Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

agape pisze:Rzeczywiście, bez sensu... mną kierował sentyment, bo moja ś.p. Mama zawsze robiła mi taką zupę z buraka liściowego, jak byłam mała i bardzo mniei innym dzieciakom smakowała, a tu była mowa o tym, co mogą lubić dzieci... Ale masz rację, jak ktoś ma mało miejsca- to to się nie opłaca...Sorry, nie pomyślałam... :oops:
Burak liściowy nie tylko nadaje się na zupkę. Najbardziej smakują grube łodygi ugotowane w solonej wodzie na dwa znane mi sposoby (szczególnie odmiana o zielonych liściach)
1. polane masłem z bułką tartą
2. Zapiekane z sosem beszamel i tarkowanym serem (nawet mój synek zajada się nimi, a nie jada warzyw gotowanych,ani w śmietanie )
Natomiast liście ugotowane bardzo krótko w osolonej wodzie , podsmażone z czosnkiem, cebulką i śmietaną Są bardzo pyszne Z tradycyjnych buraczków tych dań się nie zrobi
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Re: Mały ogródek warzywny

Post »

Czy ktoś już robił te "grow upside down"? Postawione na głowie to były moje pierwsze wrażenia, ale za trochę... moze coś w tym jest? Podlewanie proste i psy nie będą podjadały krzaczków - psy to mój najgorszy wróg ogródka!
Z jakiej strony najlepiej podpatrzeć założenie tego wiszącego ogródka?
Asia
Awatar użytkownika
bozena333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 sie 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Ogród warzywny

Post »

Witam. Jestem początkującym działkowiczem i za bardzo nie znam się na uprawie warzyw a bardzo bym chciała uprawiać własne warzywka
i tu mam problem.
Działka leżała odłogiem jakieś pięć lat i nie wiem czy da się na wiosnę przygotować ziemię pod warzywka żeby coś urosło.
Czy muszę w tym roku odpuścić i przygotować ziemię na jesień i dopiero za rok sadzić?
Bardzo proszę o radę. Dziękuję.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowy ogrod warzywny

Post »

Witaj BOŻENKO na Forum, bez problemów możesz już wiosną uprawiać na swojej działce warzywa. Jeżeli masz do dyspozycji tylko własne ręce i widły (amerykańskie) lub łopatę, to możesz stopniowo metr po metrze przekopywać swoją działkę i od razu siać, lub sadzić warzywa.

Nie wszystkie warzywa sieje się w jednym terminie, okres ten wynosi nawet półtora miesiąca od pierwszych prac ( marchew,pietruszka czy cebula) do ostatnich ciepłolubnych( pomidor, ogórki, dynia czy cukinia). Jeżeli masz w dyspozycji maszyny rolnicze i mogą wjechać na działkę to czeka Cię niewiele pracy z przygotowaniem ziemi pod siew i sadzenie.

Na razie zachęcam do czytania poszczególnych działów na tym Forum , a zwłaszcza o uprawach warzywnych, tu wszystko o tym pisze, wystarczy tylko za pomocą wyszukiwarki znaleźć . Jeżeli będziesz sama kopać działkę własnymi rękami poczytaj tutaj jak to zrobić by darni nie było widać na wierzchu.:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=16594

Jeżeli będziesz miała jeszcze jakieś pytania, nie wahaj się pytać, na Tym Forum tylko sami życzliwi Forumowicze.
Awatar użytkownika
bozena333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 sie 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Nowy ogrod warzywny

Post »

Dziekuje za odpowiedzi. ;:180Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie nawożenia , ponieważ na forum jes napisane ze ogródek trzeba nawozic jesienią a czy na wiosne też będe mogła ja czymś zasilić by warzywka lepiej rosły ?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowy ogrod warzywny

Post »

Wiosną również możesz podczas przekopania dodać obornika, kompostu lub gnojowicy,tak samo możesz po przekopaniu ziemi , przed wyrównaniem ziemi grabkami zasilić glebę nawozami sztucznym( ja na warzywniaku nie używam nawozów sztucznych).

Jesienne przekopanie ziemi z obornikiem powoduje że przez okres zimy w glebie rozpoczyna się rozkład obornika i wiosną jest on od razu pobierany przez korzenie rośliny. Wiosenne zasilenie ziemi, powoduje że obornik ,nim się trochę rozłoży, musi upłynąć miesiąc, czy nawet dwa i dopiero po tym okresie roślina zaczyna czerpać ze zgromadzonego w ziemi pokarmu.

Jak nie dostarczyłaś jesienią do ziemi pokarmu dla roślin, to lepszym wyjściem jest zrobienie tego wiosną niż wcale, zawsze to rośliny będą lepiej rosły, mimo że korzonki roślin trochę później znajdą pokarm w ziemi, niż powinny.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nowy ogrod warzywny

Post »

Ja bym Ci radziła posiać warzywa bez żadnych nawozów. Ziemia leżała odłogiem, więc jest wypoczęta i na ten sezon warzywom wystarczy. Jednocześnie przygotowałabym kawałek ziemi pod warzywa na przyszły rok i ten nawiozłabym obornikiem. Do przyszłej wiosny obornik powinien sie dość dobrze rozłozyc i bedziesz mogła na nim spokojnie uprawiac warzywa, nawet te, których uprawa zalecana jest w drugim roku po oborniku :D
Awatar użytkownika
bozena333
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 sie 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Nowy ogrod warzywny

Post »

Bardzo dziekuje za odpowiedzi. ;:196
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Post »

Moi drodzy, zakładam ten wątek bo jestem zielona w tym temacie. No może prawie zielona ;) bo pielenie i "rozpoznawanie warzyw mi wychodzi ;) hihi

Liczę na Waszą pomoc w rozplanowaniu ogródka, tak od samego początku,
jakie warzywa po jakich i które mogą rosnąć obok siebie albo nie i dlaczego (płodozmian?? coś mi świta o 4 polach) Jak robicie u siebie?co po czym? jakieś fajne rozwiązania pomysły..
jak i kiedy i czym najlepiej nawozić
czym odstraszać i jak szkodniki
i inne takie rady i porady najlepiej wzięte z własnego doświadczenia
wszystko wszystko :) za wszystko ślicznie dziękuję :D
Mam nadzieję że wspólnymi siłami dzięki waszemu doświadczeniu i niezgłębionej wiedzy :) będę miała ogródek jak marzenie
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

aha
mój ogródek warzywny jest na etapie przeorania jesiennego :) tzn. trawa została przeorana i właśnie topi się z niej śnieg. Czeka mnie teraz "wyczyszczenie" z kęp i doprowadzenie do stanu używalności ziemi
=> czym to się robi, są jakieś urządzenia wspomagające czy czekają mnie szpadelek i widły?

na razie plan jest taki by po przygotowaniu ziemi w pierwszym roku zasadzić ziemniaki (rolnik postępowy doradził :D), tylko
=>czy zrobić to na całości czy na części coś innego sprzyjającego bardziej np. planowanym w przyszłym roku truskawkom?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Moi rodzice mówili,że ziemniaki ładne rosną na ugorze, czyli po takiej trawie jak Ty miałaś.
Oczywiście musisz to czymś nawieżć.
Ale ziemniaki są złym przedplonem dla truskawek.Tam gdzie będą miały być truskawki nie sadż ziemniaków.
Szkoda ręcznie wybierać kępy traw.Lepiej wynajmij rolnika niech to zawlecze bronami, można też radłami traktorowymi to wyradłować.Kępy traw przegniją w trakcie sezonu w glebie.Szkoda samemu się z tym trudzić. To ciężka praca.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

suzana no właśnie miałam nadzieję że przez zimę ta trawa troszkę się rozłoży i na wiosnę będzie lżej.
Może jakiś sąsiad ma brony.. tylko ja tam jeszcze nikogo nie znam :oops: a i ten wydzielony pas ziemi jest przy samym płocie i tak część bedzie trzeba ręcznie.
"Szkoda samemu się z tym trudzić. To ciężka praca." trzeba będzie - nie ma lekko ;)
Awatar użytkownika
meg58
100p
100p
Posty: 153
Od: 7 mar 2010, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczytno

Re: zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jedno czego nie wolno robić to sadzić ziemniaków w pobliżu pomidorów jak również pomidory nie moga być sadzone po ziemniakach należą do tej samej rodziny tz. psiankowatych i źle na siebie oddziałowuja tz. niszcza się wzajemnie - sprawdziłam to kiedyś gdy miałam własny ogród warzywny ;
:132 ;:132 ;:132


warto zajrzeć na te strony

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... z%C4%99dna

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... mianowanie

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1829


z uwagi na to że uznaję we własnym ogrodzie tylko ekologię
polecam jeszcze tę strone

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo
Pozdrwaiam Małgosia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=32248" onclick="window.open(this.href);return false;
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”