Róże uprawiane w donicach i innych pojemnikach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Róże uprawiane w donicach i innych pojemnikach

Post »

AniaDS proponowała założyć nowy wątek o pielęgnacji róż na balkonach, tarasach i patio. Świetnie, bo coraz więcej osób próbuje z różami na balkonie, i coraz więcej na rynku jest róż miniaturowych i róż patio które są przystosowane do hodowania w pojemnikach.

Róże dobrze rosną w glebie, ale czy można hodować w doniczkach i skrzynkach na patio?

Jakiej opieki wymagają róże w pojemnikach?
Jakie róże rosną najlepiej?
Co do nich dosadzić, żeby stworzyć ładną kompozycję doniczkową?

Proszę podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Witam,
Bardzo dobry wątek, ten temat mnie również interesuje ponieważ mam trochę wybetonowanej oraz tarasowej powierzchni w zeszłym roku robiłam pierwsze nasadzenia róż w donicach dwie angielki The Pilgrim posadziłam w murku przy tarasie od północnej dośc dużo zacienionej strony kwitły nawet nieżle jak na pierwszy rok , wydaje mi się że chyba też nie zmarzły maja zielone łodygi zoboaczymy jak będą rosły po zimię i kwitły w drugim roku po posadzeniu
Obrazek Obrazek Obrazek
druga różyczką któą polecam jest jest bonita-bonica posadziłam pięć szt. cztery w doniczkach, które na zime zadołowałam , dwie rosły przed domem od zachodniej strony i te kwitły najwięcej i najdłużej nawet w listopadzie, natomiast dwie stały na wietrznym górnym tarsie od południowo-zachodniej strony kwitły troche mniej ale to ze względu na trudne warunki, zamierzam kontynułowac doświadczenia z doniczkowymi nasadzeniami tylko w miarę jak pozwolą środki postanowiłam wyposażyć się w wielkie donice i w nich zimowały by różyczki już bez dołowania
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Ja mam w donicy Biedermeier - słabo rósł w gruncie, a w donicy radzi sobie znacznie lepiej. Niestety moim zdaniem u nas moda na prawdziwe róże patio w donicy na tarasie jeszcze nie nadeszła. Trochę czasu minie zanim zaczniemy róże sadzić w ten sposób.
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Gosiu,
To wynika chyba raczej z ostrego i mrożnego klimatu boimy się ryzykować przecież w gruncie tyle przemarza róż a co mówic o donicach, ale ja w miarę jak zdrowie i finanse pozwolą to mam zamiar poeksperymentować, kupiłam nawet kilka szt co mogą rosnać w pojemnikach, ale wsadziłam do gruntu , jak będzie za ciasno będę przesadzać i zmieniać miejsce
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Może w tym coś jest - z drugiej strony takie donice można wkopać do ziemi i bardzo mocno je okryć - tak przykryte róże poradziły by sobie. Można też doniczki okryć włókniną i od dołu zabezpieczyć styropianem. U Ani - naszej forumowej koleżanki róże rosły w koszach - na zimę zostały przysypane torfem i zabezpieczone słomą na dodatek okryte włókniną - ani jedna sztuka nie przemarzła.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Napisałam już co prawda w swoim wątku. U mnie obecnie w dużej donicy na tarasie rośnie Nwe Dawn od trzech lat pieknie kwitnie a jej wzrost jest ograniczony. Rosa rugosa za to wlaściwie jest pięknym zielonym krzewem bo kwiatami nie bardzo chce się pokryć. W dwoch wannach ocynkowanych były posadzone róże krzaczaste i miniaturki. Z przodu domu przy wejściu w donicach rosną róże na pniu.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
katarzynka575
1000p
1000p
Posty: 3241
Od: 15 mar 2010, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Witam cieszę się ze poruszacie temat róże na balkonie .Ostatnio przeglądałam propozycje roślin na balkony i trafiłam na różę okrywkową do skrzynki. . Na zdjęciu które oglądałam wyglądały cudnie . Poradźcie czy to dobry pomysł ;:162
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Deirde pisze: U Ani - naszej forumowej koleżanki róże rosły w koszach - na zimę zostały przysypane torfem i zabezpieczone słomą na dodatek okryte włókniną - ani jedna sztuka nie przemarzła.
Bardzo ładnie dały sobie radę w koszach Fairy. Rosły w czterech koszach różnej wielkości, tak naprawdę marnie wyglądają tylko te, które rosły w najmniejszym koszu. Przycięłam je mocno, zobaczymy czy odbiją. To był eksperyment - kosze stały na trawie, owinęłam je dookoła folią bąbelkową i opatuliłam słomą.
Wbiłam w kosze bambusowe patyki, które utrzymywały folię, by nie spadła, folia od góry nie była szczelnie zakryta

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tak było zimą (na zdjęciach już lekko przedwiosennie rozpakowane)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nuvvo
50p
50p
Posty: 89
Od: 17 mar 2010, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

pozwole sobie zapytac:
czym jest ta łamana kora okrywajaca ziemie z różami w koszach?
czy to musi byc jakas specjalna kora, czy moze byc jakakolwiek?
dziekuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
AnniaJ
500p
500p
Posty: 891
Od: 7 mar 2009, o 19:25
Lokalizacja: Rokietnica koło Poznania
Kontakt:

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Najzwyklejsza, najtańsza ze sklepu ;) Bardzo ogranicza rozwój chwastów, sprawdziła się po sezonie. Nieliczne mniszki próbują się przebić, ale do opanowania :)
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Miałam kiedyś różę na balkonie zach., nawet ładnie kwitła. Ale zjadł ja przędziorek. Był nie do opanowania. Może jeszcze raz spróbuję.
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Mam a raczej miałam dwie duże róże hodowane w donicach. Pierwsżą była 'The Fairy' na pniu. Bardzo dobrze rosła
i kwitła ale zniszczyła ją guzowatość i poszła na śmietnik.
Nie była niczym nigdy okrywana na zimę ale nasze zimy nie są szkodliwe dla róż, wszystkie bardzo dobrze sobie radzą/

Druga to jest róża która lubi ciepłe klimaty i fakt hodowania jej w donicy gdzie jest osłonięta na południowej stronie muru domu bardzo
jej sprzyja. To jest róża noisette 'William Allen Richardson'. Również nie okrywana na zimę. Gorzej jest z podlewaniem latem
bo pomimo codziennej dawki co najmniej 3 litrów wody, traci liście kilka razy w sezonie.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Róże w pojemnikach

Post »

Abeille, jak duże muszą być donice żeby róża kwitła tak pięknie jak u Ciebie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”