Uprawa ziemniaków w workach

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Asia40 pisze:Co to znaczy TPS?
TPS (z angielskiego True Potato Seeds) to właśnie nasiona ziemniaków, hodowanych tak żeby uniknać chorób i łatwiej je posyłać daleko. Ziemniaki z TPS dojrzewają wolniej niż te z sadzeniakow, a często w pierwszym sezonie wychodzą tylko małe bulwy które sie nadają do sadzenia a nie do jedzenia.
pozdrawiam, Gunnar
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Gunnarze, mógłbyś podrzucić jakiś link, gdzie można kupić takie nasiona (TPS).
Od dawna szukam sposobu, jak zdobyć te czerwono- fioletowe ziemniaki, które jadłam w Stanach.
Nasiona to jest chyba jedyny sposób, przecież nie będę wiozła walizy ziemniaków !!!! ! Wiadomo, że w pierwszym roku urosną sadzeniaki a w następnym to już będzie z górki.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

gienia1230 pisze:Gunnarze, mógłbyś podrzucić jakiś link, gdzie można kupić takie nasiona (TPS).
Od dawna szukam sposobu, jak zdobyć te czerwono- fioletowe ziemniaki, które jadłam w Stanach.
Nasiona to jest chyba jedyny sposób, przecież nie będę wiozła walizy ziemniaków !!!! ! Wiadomo, że w pierwszym roku urosną sadzeniaki a w następnym to już będzie z górki.
To nie jest zwykłe, nawet u nich, ale wiem, że Tom Wagner sprzedaje kolekcje TPS z własnej hodowli po 5 dolarów, ale problem może być w tym, że on nie ma sklepu internetowego i prawdopodobnie przyjmuje czek tylko w dolarach. Więc trzeba przekonać własny bank do wystawienia. Tu jest odpowiedni adres email do niego: http://idigmygarden.com/forums/showthread.php?t=25984
pozdrawiam, Gunnar
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Dzięki Gunnarze, z zapłatą nie ma problemu, syn mieszka w Stanach. Warzywkami się interesuje, niestety nie ma ogrodu, tylko balkon. Za to co roku przysyła mi po kilka katalogów.W tych katalogach oferują ziemniaki, ale sadzeniaki a nie nasionka.
Już mu wysłałam tego linka.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Na francuskim forum o którym wspominałam nie udało mi się niestety zdobyć informacji, na które liczyłam. Po pierwsze, pomyliłam daty. Posty które mnie interesowały były z 2005 roku a nie z 2007 a po drugie, osób które zarzekały się, że podzielą się swoimi doświadczeniami już od dawna na tamtym forum nie ma. Znalazłam jednak jeszcze inne wątki na ten temat i niestety zdecydowana większość osób twierdzi, że eksperyment okazał się fiaskiem. Kilka co prawda twierdziło, że miały dobre wyniki, ale nie było to bardzo przekonywające oraz brakowało zdjęć na poparcie.

Zdecydowanie straciłam zapał do tego eksperymentu... :? Napaliłam się na własne ziemniaczki, więc zasadzę ich z pewnością troszeczkę metodą klasyczną, ale czy zrobię próbę w worku... ?... nie wiem... :? Jeśli zrobię, powiem w tym wątku co mi z tego wyszło (lub nie wyszło! :wink: )

A najbardziej jestem rozczarowana tym, że o metodzie "workowej(wieżowej)" uprawy ziemniaków nie słyszałam "gdzieś w internecie" tylko w TV!


No to przy okazji zapytam Was o coś innego. Na opakowaniu sadzeniaków, które kupiłam nie "byle gdzie", tylko u "Truffaut" , jest napisane, żeby sadząc ziemniaki, równocześnie wzdłuż rzędów siać len, który chroni je przed stonką. Poszukałam rownież w internecie i tam spotkałam się z potwierdzeniem tej teorii: siać jednoroczny len niebieski.
Czy ktoś o tym słyszał? Czy to rzeczywiście działa. Tak czy inaczej, ja posieję, choćby dla urody! :D
Poza tym, odkąd mam warzywniak zawsze sadzę aksamitki i przyznam, że nie mam żadnych problemów z robactwem!
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Ja słyszałem o motylkowych że podobno stonkę odstraszają, ale o lnie jeszcze nie.
Chętnie wypróbuję. Len siac w ten sposób; pomiędzy krzaczkami kartofli, tak?

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić rządków lnu w ziemniakach. Ziemniaki, jak tylko zejdą trzeba przeplewić, zniszczyć chwasty, lekko podkopać. Gdy podrosną większe znowu je podsypać, utworzyć wyższe rzędy. Łęty ziemniaczane często się pokładają, zniszczą len. Chyba, że obsieje się lnem wokoło całą grządkę z ziemniakami z odpowiednim odstępem.
Stonkę z ziemniaków zbieramy, chyba, że jest jej zatrzęsienie, wtedy trzeba jednak posłużyć się chemią. Ale jak ktoś uprawia tylko wczesne ziemniaki, to stonka niewiele jej zaszkodzi, bo nie zdąży.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Przeczytałem wasze posty i popatrzyłem na zdjęcia ale nie podchodzę do tego entuzjastycznie, a to dlatego że dużo pracy z tym jest a ziemniaków mało może na 2 obiady :D .Ziemniaki maja to do tego że nie lubią wilgoci bo zaraz gniją i choroby się ich chwytają a w takim worku to wilgoć raczej ciągle występuje.I najważniejsze nie polecam hodowania ziemniaków koło pomidorów choroba pomidorów gwarantowana a stonka na pewno będzie i na ziemniakach i na pomidorach tyle moich spostrzeżeń
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Licho wie komu wierzyć... :?

W wielu miejscach w internecie znalazłam informacje, że len nic nie daje a niektórzy wręcz twierdzą że przyciąga stonkę...
Dużo można też znaleźć o dobrych i złych połączeniach roślin w warzywniaku. I tak np., odnośnie ziemniaków, podobno dobrze je sadzić w sąsiedztwie lnu, ale też czosnku i fasolki szparagowej a nie powinno się ich sadzić w sąsiedztwie pomidorów, cebuli, ogórków i innych dyniowatych.

W jakiejś książce mam więcej informacji na ten temat, tylko muszę poszperać.
Awatar użytkownika
Norel
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 mar 2010, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

jak ktoś nie ma ogródka to może worki to dobra sprawa:) ja polecam kartofle sadzone na płaskiej siemi że tak powiem i nie okopywane....
na poletko rozkłada sie czarna folię lub podwójnie złożona czarna agrowłókninę, przysypuje brzegi żeby nie odleciała,robi nacięcia i w nie sadzi kartofelki. bulwy potem sa praktycznie na wierzchu,chronione przed swiatłem sa bez zarzutu,no i nie ma chwastów. ja mam ziemie ciężka,trzymającą wilgoć, ale przy folii trzeba dbac o podlewanie. No i sa szybciej bo maja cieplej....
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Dostałam już te worki i ziemniaczki ze sklepu netowego :) Ale za oknem zima i nie mam ich na razie gdzie postawić :( Tam pisze, że w lutym można już sadzić ale przecież Anglia to inny klimat :? Czekam na Wielki Tydzień
Asia
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Asiu, mam nadzieję, że nas nie zawiedziesz i rzetelnie poinformujesz o rezultatach (ze zdjęciami, jak to będzie wyglądało).

Miłego dnia i powodzenia w uprawie ziemniaczków! :uszy
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Norel! To jest właśnie to, co najbardziej lubię, czyli realizacja zasady : co robić, żeby jak najmniej się narobić. Objaśnij, proszę, po co podwójna włóknina? Jak uprawiałeś: pod włókniną, czy folią?
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”