Przechowywanie owoców

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Przechowywanie owoców

Post »

Jak najlepiej przechowywać jabłka w skrzynkach, czy przekładać je sianem, słomą czy może gazetami? Jaki jest najlepszy sposób aby jak najdłużej je przechować, bo mam sporo jabłek a teraz sa takie ceny, że chciałabym cieszyć nimi jak najdłużej.
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

hej Aniu,

faktycznie ceny jabłek szokują, a jeżeli ma się swoje - to jeszcze lepiej, bo przynajmniej wiadomo, że nie mają tony chemii na sobie.
Pamiętam jak dziadek przechowywał swoje jabłka.. mieliśmy je do wiosny.. teraz niestety nie mamy już tej działki więc nie przechowujemy jabłek.. ale mam nadzieję, ze to zmienię i w niedalekiej przyszłości będę miała kilka drzewek owocowych. Niedawno przeczytałam artykuł na ten temat w jednej z ogrodniczych gazet - dosyć spory. Ja rozumiem, że najlepsze są sprawdzone, domowe sposoby, ale jeżeli chcesz, to prześlij mi adres mailowy na pw a ja wyślę Ci skan tego artykułu.
Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

:)

Post »

hej Aniu,

widzę, ze do tej pory nikt nie podsunął Ci sprawdzonych metod przechowywania jabłek. A zbiory się udały??? Powiedz mi, czy chociaż artykuł w tym pomógł?? może jednak ktoś jeszcze coś podpowie...

Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Moje jabłka jeszcze się dobrze trzymają :wink: Leżą w piwnicy w skrzynkach, ale wiem jedno, że w przyszłym roku będę zrywać wcześniej :wink:
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

A jakie odmiany przechowujesz Aniu. :?:
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Żebym to ja wiedziała... kiedy kupiliśmy dom to one już rosły :wink:
Awatar użytkownika
kwiatek1950
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 27 paź 2007, o 18:24
Lokalizacja: Bydgoskie

Przechowywanie jabłek

Post »

Prosze o informacje jak przechować jabłka zimowe a ten rok jest bardzo urodzajny .Posiadam murowaną ziemianke warunki niby dobre do przechowywania .podobno trzeba pomieszczenie wydezynfekowac ,nie wiem jak ani czym .Wdzięczna będe za poradę Pozdrawiam Kika .
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Troszkę o tym jest tu:

http://www.staresady.republika.pl/index_pl.htm cytat z tej strony:

"PRZECHOWYWANIE JABŁEK ODMIAN DESEROWYCH
Owoce po zerwaniu nadal oddychają, transpirują i podlegają różnym chorobom. Należy stworzyć im takie warunki przechowywania, aby jak najdłużej nie wystąpiły na nich objawy przejrzenia (kaszowacenie miąższu) i więdnięcia (marszczenie się skórki).
W pomieszczeniach, w których złożone są owoce, należy utrzymywać temperaturę od 0 do +4oC i dużą wilgotność powietrza (ok. 90%). Przy zbyt niskiej wilgotności owoce szybciej więdną, zaleca się wtedy zlewanie podłogi wodą. Zarówno piwnice, jak i przechowalnie powinny być wyposażone w urządzenia wentylacyjne, np. wentylatory elektryczne. Umieszcza się je w specjalnych kanałach doprowadzających chłodne powietrze bezpośrednio nad powierzchnię podłogi pomieszczenia składowego. Kanały wyciągowe wyprowadzające ogrzane powietrze na zewnątrz powinny być możliwie długie. Wentylacja jest dlatego ważna, że pozwala na usuwanie etylenu, wydzielanego przez dojrzewające owoce, powodującego szybsze dojrzewanie zgromadzonych owoców. Również niska temperatura przeciwdziała wydzielaniu się etylenu. Owoce układa się w skrzynkach, skrzynki ustawia w bloki. Dobrze jest zostawić wolną przestrzeń pod najniższą warstwą skrzynek. Najodpowiedniejsza jest podłoga złożona z przenośnych drewnianych rusztów (więcej informacji o przechowalniach w ?Poradniku sadownika?).

W czasie przechowywania owoców często występują rozmaite choroby, jedne porażają owoce już w sadzie, np. parch, gorzka zgnilizna, brunatna zgnilizna, gorzka plamistość podskórna, inne wynikają z nieodpowiednich warunków panujących w przechowalniach, np. rozpad mączysty, oparzelizna powierzchniowa.
Istotne jest, aby owoce przeznaczone do przechowywania powinny być dobrej jakości: wolne od uszkodzeń skórki, pęknięć, odgnieceń, miejsc z objawami chorób, zbierane w optymalnym stadium dojrzałości. Zbyt wczesny lub zbyt późny zbiór może obniżyć zdolność przechowalniczą owoców. Ponieważ owoce łatwo chłoną zapachy obce, nie powinno się przechowywać ich wraz z innymi produktami, np. cebulą, kiszoną kapustą."
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Przechowywanie owoców, gdzie najlepiej?

Post »

Gdzie przechowujecie owoce z własnego ogrodu? Pytanie szczególnie do osób, które nie mają piwnicy
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Na balkonie w skrzynkach- jabłka.Kupiłam skrzynki plastikowe składane.
Inne "dobra" będę przetwarzać, słoiki, zaparawy, suszenie.
magangs
100p
100p
Posty: 115
Od: 20 sie 2008, o 12:45

Post »

agape pisze:Na balkonie w skrzynkach- jabłka.Kupiłam skrzynki plastikowe składane.
Inne "dobra" będę przetwarzać, słoiki, zaparawy, suszenie.
A do jakich temperatur poniżej zera można je tak w zimie przechowywać?
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

No właśnie do niewielkich.Jabłka powinny być w pomieszczeniu o temp +3-4 C, wilgotnym z dobrą cyrkulacją powietrza.
Z konieczności będę przechowywać na balkonie. W piwnicy jest za ciepło chyba zimą?
Potem jak przymrozi, też nie wiem co zrobić...
cx

Post »

Witam.
Jabłka mogą być przechowywane i w niższszych temperaturach od 0 stopni.Ponadto nie bójmy się przymrozków-nie mylić z okresem mrozów!.Jabłka,jeżeli są zdrowe ,nie przejrzałe i nie obite wytrzymują krótkotrwałe spadki temperatur poniżej 0,bez większego uszczerbku na jakości.Bardzo ważne aby w przypadku "wpadki z podmrożeniem" ,owoców nie ruszać aż do czasu ,ich naturalnego rozmrożenia.Ewentualnie skrzynki można wstawić do dużego,grubego pudła tekturowego .Jednak piwniczka ziemna,jest nie do przebicia.Ja wprawdzie owoców tam nie muszę przechowywać,ale jakość przechowywanych warzyw w ziemiance jest nie do przebicia.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”