Obornik- jakość i cena

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
olak
50p
50p
Posty: 91
Od: 9 lip 2009, o 23:01
Lokalizacja: Warszawa i 35km od Warszawy

Obornik, jaki, kiedy, granulowany, przekompostowany

Post »

Mam dostęp do swieżego obornika, takim swieżym jesienią obłożylismy nowoposadzone drzewka. Nie podsypalismy natomiast żadnym nawozem truskawek i malin (i tego co jeszcze nie zostało posadzone), bo ponoć pod truskawki, na dno dołka, powinno się dawać obornik przekompostowany a i wyczytałam, że malin jesienią nie należy nawozić (i może w ogóle świeżym obornikiem? - nie pamiętam). Z drugiej strony pisze, że na wiosnę świeżym tym bardziej nie należy nawozić a ja chyba powinnam czymś 'podkarmić' te truskawki i maliny, bo sa posadzone w 'gołej' rodzimej glebie. Pytanie:
- czy obornik granulowany taki z allegro to nawóz mający cechy obornika przekompostowanego i czy mogę tym 'obsypać' truskawki i maliny i to co na wiosnę posadzę?
- jak przekompostować świeży obornik, jakby człowiekowi przyszło do głowy (i jak to zrobić, żeby sąsiedzi nas nie wyklęli :D )
- jak nie kompostowanie, to jak uzdatnić świeży obornik do bezpośredniego nawożenia przez cały rok?
- czy lepszy jest obornik z samych.. yyy.. czy taki wymieszany ze sciółką?

dziękuję :)
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Obornik, jaki, kiedy, granulowany, przekompostowany

Post »

Powiem tak ,że ten granulowany obornik to jest to samo tylko tyle,że jest wygodny,bo konsystencja i nie ,,pachnie''.Można sypać albo rozpuszczać to w wodzie i jakimś tam procentem podlewać.
Co do kompostowania obornika to u mnie leży na pryzmie i leję wodę na niego(spala się i tworzy j\się jednolita masa).Co do samej zawartości bardziej odżywczy jest ten ze słomą bo zakopywany tworzy próchnicę. Możesz zrobić tak:
1.przygotuj beczkę plastykową lub stalową z denkiem-nazbieraj samego krowiaka(lub kup granulowany)zalej wodą i mieszaj od czasu do czasu-gotowy po dwóch trzech tygodniach.
2.Składuj obornik na pryzmie (sąsiedzie żeby nie narzekali to składuj pod ich oknem :D ).nie,nie tak na poważnie-jest jeszcze taka możliwość nałożenia obornika i przykrycia go folią-a w folii zrobić dziury,żeby miała którędy woda nawilżać obornik.Chociaż osobiście nie przetestowałem tego.Ktoś może coś dopisze w tej kwestii.
Ja składuję w zacisznym miejscu-też tak najlepiej by było zrobić -trochę tam czuć,na ale mi tam nie przeszkadza taki zapach.Ja składuję około 500 kg.to nie wiele.Także i sąsiedzi tam nie będą zapewne narzekać,jak trochę będziesz składować na wolnym powietrzu. Ja na swój obornik kładę jeszcze trawę z kosiarki na wierzch.
http://www.eioba.pl/a75039/ekoogrodnictwo_kompostowanie
tu jest sporo informacji z czego i jak.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Obornik, jaki, kiedy, granulowany, przekompostowany

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Aśka68
500p
500p
Posty: 581
Od: 24 mar 2009, o 18:14
Lokalizacja: kujawsko-pomoskie

Obornik- jakość i cena

Post »

Niedawno rozmawiałam z kimś, tłumaczył mi, że można kupić tanio ale dużo słomy. Nie wiem jakiej jakości był mój(nie mam skali porównawczej) to mój pierwszy zakup.
Pokazać mogę jedynie na fotce

Obrazek


A tak przy okazji, czy wiosną już większość warzyw można na nim sadzić, chodzi głównie o cebulę, buraczki, por, ogórki fasola, pietruszkę, cukinię
Pozdrawiam
Aśka
Zapraszam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik-cena

Post »

Faktycznie, dosyć słomiasty, ale nie martw się . Słoma się szybko rozkłada, jeżeli go przykopałaś na zimę, to możesz sadzić większość warzyw, nooo ogórki to na pewno się nie obrażą. Marchew i pietrucha mogą Ci wyrosnąć rogate, ale niekoniecznie.
Dwa lata temu kupiłam w workach koński obornik. I rzeczywiście kupiłam kota w worku.
Po wywaleniu z worków tego "złota" na rabatę przed blokiem, "pachnąca" słoma fruwała po całym osiedlu, tylko kilkadziesiąt kulek zostało na rabacie. Dziwiłam się nawet, że te wory takie lekkie!!
Pozdrawiam! Gienia.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

Zamówiłam 1 wóz obornika bydlęcego u rolnika,cena to gdzieś około 50 zl.+przywóz.Wstępnie jestem zadowolona, bo spodziewałam się wyższych cen. :D

Obornik koński jest zawsze bardziej suchy niż bydlęcy,jak komuś się chce to można go kompostować to słoma lepiej przegnije,nawet można go udeptać na pryzmie i polewać wodą to szybciej będzie gniło.

Myślę,że jak się ma kupić byle jaki obornik-słomiasty, to już lepiej posiać gorczycę,facelię,łubin,rzepak na zielony nawóz i przyorać albo przeryć jak mała powierzchnia.Ja siałam wcześniej gorczycę, masy zielonej było dużo,była po kolana może wyżej,wynajmowałam rolnika do przyorania.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Obornik-cena

Post »

suzana: wyczytałem, że metr sześcienny obornika waży od 600 do 900 kg zależnie od konsystencji, to powinno Ci nieco rozjaśnić sprawę bo wóz wozowi nierówny :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Obornik-cena

Post »

A ja sobie wczoraj poszedłem do sąsiada, zapytałem pokornie i przywiozłem tak z 0,4m sześciennego, bo po kołach taczki było widac ze jest 250 kg albo lepiej. I Obornik był za free.

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

Kubuś masz dobrego sąsiada tak jak ja. Co roku dostaję od niego przyczepkę obornika bydlęcego i jeszcze wyrzucając u mnie ma zamontowane takie urządzenie co mi tnie ten obornik. Kurcze zapomniałam jak to się nazywa ;:14 Tak więc jak na razie mam obornika pod dostatkiem za "dobre słowo" i kawę :D Gorzej z kurzym obornikiem bo ma mało. Zawsze jednak trochę dostanę. Niech żyją dobrzy sąsiedzi ;:138
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

Taki sąsiad to skarb.
Obornik bydlęcy jest tak samo dobry jak kurzy,kurzy chyba ma więcej azotu i można nim przypalić rośliny jak się go dobrze nie zmiesza z glebą.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

kurzy daję pod jukki ogrodowe. Wyczytała że wtedy pięknie kwitną :D a nie mogę doczekać się ładnego kwitnienia moich juk
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

perdii pisze:kurzy daję pod jukki ogrodowe. Wyczytała że wtedy pięknie kwitną :D a nie mogę doczekać się ładnego kwitnienia moich juk
Juka potrzebuje gleby wapiennej.Też miałam taki problem,że nie kwitła.Dałam wapna to tak było pędów kwiatowych,że aż przeciążyło to krzew. :lol: :lol:
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

Wiosną mogę podsypać wapna Czy lepiej jesienią ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”