Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7573
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Właśnie Zoju w tym jest problem , nie każdy ma warunki do odpowiedniego przechowywania, nie każdy ma stryszek i odpowiednio zimne, przewiewne i suche miejsce. Ja zimowego czosnku u siebie w bloku nie przechowam. Zwyczajnie nie mam go gdzie trzymać, w ciepłej piwnicy się nie da.
To nie fasola, że może zimować na tyczkach za altanką.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Zgadza się. Mam ten komfort, że piwnicę mam zimną i wilgotną i dlatego doskonale przechowują mi się w niej warzywa i jabłka mam je do tej pory, a stryszek jest suchy i chłodny i tam doskonale przechowuje się czosnek i cebula dymka i ta jadalna oczywiście również. ;:137
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

A ja kupiłam w końcu czosnek w warzywniaku, pani zapewniała, że polski, ma piękne, duże główki i fioletowy odcień. :D Chciałabym go zasadzić do gruntu. Pamiętam o oborniku :) Kiedy najbezpieczniej go wysadzić? Jak o niego dbać (czy to prawda, że jego jakoś się podwiązuje czy coś takiego?:) )
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

O kurcze, właśnie wróciłam do początku wątku i tam pisaliście, że czosnek wiosenny jest mniejszy i ma białe główki... :( Był też biały, ale pani z warzywniaka powiedziała, że ten fioletowy to wiosenny ;:223 No nic, wrócę po biały :oops: A ten zjem ;:137
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Czytam czytam i nie wiem czy ominelam ta informacje, ale kiedy mniej wiecej zbiera sie czosnek zimowy a kiedy wiosenny? Jest jakis odstep w terminach? Ze jak szczypior w pol zaschniety to wiem, ale kiedy to mnie wiecej wypada dla obu odmian?
Pierwszy raz posadzilam czosnek przed zima, dzis sprawdzalam - kielkuje. Czy szczypior sie jada - jak przy cebuli czy nie? I czy takie swieze glowki się uzywa czy dopiero po wysuszeniu?

Gdzies tam kiedys slyszalam ze kielkujacy szczypior jest niezdrowy, bo cos tam...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7573
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Karolinaaaa wracaaaaj! Ten też Ci urośnie!!! No cóż, poeksperymentujesz, posadzisz i taki i taki.
Wanderko, szczypioru się nie jada a zimowy wykopuję już jak jest potrzebny do kwaszenia ogórków (chyba początek lipca), jest jeszcze nie całkiem dojrzały ale ząbki są dobre.
Są różne odmiany, niektóre wybijają w pędy nasienne a inne nie.
Mój teść zawsze zawiązywał na supełki te pędy, twierdził, że wtedy rosną większe główki, inni wiążą wszystkie liście razem na supeł. Próbowałam, ale mi to nie wychodzi, splatania podsuszonych główek w warkocz też nie umiem, a było się nauczyć jak mama splatała!!!!
Pozdrawiam! Gienia.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Pojawiające się kwiatostany niezwłocznie urywać a nie bawić się w żadne wiązanie :wink:
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Czyli jak u cebuli. A czy jak mi zakwitnie to takie nasiona sa przydatne? Czy czosnek tylko z zabkow?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Lepiej z ząbków, wtedy będą większe
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7573
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Jak posiejesz nasionka , to Ci urośnie taka czosnkowa mała "dymka", dopiero w następnym roku z tego ząbeczka wyjdzie główka- szkoda czasu, raczej nikt się w to nie bawi.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

aha Dzięki za info, juz rozumiem. a czym rozni sie cebula siana a ta sadzona z dymki? zawsze mnie to zastanawialo?
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Bo siana to w pierwszym roku urośnie do wielkości dymki, a dopiero za rok po wysadzeniu tej dymki osiągnie wielkość zbiorczą :)
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Adrian89 pisze:Bo siana to w pierwszym roku urośnie do wielkości dymki, a dopiero za rok po wysadzeniu tej dymki osiągnie wielkość zbiorczą :)
No może niedokładnie tak. Przcież jak uprawiają cebulę wielkotowarowo, to przecież nie sadzą dymki tylko właśnie sieją i jaka urośnie??? Jak dynie ha,ha,ha. Jest jeszcze taka różnica, że z dymki nie poleży, należ ją zchrupać w pierwszym rzędzie, natomiast ta z sianki poleży do następnych zbiorów. Pod warunkiem, że jest własciwie przechowywana. ;:14
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”