MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Też mam trzcinę w oczku, ale tam jest pół metra śniegu i muszę jeszcze na trzcinokosy zaczekać. :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Katarzynka pisze:Walerio znalazłaś dostęp do trzciny???
Ja właśnie przygotowane mam 150 rurek trzcinowych :)
Nie mam dostępu do trzciny, ale naprodukowałam trochę z dzikiego bzu, mam wiertarkę, więc wiercę. Ma być cieplej, więc trochę wytrzebię dziki bez w okolicy.
Waleria
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witajcie
dzisiaj nacięłam trzciny i zrobiłam chyba z 20 rurek, ale czytając ten wątek to chyba za mało, jak na pierwszy raz, Kiedy należy zawiesić je na działce, czy w tym roku mam szansę na zadomowienie?
U mnie w domu wszyscy się ze mnie z tego śmieją, :D :D :D :D ale jeszcze wszystkim pokażę, że mam rację :D :D
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Bożena Śmigielska pisze:Witajcie
dzisiaj nacięłam trzciny i zrobiłam chyba z 20 rurek, ale czytając ten wątek to chyba za mało, jak na pierwszy raz, Kiedy należy zawiesić je na działce, czy w tym roku mam szansę na zadomowienie?
U mnie w domu wszyscy się ze mnie z tego śmieją, :D :D :D :D ale jeszcze wszystkim pokażę, że mam rację :D :D
pozdrawiam
Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.
Z tego, co wyczytałam, wynika, że te pszczółki wylęgają się bardzo wcześnie,więc jeśli zawiesisz je ok. 20 marca, to będzie w sam raz. 20 rurek to chyba maluśko, podobno 1 pszczółka potrzebuje 3 rurek. Ja nie mam też żadnego doświadczenia w tej kwestii, ale radzę jeszcze raz przeczytać wszystko , łącznie z odnośnikami.
Do mnie dopiero, gdy czytałam drugi raz, dotarły niektóre rzeczy.
Waleria
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja mój domek już powiesiłem po co ma leżeć i miejsce mi zabierać :D
Awatar użytkownika
Funkmaster
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 lut 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A czy w rurkach trzcinowych o śr. 5 mm jest szansa na zagnieżdżenie się murarek?
Chociaż i tak muszę nadal szukać grubszych "pędów"
Apropos czy cena 20gr. za kokon jest jest do przyjęcia? Czy może ma ktoś z was taniej ?
Przyszły Rolnik ;)
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

w rurkach o takiej średnicy mogą się zadomowić mniejsze gatunki pszczół samotnic albo mniejsze egzemplarze O. rufa{ bo ich rozmiary są rozmaite wiec są pszczoły bardzo duże ale są i samiczki drobne a nawet całkiem małe :idea: :wink: Co do ceny nie mogę się wypowiedzieć bo nie mam pojęcia jakie są ceny z tym ze zauważyłem ze pakiety są przewymiarowane tzn moim zdaniem dla osoby zaczynającej przygodę z tymi pszczółkami 50 kokonów żeńskich + drugie tyle męskich zupełnie jak na początek wystarczy :idea: :wink: no i jeszcze taka rada najlepiej tych rurek nie rozdzielać i wieszać po kilkanaście tu i tam tylko umieścić je w jednym miejscu wszystkie razem- takie rozwiązanie daje to ze siła przyciągania do siedliska wzrasta - jestem przekonany ze te pszczoły tam u was są wiec im więcej będzie rurek tym większy magnes będzie to stanowiło dla owadów które w tych rurkach zamieszkują ja p mam przygotowane tysiąc trzcinek w 1 miejscu i drugi obok :wink: :) a myslę nad czys takim: http://greayer.com/studiog/wp-content/u ... s_bs34.jpg
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

O mamo!!! Ale chyba wtedy nie będziesz łuskał kokonów przed wiosną? :;230

Bożenko
, rurki wieszaj jak się trochę ociepli, myślę, że połowa marca będzie odpowienim terminem. Lepiej zawiesić wcześniej, niż za późno.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Eeeee nie z tego co zaobserwowałem to w zeszłym roku samce pojawiły się jak podbiał zaczął kwitnąc a pierwsze samiczki z tydzień później- ja proponuję zrobić tak ze jak zauważycie pierwszego motyla to to będzie już czas najwyższy wystawić rurki :idea: :wink:
Awatar użytkownika
bodzia3012
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5402
Od: 10 wrz 2009, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witajcie :wit
Dzięki bardzo za proste i zrozumiale odpowiedzi , dzisiaj jeszcze pójdę naciąć trzciny póki jeszcze jest staw zamarznięty , zrobię więcej tych rurek - zaczekam jak sie ociepli o je zawieszę i poczekam , mam nadzieję , że zadomowia u mnie pszczółki , an przekór wszystkim moim domownikom, czytam i czytam ten wątek , ale jeszcze dużo nie rozumiem
pozdrawiam cieplutko ;:3 ;:3
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja też muszę w końcu ruszyć w teren po materiał albo powiercić bo ciagle czasu brakuje a tu wiosna za pasem :)

Hmm czyli jednak lepiej dać więcej rurek w jednym miejscu. Z racji tego, że mam dużą posesję miałem ziamiar powystawiać więcej gniazd ale małych w różnych miejscach żeby zwerbować okoliczne pszczółki :wink:
Trzeba będzie popracować więcej.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dobrze,że mieszkam na skraju miasta, za trzecim blokiem chaszcze i nieużytki, więc nikt nie ma pretensji, że wycinam dziki bez. Dzisiaj niewiele naścinałam, bo obrałam niewłaściwy kierunek spaceru, ale mam nadzieję,że następny kierunek będzie właściwy. Trochę głupio mi było ścinać, bo już pękają pączki, ale odrośnie, nawet bujniejszy, niż był przed ścinką.
Waleria
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Walerio ja te swoje 150 rurek to 2 godziny cięłam , Ty z tym bzem i wierceniem to pewnie niejedną noc zarwiesz. U mnie same jeziora wkoło wiec trzciny pod dostatkiem , wiec jakbyś chciała to Ci mogę wysłać trochę.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”