Lipa (Tilia)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
cinnamon
50p
50p
Posty: 65
Od: 3 lip 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Lipa (Tilia)

Post »

Witam :wink:
Przez ważny, dwutygodniowy wyjazd nieco się spóźniłam na zbiór kwiatów lipy. Większość zawiązała już owoc, a w najlepszym wypadku pozostały ostatnie płatki. Czy taka forma nadaje się jeszcze na susz, a następnie herbatę i różnego rodzaju napary?

Pozdrawiam :)
„Przez setki lat ludzie wierzyli, iż jaszczurki w studni dowodzą, że woda jest świeża i zdatna do picia. I przez cały ten czas ani razu nie zadali sobie pytania, gdzie właściwie jaszczurki chodzą do toalety...?”
- Terry Pratchett, Kosiarz
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Już za późno, kwiaty powinny być rozwinięte w dwóch trzecich, żeby zrobić z nich napar, ale wiem, że niektóre gatunki lipy kwitną później.
Tutaj jest Polska i mówimy po polsku.
Dość informacji, kreacji, kontekstów, decyzji, stretchingu...!
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Lipa - kiedy sadzić ?

Post »

Witajcie :) Mam pytanie odnośnie lipy. Otóż chciałabym zasadzić drzewko ale nie wiem kiedy? Czy można tak, na wiosnę? Czy taka marcowa ziemia nadaje się już do tego czy może drzewko się nie ukorzeni jeśli ziemia jeszcze nie rozmarzła? :)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Jeżeli masz do posadzenia drzewko uprawiane w pojemniku to możesz sadzić o dowolnej porze o ile w ziemię można wbić szpadel.
Jeżeli masz do posadzenia drzewko z nagim korzeniem to najlepiej jest je sadzić wczesną wiosną lub jesienią.
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Dziękuję za odpowiedź :) A czy w sprzedaży są różne odmiany? Jeśli tak, to jaka będzie dobra na herbatkę?:)
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Lipa drobnolistna(ja mam),lipa srebrzysta,lipa szerokolistna
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

No i są jeszcze odmiany ozdobne (pokrój, barwa i forma liści).
Czorny
50p
50p
Posty: 69
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Lip jest wiele gatunków.Polecam wonną kwitnie już metrowe drzewko.

Zmoderowałam link - aniawoj
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Super, tylko czemu minimalna wartość wysyłki 60zł? :| Ciekawe, jakie są jeszcze koszty wysyłki.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

ano koszty wysyłki sa takie bo taka lipa jest zaszczepiona i ma powyżej metra wysokości. korzenie tez nie są małe- tak ze nie jestem pewien ale z racji wymiaru to może być już przesyłka gabarytowa :idea:
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

Kupiłam lipę drobnolistną, ok 1,70 drzewko, za 10zł, mam nadzieję, że będzie szybko rosnąć i pięknie pachnieć na cały ogród :D
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

ja kupiłem około metrowe (mniejsze i większe) lipy drobnolistne około 50 sztuk...zapłaciłem po 1,5 zł za sztukę...kiedy spodziewc się kwitnienia i jaki rozstaw jest najlepszy w szpalerze..??? nawozic chyba nie trzeba specjalnie hm? aha wiedzie do mnie droga tzw. aleja lipowa i rosną tam potężne stare lipy...fajnie latem jak pszczółki brzęczą do wieczora na bogatym pożytku...lipy są zarejestrowane jako zabytek przyrody i tworza piękną 2 kilometrową ponad kopułę...zieloną latem i złocistą jesienią...lipy te wypuszczają z podstawy dziesiątki młodych pędów...jest jakaś szansa na adopcję takowych???
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Lipa - kiedy sadzić?

Post »

lipa drobnolistna wchodzi w kwitnienie około 10 -15 roku życia w zwartym drzewostanie ok 30 :? co do rozstawu - wszystko zależy od tego czy chcesz je od razu sadzić tak jak to ma być na stale i już potem nic nie ingerować czy tez po jakimś czasie np usunąć co 2 drzewo - chodzi o to ze lipa drobnolistna to jest jednak docelowo duże drzewo jednak za ludzkiego żywota zbytnio wielka nie urośnie ponieważ dość późno zaczyna rosnąc szybko bo ok 60-100 roku życia wiec chodzi o to czy szpaler ma być w miarę szybko czy dla potomności :idea: :wink: Co do odrostów to jeżeli są całkowicie bez korzeni to nie da rady tego ukorzenić po odcięciu natomiast jeśli by je przygiąć do ziemi albo obsypać ziemia i czekać aż wypuszcza jakieś korzonki to takie sadzonki można użyć z powodzeniem -przyjmują się bardzo dobrze :idea: :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”