Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Zobacz, zresztą lato 2009 było dość nietypowe...
Ja mam właśnie Polanę i Polkę, przycinam na kilkanaście cm jesienią a wiosną reguluję i wycinam zbyt zagęszczające się albo słabe pędy.
Z roku na rok owocują coraz lepiej.
Moje mają 3 lata i w 2009 zebrałam dużo więcej malin niż w 2008.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Coma, jeśli Arturowi w tym roku malina nie zakwitnie i nie zaowocuje, to by znaczyło, że wciśnięto mu malinę letnią, która owocuje na pędach dwuletnich.
I takim przypadku nie może tych pędów jesienią obciąć. Nooo, to byłby numer !!!! :evil:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

gienia1230 pisze:Coma, jeśli Arturowi w tym roku malina nie zakwitnie i nie zaowocuje, to by znaczyło, że wciśnięto mu malinę letnią, która owocuje na pędach dwuletnich.
I takim przypadku nie może tych pędów jesienią obciąć. Nooo, to byłby numer !!!! :evil:
I to jest bardzo prawdopodobne bo dziwne że te maliny nie zaowocowały jesienią.
Gieniu we wcześniejszym poście napisałaś że u Ciebie Polka ma słabszy wzrost od Polany i to też mnie zdziwiło bo u mnie jest odwrotnie.Polana rośnie słabo i nie wymaga żadnych podpór natomiast Polka za bardzo mi wybujała i niektóre pędy w lecie się powywracały. Nie wspomnę o Pokusie bo u mnie to prawdziwy gigant.Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

ostatnia szansa pisze:Moje maliny późne, w ubiegłym roku były wyższe ode mnie, a ja nie jestem ułomkiem (170cm) i miały dużo owoców. Natomiast u sąsiada ta sama odmiana miała ok 120cm. Jak użyźnić moje malinki aby dalej tak bujnie rosły?

Ile lat mogą być takie maliny w jednym miejscu?
Jesteś pewna że sąsiad ma tę samą odmianę?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Tak Andrew, zdecydowanie Polka była niższa, ale mam ją dopiero drugi rok, sadzonki były wsadzone do zupełnie nie przygotowanej gleby. Kupione okazyjnie, byle jakie, szybko wkopane pod murkiem do gołego piaseczku. Dopiero teraz na wiosnę podsypię granulowanym obornikiem i uzdatnię im jakoś to podłoże. Ale Polka zdecydowanie mi bardziej smakuje od Polany, jest słodsza, przynajmniej u mnie. :D
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

gienia1230 pisze:Tak Andrew, zdecydowanie Polka była niższa, ale mam ją dopiero drugi rok, sadzonki były wsadzone do zupełnie nie przygotowanej gleby. Kupione okazyjnie, byle jakie, szybko wkopane pod murkiem do gołego piaseczku. Dopiero teraz na wiosnę podsypię granulowanym obornikiem i uzdatnię im jakoś to podłoże. Ale Polka zdecydowanie mi bardziej smakuje od Polany, jest słodsza, przynajmniej u mnie. :D
Aha to dlatego pewnie były niższe od Polany bo u mnie ta odmiana ma tak na oko jakieś półtora metra. Zgadzam się z Tobą że Polka jest bardzo smaczna.Oprócz Polany i Polki mam jeszcze Pokusę i żółtą Poranną rosę.Pokusa-piękne olbrzymie owoce ale niestety jakaś bez smaku,Poranna Rosa-najpóżniejsza ,ciekawa i całkiem smaczna.Ostatnio pojawiła się też odmiana Polesie ale niestety jeszcze jej nie próbowałem.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

andrew54 pisze:
ostatnia szansa pisze:Moje maliny późne, w ubiegłym roku były wyższe ode mnie, a ja nie jestem ułomkiem (170cm) i miały dużo owoców. Natomiast u sąsiada ta sama odmiana miała ok 120cm. Jak użyźnić moje malinki aby dalej tak bujnie rosły?

Ile lat mogą być takie maliny w jednym miejscu?
Jesteś pewny że sąsiad ma tę samą odmianę?
Jestem pewna bo od Niego brałam sadzonki :D
Nie wiem za to jaka to odmiana (oprócz tego, że powtarzająca/późna)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Jestem pewna bo od Niego brałam sadzonki :D
Nie wiem za to jaka to odmiana (oprócz tego, że powtarzająca/późna)[/quote]

W takim razie sadzonki trafiły u Ciebie na dobry grunt :uszy . A u sąsiada długo rosną te maliny?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Ja swoje maliny sadziłam jesienią 2005, a sąsiada są starsze 3 lata.
Mój pierwszy (malutki) zbiór był w 2006 r, a teraz 3 lata coraz lepszych zbiorów.
Z tymi warunkami na mojej działce jest różnie, pod ziemią mam blisko skałę i w niektórych miejscach pług wykopywał płaskie kawały piaskowca, w innych jest głębiej. 5m malin rośnie pięknie, pozostałe 5m zamiera, zasycha pomimo wielokrotnego dosadzania. Już sobie odpuściłam ten gorszy kawałek i tej jesieni posadziłam w innym miejscu jeszcze 6m.
Mam jeszcze 10m malin wczesnych, ale one trafiły na dobre miejsce i ładnie rosną. I mam jeszcze 1 (!) krzak maliny żółtej/białej wczesnej "na smaka" :wink:
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

ostatnia szansa pisze:Ja swoje maliny sadziłam jesienią 2005, a sąsiada są starsze 3 lata.
Mój pierwszy (malutki) zbiór był w 2006 r, a teraz 3 lata coraz lepszych zbiorów.
Z tymi warunkami na mojej działce jest różnie, pod ziemią mam blisko skałę i w niektórych miejscach pług wykopywał płaskie kawały piaskowca, w innych jest głębiej. 5m malin rośnie pięknie, pozostałe 5m zamiera, zasycha pomimo wielokrotnego dosadzania. Już sobie odpuściłam ten gorszy kawałek i tej jesieni posadziłam w innym miejscu jeszcze 6m.
Mam jeszcze 10m malin wczesnych, ale one trafiły na dobre miejsce i ładnie rosną. I mam jeszcze 1 (!) krzak maliny żółtej/białej wczesnej "na smaka" :wink:
Aha myślałem że sąsiad ma już te maliny dłużej i po prostu mu się wyradzają(zalecane karczowanie po 10-12 latach uprawy)ale z tego co piszesz to mają one 8 lat więc przez kilka lat powinne jeszcze nieżle owocować.Jeśli chodzi o te pięć metrów które Ci wysycha to uważam że powinnaś to miejsce obficie podlewać w czasie susz bo pewnie ziemia wysycha w tym miejscu i maliny schną. Ja do malin tradycyjnych zraziłem się dlatego że chorują ,są robaczywywe i wymagają ochrony chemicznej.Maliny powtarzające są ekologiczne,pięknie rosną, owocują bez żadnej chemii i tym samym sa mniej kłopotliwe w uprawie.Wśród odmian powtarzających także znajdziesz odmianę żółtą(Poranna Rosa)która jest bardzo smaczna.Pozdrawiam Andrzej :wit

P.S.Twoja malina to najprawdopodobniej Polana. Fotki ułatwiłyby idyntyfikację Twojej odmiany.Nie przesadzaj z nawozami(pewnie stąd ta różnica we wzroście między Twoimi malinami a malinami sąsiada).
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Jesienią posadziłem kilka krzaczków Polki, co sądzicie o wiosennym dokarmieniu ich nawozem mineralnym :-)?
Adrian
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Adrian84 pisze:Jesienią posadziłem kilka krzaczków Polki, co sądzicie o wiosennym dokarmieniu ich nawozem mineralnym :-)?
Jak najbardziej wskazane dwukrotne zasilenie azotem(saletra amonowa,saletrzak)
Awatar użytkownika
nero
50p
50p
Posty: 84
Od: 23 lip 2008, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Malina polana i polka przycinanie

Post »

Też posadziłem kilka krzaczków ale z tego co dzisiaj zauważyłem to dwa albo zmarzły albo w ogóle się nie przyjęły a może jeszcze wypuszczą ? ;:99
pozdrawiam Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”