Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Zgadzam się z Anią. Też używam brity. Krakowska kranówa nie nadaję się do niczego, a już na pewno nie do spożycia... ani przez ludzi ani przez rośliny. Najpierw ją filtruję a później stoi w butelkach ze dwa dni. Dopiero wtedy podlewam nią kwiaty. No owszem, jest nieco zabawy zanim przefiltruję 30 litrów ale czego się nie robi dla roślinek :) Naszej deszczówki też nie polecam... poza H2O jest w niej pewnie cała tablica mendelejewa.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
eremiw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2007, o 22:47
Lokalizacja: Mielec

Post »

Ja swoje paprocie podlewam wodą z kranu , ale zawsze odstaną , czyli gdy podleję - to do butelki wlewam następną i czeka ta woda na swoją kolejkę! Czasem, dodaję kilka kropel soku z cytryny - gdy mam do wyciśnięcia resztkę , to sposób starych ogrodników . Ale banana wykorzystam wiosną , gdy będę przesadzać moje paprotki.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Sok z cytryny? Pierwsze słyszę. Co to daje? Chodzi o zakwaszenie wody?
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

AlfaXIII pisze:Sok z cytryny? Pierwsze słyszę. Co to daje? Chodzi o zakwaszenie wody?
Tego nie słyszałem ale ja wiem i to stosuję, raz na cztery miesiące w zależności od wielkości doniczki wlewam do swoich paproci pół szklanki słodkiego 2% mleka bezpośrednio na ziemię. :D
Awatar użytkownika
wmka
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 maja 2007, o 11:19
Lokalizacja: woj.łódzkie

Post »

Do 1-szego kwietnia jeszcze daleko, ale te dwa ostatnie sposoby bardziej mi pasują do tej daty niż do dzisiejszej. No chyba, że ktoś chce wyhodować paprocie-albinoski i utuczyć je na tłuściutkich pędraczkach...(albo odwrotnie). Zastrzegam, ze jest to mój prywatny pogląd, a co do skuteczności , to niech przekonują pomysłodawcy...
Działka -- moje refugium...
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

O podlewaniu mlekiem też słyszałam od znajomej i fakt-paprocie liście mają do ziemi.A u mnie paprotki nie chcą rosnąć choć niedawno kupiłam Cyrtonium i pomiomo,że wypuszcza sporo listków,to część z nich już obsycha a doniczka stoi na podstawce z wodą i często ją spryskuję.
Teraz kusi mnie paproć Ciemnotka,może z nią będzie mniej nerwów.
Obrazek
eremiw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2007, o 22:47
Lokalizacja: Mielec

Post »

Ja o mleku akurat nie słyszałam aby do paproci dodawać, ale sok z cytryny tak, bo tak robili podobno dawniej w szklarniach , nawet podlewali rozcieńczonym kwasem siarkowym!!! Teraz to chyba deszczówka z kwaśnych deszczów :))Ale każdy robi co chce i jak chce. Na pewno ważna jest tez dobra ziemia , latem jedną przesadzałam bo musiałam w specjalną ziemię do paproci z nawozem już. Rośnie pięknie . Ale podobno paprocie nie w każdym miejscu będą rosły . Czasem trzeba ich o to poprosić:D
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A słyszeliście o podlewaniu roślin ostudzonym, świeżym wywarem po gotowaniu jarzyn? Ponoć najwięcej składników odżywczych znajduje się w wywarze po gotowaniu fasoli, oczywiście bez soli kuchennej.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
eremiw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2007, o 22:47
Lokalizacja: Mielec

Post »

Logiczne ! na pewno mogą tam być różne minerały, poza tym ..zawsze woda. Ja wlewam do kwiatków zawsze resztki wody mineralnej , tylko nie gazowanej , ale ..nie zawsze jest to woda miękka , więc na wszelko wypadek nie do paproci.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Woda mineralna zawiera dużo wapnia a mało która roślina to lubi. Bezpieczniej zostać przy "kranówie" odpowiednio spreparowanej :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
katarzynac26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 mar 2007, o 10:54
Lokalizacja: Tarnów

Paproć usycha

Post »

Mam w domu sporo paproci czy to naturalne że pędy znajdujące się pod innymi zaczynają usychać czy też powinnam więcej podlewać a może jest za sucho w mieszkaniu
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

liście pod spodem są już stare i to naturalne, że zaczynają obumierać, gorzej jeżeli zasychać zaczęłyby młode liście z wierzchu rośliny to znak, że powietrze jest za suche
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nawet starsze liście nie powinny zasychać masz za suche powietrze w pokoju zraszaj codziennie swoje paprocie odstaną woda o temp pokojowej, a w podstawek nasyp keramzytu lub żwiru dla zwiększenia wilgotności wokół rośliny. :D :D :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”