Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kwiat paproci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 sie 2008, o 21:05

Post »

wlasnie, 3/4...:( kupilem preparat na przedziorki i będę dzisiaj pryskal
Quentino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2009, o 22:49

Problem z Jałowcami Skalnymi Pomocy!!!

Post »

Witam mam problem z Jałowcami skalnymi SkyRocket
Rosną u mnie już 3 lata i ich wysokosc to ok 1/1,5 m i niestety byłom zbyt gorliwy i podnawoziłem ich za bardzo bo podlałem ich roztworem który był zrobiony z mocznika i wody zbyt duzo wlałem tego roztworu i za duze stezenie
te które podlalem uschły po 4 tygodniach a teraz po ok 6 tyg. 3 z tych co mie podlałem ok 1.5/1.9m zacznaja im podsychac gałązki czyzby podciagneły od rosnacych obok nich ok 1 m uschnietych jałowców na jaka odległosc siegają im korzenia?? co zrobic??
z tych co uschły nic nie bedzie ale teraz jeszcze jedno pytanie uschniete wykopie i wsadze nowe tylko po jakim czasie mogę wsadzic nowe zeby nie uschły od nadniaru azotu po tamtych czy musze wybrac ziemie z ok 1 m i wsypac nowej??i kiedy zasadzic jesień??pomocy i z góry dziękuję za mądre porady
Awatar użytkownika
affa
100p
100p
Posty: 173
Od: 19 lip 2009, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Witam. Mam w ogrodzie kilka jałowców, posadzonych kilka lat temu jako ok 30 cm sadzonki. Teraz mają ok. 70 cm. Na jednym z nich zauważyłam zasychanie końcówek
Obrazek
pozostałe krzaczki są zielone
Obrazek
Nie wiem co to za jałowce - podejrzewam, że Stricta. Dodam, że rosną one w odległości ok 2m od siebie, rozdzielane żywotnikami zachodnimi, które nie wykazują żadnych problemów. Wszystkie iglaki są tak samo podlewane, nawożone były po raz pierwszy w czerwcu oraz 2 tygodnie temu (przeciwko brązowieniu igieł).
Przejrzałam forum, ale nie znalazłam podobnych objawów. Na wszelki wypadek kilka dni temu opryskałam przeciwko przędziorkom.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
affa
100p
100p
Posty: 173
Od: 19 lip 2009, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Przed chwilą poszperałam w necie i już sama nie wiem, czy to co rośnie w moim ogródku to jałowce :? Podobne igły znalazłam na zdjęciu cyprysika Ellwoodii. Jeżeli nawet to nie jałowiec, to czy ktos mógłby mi pomóc? Affa
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Post »

Witam mam problem z ” jałowiec łuskowy” chyba jakaś choroba się do niego przyczepiła i nie winem co to może być :?:
Obrazek Obrazek Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Juniperus squamata 'Floreant' musi. Ładny, rzadki, acz delikatny. Ostre słońce przypala. Na martwe wchodzą grzybki. Topsinem by prysnąć i obejrzeć, czy jakiegoś obcego życia tam nie ma.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Większość pstrokatych jałowców tak ma - słońce przypala te jaśniejsze końcówki :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedz jak to nie jest żadna choroba to spryskam profilaktycznie na grzyba i myślę, że będzie ok. a bałem się, bo mam jednego :wink:
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przesadzić na stanowisko, gdzie będzie cień w godzinach 10 16. Oczywiście nie teraz.
max_dara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy

Jałowiec - zasychanie

Post »

Witam, zaobserwowałem po zimie usychające końcówki iglaków, na wszystkich drzewach jest ich około 20szt w wieku około 9 lat. Proszę o pomoc co mam zrobić aby ich nie stracić?
Obrazek
Obrazek
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ratować umierające iglaki?

Post »

"Blue Arrow' i licinek jałowcowiaczek.
Oprysk pierwszy końcem V, drugi końcem VI systemicznym (Marshall, Bi 58 EC Nowy)
A swoją drogą- złam albo i przekrój taki martwy pęd. Czy wygryziony w środku? Bo i grzybek poniektóry podobne objawy daje.
max_dara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Jak ratować umierające iglaki?

Post »

dziękuje za pomoc, jednak po przekrojeniu gałązka jest cała w środku - bez wyrażnych kanalików, jeśli to grzyb to czym go potraktować ?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ratować umierające iglaki?

Post »

Trzeba przekroić albo przełamać w grubszym miejscu, u podstawy zasychania. W końcach wiadomo, nic nie ma :wink:
A na grzybka:
Miedzian 50 WG (0,25%)
Dithane Neotec 75 WG (0,2-0,3%)
Topsin M 500 SC (0,1%)
2-3 opryski III,IV,V.
To na Phomopsis juniperovora.
Na Kabatina juniperi nie wymyślili lekarstwa.
W mojej okolicy jednak wszysko porazone przez licinka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”