwca ( druga dawka nawozów).
toskan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lut 2009, o 19:25
Lokalizacja: OKOLICE KALISZA

Re: Trawnik po zimie

Post »

dziękuje bardzo za pomoc i podpowiedz.
mam jednak jeszcze jedno pytanie czy na trawniki stosuje się jakieś opryski przeciw grzybom?
zauważyłem na swoim trawniku małe kulki.są to kulki takie jak w lesie można spotkać, kiedy je zgnieciemy wydostaje się z nich brązowy pył.jeśli ktoś wie coś na ten temat to bardzo proszę o pomoc. ;:223
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Trawnik po zimie

Post »

Tadeuszu skoro na tym trawniku są kulki z jesiennego nawożenia to może lepiej go nie nawozić więcej?
Przez niskie temp. może się jeszcze nie rozłożył?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj IZO, trudno mi coś powiedzieć o jesiennych nawozach, no cóż każdy chce zarobić, sprzedawca nawozów jesiennych też. Potrzebne składniki pokarmowe powinny być dostarczone roślinie mając na uwadze dobre przygotowanie się rośliny do zimy. Mając pokarm roślina, ani myśli przygotowywać się do zimy, nic dziwnego że niezdrewniałe części rośliny nie wytrzymują panujących zimą warunków.

Musiało być jesienią dużo tego nawozu, jeżeli teraz, po mokrej zimie zostały jeszcze nierozpuszczone kulki nawozu. Ja też bym się wstrzymał od wiosennego nawożenia, bo po pierwsze, nawóz z jesiennej dawki nie został pobrany przez rośliny, a po drugie, to nie wiem czy będzie co nawozić, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo że nawóz popalił wszystko to, na czym leżał.

Ktoś, kiedyś powiedział że "nadgorliwość jest gorsza od .......... ", niestety czasami dotyczy to również niektórych ogrodników.
Awatar użytkownika
rescue-trans
50p
50p
Posty: 59
Od: 12 mar 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno

Re: Trawnik po zimie

Post »

zgadzam się z tym .......... he he a co do grudek nawozu to mam to samo więc tylko grabę i deptam w bucikach z igiełkami ;:65
bartekpepe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 mar 2010, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik po zimie

Post »

czesc,
jestem zalamany, u mnie zamiast trawnika jest alboziemia albo gnijace resztki trawy,
a tyle nasion wysialem.

dlaczego uwazasz, ze lepiej wstrzymac sie z dosiewaniem nowej?

pozdrawiam wasze trawniki
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Dlatego że z własnego doświadczenia wiem że zawsze po zimie wyrasta trawa, mimo że często pleśń pośniegowa niszczy to co jest powyżej ziemi, oraz to że na ewentualne dosiewanie ( jeżeli w zastoinie wodnej zgniły korzenie trawy), jest za wcześnie.

Podczas wschodów trawy, jest ona narażona na przymrozki i dlatego też siew nasion trawy należy dokonywać gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Siejąc teraz trawę( gdy są niskie temperatury nocą), wschody trawy następują po dwóch, trzech tygodniach , do miesiąca, a maju, gdy jest ciepło i wilgotna ziemia to trawa wschodzi po 5-7 dniach.
Awatar użytkownika
jura
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 wrz 2009, o 09:49

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witam
Panie Tadeuszu pięknie pan napisał o nawozach Polifoska tylko wymienia ich pan 11:))
prosił bym pana o podpowiedź :
mam 1500m trawnika pierwszy rok gleba piaszczysto-żwirowa pH 6,5
Jaki z nawozów polifoski mam zastosować do mojego trawnika
Ps trawnik na jesieni był krótko strzyżony przetrwał w bardzo dobrym stanie
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawnik po zimie

Post »

Witaj JURA, po pierwsze na Tym Forum zwracamy się do siebie po imieniu, niezależnie od wieku , czy zasług. Nie mogę Ci wskazać jakiego nawozu masz użyć do trawnika, tak jak , jakie masz kupić płytki do łazienki, bo to już sprawa indywidualna.

Wiosną przy pierwszym dawkowaniu nawozu ( drugi termin to końcówka czerwca) , ja stosuję nawóz mający większą ilość azotu, azot to zielony dywan trawnika i dlatego daję go więcej.
W czerwcu , trzeba zaopatrzyć trawnik w nawozy by przystosować trawnik do zimy, dlatego też azotu potrzeba mniej .

Ja oprócz nawozu wieloskładnikowego ( polifoska 4,6,czy8) daję jeszcze mocznik mający dużo azotu i po nim trawka robi się zielona. Stosując mocznik , należy być bardzo ostrożnym, nie szafować tym nawozem bo możemy spalić trawnik, chodzi mi o to by go dużo nie rozrzucać ( możemy go stosować w zależności od koloru trawy stopniowo i po troszku) oraz koniecznie przed deszczem, a jak deszczu nie ma to obowiązkowo mocno podlać trawnik bo może popalić trawę na trawniku.

W ogóle po każdym dawkowaniu nawozu, jeżeli w ciągu doby nie spadnie deszcz, należy mocno podlać trawnik by nawozy spłynęły z trawy na ziemię.

Podając wyżej nawozy podałem również ich składniki i tymi trzeba się kierować je stosując NPK N- azot P- fosfor , K- potas.
Awatar użytkownika
jolka009
50p
50p
Posty: 56
Od: 5 maja 2008, o 10:15

Re: Trawnik po zimie

Post »

Tadeusz - ja się jednak nie zgodzę z tym porównaniem doboru nawozu do doboru płytek w łazience :-)
I pozwól (myślę że inni forumowicze się ze mną zgodzą) - że z Ciebie jeszcze trochę zeznań powymuszam odnośnie tych nawozów :wink:
A dlatego że się czuję jednak zagubiona w tym trochę - inni początkujący ogrodnicy chyba też.

Np. czy 8NPK to dużo czy mało azotu? Czy te proporcje azot-fosfor-potaz w nawozach można uznać za dobrze dobrane?
Jak obserwować trawnik żeby stwierdzić czy potrzebujemy POLIFOSKA? 4 czy 8 a może 12?
Co z pozostałymi składnikami - Mg, S - jak one wpływają na naszą trawę?
Bo sypanie mocznika chyba jednak sobie lepiej podarowac na początek (żeby nie popalić trawy) - i poczekać aż się nabierze więcej wprawy..
Awatar użytkownika
jura
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 6 wrz 2009, o 09:49

Re: Trawnik po zimie

Post »

Tadeusz rozumiem ze nie możesz nie chcesz mi podpowiedzieć bo nie wierzę że nie wiesz:))
wydaje mi się ze w moim poście napisałem wszystko co jest potrzebne do tego żeby odpowiedzieć na zadane pytanie czyli(ziemia piaszczysto żwirowa wiadomo że uboga w składniki odżywcze podałem również pH ziemi)kupowanie substrali delikatnie mówiąc trochę kosztuje a mój trawnik to jak wspomniałem wcześniej 1500 m kwadratowych
Zagospodarowanie takiej działki to jak wiadomo dość duże koszta więc pomyślałem ze zaoszczędzę na nawozach kupowanych w marketach (wiaderko substrala do trawy = 100 pln na ile wystarcza każdy wie)
w moim przypadku i nie tylko moim polfoska była by fajnym rozwiązanie ..
Ps jestem początkującym ogrodnikiem(nie wiem czy można mnie tak nazywać :)) ale może koledzy zawodowcy napisali by konkretnie np: polifoska taka i taka w proporcjach takich i takich sypiemy na trawe wiosną i latem a na jesieni potrzebna taka i taka :))
na iglaki mieszamy trochę tej i tamtej.......itp
Drodzy forumowicze niestety takich wiadomości na tym wspaniałym forum nie znalazłem a niejednemu na pewno by się one przydały
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”