Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Re: ;

Post »

Z gałęzi. Zaplecione były.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

bardzo ładnie się prezentuje. nie bardzo miałam czas na pisanie, ale czemu go źle cięłaś?
Bo ja mam żywopłot grabowy, wygląda też ładnie( uwielbiam grabiki :) ,
ale widzę, że powinnam go silniej przycinać, tylko , że nie bardzo mam sumienie :(
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Kasia, a od jakiej wysokości go przycinałaś? I jak długo rośnie już Twój żywopłot? Jaką ma wysokość w realu?

Zastanawiam się nad takim właśnie żywopłotem, chcę zrobić w nim też bramę podobną do tej na zdjęciu. Mam jednak wątpliwości, czy wybrać buk czy grab? Zależy mi na szybkim efekcie. Może ktoś potrafi porównać oba?
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

http://www.krzewy.pl/Grab/Grab.htm
http://www.krzewy.pl/Buk/buk.htm
W moim regionie bardziej popularny jest buk,ale to tylko chyba ze względu na to że inni mają ,jeden usłyszy od drugiego spodoba się i ...........
Ja osobiście wybrał bym grab,ładniejszy.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

a jak z chorobami?
nie chce mi się walczyć - przegrać - sadzić od nowa
planuję go na długie lata - musi przegrodzić mój ogród w połowie, bo na sąsiedniej działce w zastraszającym tempie powstał nowy dom, którego mieszkańcy zaglądają do mojego przytulnego zakątka :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Czemu jeszcze nie wystartowawszy liczysz na przegraną?
Problemów nadzwyczajnych z nimi nie ma.
Co mogę dodać -na żywo z grabu nie widziałem tylko z buku ale (potwierdzą to zapewne i inni)żywopłot z grabu daje tą możliwość że nawet zimą jest podobno tak gęsty i zawiły w środku że niewiele widać
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

nie spodziewam się przegranej, ale w strategicznych miejscach sadzę jak najmniej problematyczne rośliny
tego doświadczenia nabrałam po bezskutecznej walce z rdzą na 30-letniej sośnie wejmutce
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

A powiedzcie, gdzie sie kupuje sadzonki buka.
Czy w szkółkach sprzedają?
Bo ja do tej pory spotkałam sie tylko z sadzonkami z nadleśnictwa.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

W szkółkach ozdobnych też można nabyć buka, ten o czerwonych liściach jest rzadszy i droższy od tego o zielonych liściach.
Najlepiej jednak jest kupować w nadleśnictwie, ponieważ szkółka leśna produkuje sadzonki z nasion miejscowych (takie sadzonki są przystosowane do miejscowych warunków klimatycznych).
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Buk na żywopłot

Post »

Pawle, widzę że orientujesz się w temacie, mam więc pytanie, bo nigdzie na forum jakoś nie mogłem znaleźć: Oba gatunki rosną na początku wolno, ale który z nich rośnie choć trochę szybciej w młodości? :) bo sam waham się którego wybrać, szczególnie że będzie to żywopłot częściowo w pobliżu wyrośniętej lipy :roll:
Kuba
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

Czysty gatunek zazwyczaj rośnie szybciej, niż jego odmiany. Myślę, że tu jest tak samo (chociaż z siewkami buka nie miałem do czynienia)

Czerwony jest oczywiście ładniejszy, ale potrzebuje słońca, by się wybarwiać. Jak ta lipa robi cień, to efekt może być średni. Ale i tak ładniejszy słabo czerwony, niż czysto zielony :wink:
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

3 lata temu wiosną posadziłam żywopłot z grabu. Sadzonki miały ok 120-130cm wys. Wczesną jesienią zeszłego roku ledwo dostawałam z wyciągniętymi rękoma (mam 174cm wzrostu) i długimi nożycami aby zrobic ostatnie (tego roku) cięcie również z wysokości żywopłotu. W ciągu tych 3, lat 5-6 razy/rocznie robiłam cięcie boczne i z wysokości. Boczne robiłam dośc silne, żeby sie zagęściły. O moim żywopłocie mogę powiedziec, że rośnie jak szalony przynajmniej do tej pory. Może dlatego, że układałam pod nim trawę do góry korzeniami zdjętą z miejsc pod rabaty. Ziemia w tych miejscach jest fantastyczna, puszysta, pełno w niej dżdżowniczek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”