Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Post »

Podpowiedzcie proszę jak gęsto sadzi się maliny? Przygotowalismy już miejsce - tak ze 2m x niecaly 1m i nie wiem ile kupić sadzonek :oops:

I jeszcze jedno pytanie, bo po poczytaniu paru wątków coś mi się wydaje, że ziemię przekopaliśmy za plytko :( Gdzieś wczesniej znalazlam informację, że pod maliny należy przekopać na głębokość szpadla. Tak zrobiliśmy (podmieszalismy też trochę kompostu takiego prawie, prawie gotowego) i nic więcej nie robiliśmy. Pod warstwą ziemi - 25cm - 30cm max - mamy już wyłącznie piasek.
Dadzą radę na tym urosnąć czy wybrac to wszystko, wybrać trochę piasku i nasypac w to miejsce ziemi?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam,

mam pytanie, czy maliny można ściółkować słomą? Mam kilka dużych balotów słomy i chyba nie opłaca mi się kupować agrotkaniny do ściółkowania. Czy są jakieś przeciwwskazania ku temu?

Pozdrawiam serdecznie
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jaki ma być cel ściółkowania, jeżeli zabezpieczenie przed chwastami to chwasty po dłuższym czasie przebiją się przez ściółkę.Fakt,że przyhamuje to kiełkowanie chwastów(brak światła). Słoma to jest super pod truskawki aby owoce nie brudziły się.Słomę można wykorzystać na kompost.
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jesienią posadziłam kilka krzaczków malin. Mam pytanie. Czy i ewentualnie kiedy trzeba robić oprysk aby w owocach nie było robaczków?
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Jakie to odmiany?
wodnik
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

:?: Witam serdecznie. Cieszę się, że trafilam na to forum, ponieważ dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem i z pewnościa przydadzą mi sie fachowe rady :wink: I tak na początek chciala bym sie zapytać Was co sądzicie o czarnych malinach? Słyszałam, że są pyszne ale nie znam nazw odmian i nie wiem czym rózni sie ich uprawa od uprawy zwyklych malin? I czy na prawdę ich owoce są takie smaczne? Zaznaczam, że chodzi mi o uprawę amatorską. 8-)
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

aciek pisze:Jesienią posadziłam kilka krzaczków malin. Mam pytanie. Czy i ewentualnie kiedy trzeba robić oprysk aby w owocach nie było robaczków?
Te robaczki to : kwieciak malinowiec i kistnik malinowiec
Aby ich nie mieć, oprysk należy wykonać conajmniej dwukrotnie: bezpośrednio przed kwitnieniem i w połowie kwitnienia. Na plantacjach wykonuje się też trzeci oprysk w końcu kwitnienia. Infekcji ulegają już kwiaty i późniejsze opryski będą nieskuteczne.
Terminarz oprysków: http://www.rgabrysz.konin.lm.pl/ochrona.html
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witia pytał już jakie to odmiany, jeżeli jesienne ( Polana, Polka itp), na robale w ogóle nie pryskam. Nie ma takiej potrzeby, w tych odmianach robali nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Miłosz bardzo dziękuję za odpowiedź :-)
chemiczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2009, o 17:14
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam, mam pytanie co do uprawy malin

Jeśli posadziłem w jesieni maliny z gołym, korzeniem, ok 30cm łodygą oraz nie przyciąłem ich jak radzą "przy ziemi",
to czy zrobić to teraz, czekać na puszczenie mrozów i przyciąć czy też zostawić te badyle?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Krzysiek K.
emma331
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2010, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam, przepraszam ze sie wcinam, ale jestem calkiem nowa i nie wiem jeszcze jak sie zaczyna nowe watki... a rzecz ma sie o malinach, to mysle ze dobrze trafilam mimo wszystko...
Jadłam lata temu na działce u znajomych cud maliny- do dzis pamietam ich smak, ale nie mam bladego pojecia co o za odmiana. Były jasno czerwone, okraglutkie, niezbyt duze, słodkie i aromatyczne jak niemal te lesne. szukałam po róznych szkółkach, ale tam s tylko takie duże owoce i ciemoczerwone. Ma ktos pomysł na to co ja jadłam i jak zdobyc te odmiane?
będę wdzieczna za kazda podpowiedź.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Pójść do znajomego ze szpadlem (albo pożyczyć na miejscu) i wykopać kilka zbędnych odrostów korzeniowych które i tak pewnie pójdą pod sekator.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie

Post »

Witam !

Gienia ma rację. Mam je już wiele lat i nigdy nie były pryskane. Są tylko, co roku wiosną, nakarmione kompostem.
Jesienią, po pierwszych przymrozkach, jak przestają owocować, ścinam wszystkie pędy 5 cm nad glebą i już.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”