MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Na początek, jeśli masz dostęp do trzciny, to tnij i szykuj ją wg wskazówek, które znajdziesz na tym wątku.
Najważniejszy jest lokal, a mieszkańcy znajdą się.

Swagman! Mam rację? Chociaż częściowo?
Waleria
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Wpisz sobie w google murarka ogrodowa sprzedaż i wyskoczy ci niedawna aukcja - jest tam podany nr tel. do sprzedawcy.

Inną kwestią poruszaną tutaj jest zbyt wysoka temperatura na poczcie, przez co pszczoły mogą się zacząć wygryzać. Dlatego lepiej kupować na jesieni.
Awatar użytkownika
Funkmaster
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 lut 2010, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Niestety już nie ma on do sprzedania.
Trzciny mam pod dostatkiem. Mieszkam na wsi, jest rzeczka i bagna także pod dostatkiem.
Co do "uli" chodzi mi o taki aby można było go przestawiać i jakoś może zamykać tak aby można było go transportować na plantacje roślin sadowniczych.
Było by to może jako takie uzupełnienie zapylania trzmieli i pszczół miodnych przez murarkę.
Przyszły Rolnik ;)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Tutaj znalazłam jeszcze, ale pewnie tanie nie są, biorąc pod uwagę te ślicznie wykonane ule :roll:
http://www.biodar.com.pl/oferta_murarka_ogrodowa.php
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Może mi ktoś wytłumaczy, jak wygląda to pierwsze pudełeczko w środku? Mam podobne drewniane pudło, wiertarkę, ale jak urządzić ten lokal wewnątrz, żeby murarki, czy inne pożyteczne stworzonka tam zechciały zamieszkać?

Funkmaster! Przeczytaj jeszcze raz wszystko, co napisano na tym Forum na temat tych pszczółek, łącznie z odnośnikami i będziesz wszystko wiedział. No, może nie wszystko :wink: , ale na początek wystarczy i będziesz miał odpowiedź na stawiane przez Ciebie pytania.
Waleria
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Walerko, pierwsze pudełko, to moim zdaniem domek dla kokonów - czyli tam są same kokony.

Ja planuję swoje kokony wrzucić do plastikowych pudełek, właśnie ponawiercanych, czy w inny sposób podziurkowanych. Chciałabym mieć możliwość obserwacji moich pszczółek :roll:

Dziś liczyłam kokony - wyszło mi ok 350 :roll: To ile rurek muszę im zapewnić? :roll:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Dziękuję! Cały czas kombinowałam, gdzie umieścić obiecane kokony, żeby nie zalał je deszczyk i nie wydziobały ptaki, a mogły po wylęgnięciu swobodnie pofrunąć do rureczek. No to biorę się do wiercenia! Jak ja lubię ;:138 takie ręczne robótki!

Ile rurek... trochę nie znam danych, ile każda pszczółka może znieść jajeczek. Z tych 350 kokonów połowa powinna być żeńska, więc 175 rurek na początek, czyli dla każdej po jednej. Umieści w każdej od 5 do 10 jajeczek. No i tu tak zwana zagwozdka, bo chyba są płodniejsze?
Waleria
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

:lol: :lol: :lol: To tak jak ja, też lubię :wink:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Waleria pisze:Ile rurek... trochę nie znam danych, ile każda pszczółka może znieść jajeczek. Z tych 350 kokonów połowa powinna być żeńska, więc 175 rurek na początek, czyli dla każdej po jednej. Umieści w każdej od 5 do 10 jajeczek. No i tu tak zwana zagwozdka, bo chyba są płodniejsze?
Znalazłem gdzies informację że średni przyrost populacji przy dobry warunkach pokarmowych (ilość złożonych jaj jest uzalezniona od ilości pyłku który można zebrać w okolicy) to tak x 3,0-3,2. Z tego na moje rozumowanie wynika, że jak mieliśmy dajmy na to 100 rurek zajętych w zeszłym roku, to musimy mieć przygotowane 320 na ten rok, jeżeli zależy nam na przyroście populacji.
dominikams pisze:Dziś liczyłam kokony - wyszło mi ok 350 :roll: To ile rurek muszę im zapewnić? :roll:
Idąc tropem powyżej, 350 kokonów - srednio 7 kokonów na rurkę .... daje 50 teoretycznych rurek startowych. Czyli ja bym przygotował 50x3.2=160 nowych na ten sezon.

W kolejnym roku trzeba by było przygotować 160x3.2=~500rurek, ale 160 przecież już mamy czyli trzeba dołożyć 340.

Czy dobrze rozumuję ?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Waleria pisze:Może mi ktoś wytłumaczy, jak wygląda to pierwsze pudełeczko w środku? Mam podobne drewniane pudło, wiertarkę, ale jak urządzić ten lokal wewnątrz, żeby murarki, czy inne pożyteczne stworzonka tam zechciały zamieszkać?
Też bym podejrzewał, że to ejst po prostu pudelko z kokonami.

Za to ten domek z drugiego zdjecia.. to chyba jest zestaw szufladek podobych do tych na zdjęciu poniżej (tylko 3dzielne, zamiast 2)

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Strasznie to skomplikowane, i wyniki całkowicie od czapy (biorąc pod uwagę różnice w wynikach) :wink: W takim razie chyba zdam się na intuicję :lol:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

dominikams pisze:wyniki całkowicie od czapy (biorąc pod uwagę różnice w wynikach) :wink:
160 vs 175..... to chyba nie aż taka duża róznica :shock: :shock: :shock:
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

:;230 :;230 :;230 Sorki, sorki, bo nie napisałam, tylko pomyślałam :oops: Otóż, coś kojarzę, że 1 samica zapełnia 2 rurki (minimum). Więc wychodziłoby 350.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”