Jak robicie sadzonki warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Witam
chodzi mi o wyhodowanie na parapecie sadzonek przede wszystkim brokuła ale również kapusty, selera, pora i kalarepy.
przez ostatnie lata próbowałem różnych sposobów ale efekty były mizerne
proszę opiszcie mi jak to najlepiej zrobić tzn. jaka ziemia, jak często podlewać i inne ważne informacje
z góry dziękuję
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Witaj Wiliam .
O każdym z warzyw piszemy w oddzielnych wątkach na forum . Musisz bardziej sprecyzować pytanie .
Zadałeś od razu kilka . Podstawa do wysiewu to ziemia . Najlepsza jest z przeznaczeniem na wysiew zakupiona w sklepie , jedne firmy są lepsze inne gorsze tak samo z cenami . Orientacyjnie 80 litrów ziemi w granicach 10-18 zł . Nie nadaje się do wysiewu ziemia z kretowisk itp. Rozsady kapustnych nie powinno się wykonywać na parapecie tylko w inspekcie lub pod folią .
Pytaj na pewno postaramy się pomóc.
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: jak robicie sadzonki warzyw

Post »

No dobra, najbardziej interesuje mnie brokuł - te pozostałe mogę dostać na rynku i tak niestety się zawsze kończy, że je kupuję
stosowałem ziemię przeznaczoną właśnie do warzyw, ale często po wykiełkowaniu rośliny mi usychały
niestety inspektu ani folii nie mam, mogę tylko hodować na parapecie
robię to w kubeczkach plastikowych po jogurtach i lodach - nie wiem czy to może być problem
widziełem w sklepach ogrodniczych takie "wytłaczanki" z czarnej folii ale też nie wiem czy one się nadają do tych celów bo mają tylko około 5 cm wysokości - czy to nie za mało miejsca na korzenie - proszę o poradę
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Brokuł też należy do kapustnych, więc na parapet nie nadaje się.
Waleria
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

nie bardzo rozumiem, czy naprawdę jest aż taka różnica między parapetem a folią w ogródku?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Tylko w ilości światła.
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

mam dwa dobrze doświetlone pokoje w domu, w jednym okna są od wschodu i południa, w drugim od południa i zachodu - przy którym oknie najlepiej ustawić sadzonki ?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Uważam,że wszystkie nadają się. Poeksperymentuj, identyczne rozsady daj na różne okna, zobaczysz, które będą najlepsze.
Waleria
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

tylko w tym problem że eksperymentuję już trzy lata i efekty są kiepskie, ja pewnie coś źle robię tylko nie wiem co
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Raczej małe szanse byś uzyskał ładną rozsadę kapustnych w warunkach domowych, tu gdzieś czytałam na innym wątku że będą one zawsze wybiegnięte, nawet doświadczeni ogrodnicy zaopatrują się w gotową rozsadę wyprodukowaną w tunelu czy szklarni, posiej kwiatki i pomidorki i zobaczysz jakie będą efekty.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Witam
a czy rozsadę kapustnych można by było wyprodukować na balkonie?(wystawa południowo-zachodnia,3 piętro)
mam tu na myśli jakąś sporą donicę przykrytą folią czy jakieś inne zabezpieczenia- ma sens?czy raczej zrobiłam z siebie idiotkę :)
pozdrawiam
Grażyna
pozdrawiam
Grażyna
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

ppepina pisze:Witam
a czy rozsadę kapustnych można by było wyprodukować na balkonie?(wystawa południowo-zachodnia,3 piętro)
mam tu na myśli jakąś sporą donicę przykrytą folią czy jakieś inne zabezpieczenia- ma sens?czy raczej zrobiłam z siebie idiotkę :)
pozdrawiam
Grażyna
Grażynko! Nie przezywaj się! Właśnie mam zamiar wykorzystać Twoja podpowiedź. Też zrobię na balkonie coś na kształt rozsadnika . Ciepło, zacisznie, zawsze mogę zobaczyć, jak się mają, nie muszę pędzić na działkę,żeby przykrywać na noc, odkrywać na dzień.
Waleria
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Jak robicie sadzonki warzyw

Post »

Walerio!!jakże podbudowałaś moje "ego":-))
wiec rozsadę kapustnych(na marginesie dodam tylko,ze to moja 1-wsza w życiu rozsada) będę uprawiała na balkonie.
Mam zamiar opatulić donice chociażby w gazety i nakryć folią(a może lepsza szyba?),zaopatrzyć się w termometr i rzetelnie tego dogladać.
Czy będę smakowała własną kapustkę czas pokaże.

Wszelkie rady i sugestie mile widziane

pozdrawiam
Grażyna
pozdrawiam
Grażyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”