Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Aniu, najpilniejszy jest Jonagold - muisz wyciąć tę słabszą gałąź, która stanowi konkurencję dla przewodnika, a przewodnik naprostować (przy paliku). Ja bym go też przycięła (przewodnik), żeby drzewko się rozgałęziło na odpowiedniej wysokości. Gruszy nie ruszałabym w ogóle, a czereśnia jest trochę łysa, i nie wiem, czy nie dobrze by było przyciąć trochę przewodnik, żeby utworzyła kolejne piętro konarów (mam ten sam problem ze swoją). Druga jabłoń też wymaga podwiązania, bo jest krzywa.
Gregory
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 sty 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: koło Opola

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam

Pisałem już w sprawie tych jabłonek w innym temacie. Na postawione pytania otrzymałem odpowiedź. Siedzę sobie jednak teraz w domku, patrzę na te jabłonki i zastanawiam się jak je przyciąć. Prosiłbym o poradę.
Drzewo nr 1 jest od strony południowej. O ile na te mam jakiś pomysł to z przycięciem jabłonki nr 2 mam problem. Jej wyższy konar ma wysoko owocujące gałęzie. Po ścięciu górnej części w zasadzie pozostaną dwie gałęzie. Na dodatek te gałęzie będzie zasłaniać drzewo nr 1. I tu powraca problem przycięcia jabłonki nr 1 ? Proszę o podpowiedzi jak przyciąć obie jabłonki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sprawa druga. Otwory w miejscach zapewne nie zabezpieczonych po odcięciu konarów. Czytałem w jakimś temacie na forum, że tego typu otwory należy oczyścić i wypełnić. Niestety nie mogę odnaleźć tego tematu. Dlatego prosiłbym o informację czym wypełnić otwory.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
cx

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Cześć Anno.

Od końca:Rubinstar-zostawić;Rivan-też raczej nie ciąć(Rivan jest odmianą silnie rosnącą,na ptasiej w szczególności,silniejsze przycięcie może spowodować ,że będzie więcej kłopotów z formowaniem.Dolne piętro ładne i jak zostawisz je nie ruszane to na końcu każdej gałęzi powstanie rozgałezienie na 3-5 pędów i korona się ładnie zagęści.Przewodnik też się rozgałęzi:jeżeli będa tylko przyrosty wyrastające z pąka szczytowego-to możesz postąpić wbrew sztuce sadowniczej-ale efekt będzie niezły-latem pozostawić przewodnik i 3-4 przyrosty które będą miały kąt prosty z nim lub będą skierowane w dół(z braku takich można odgiąć(koło 20 cm długości)używając klamerek).Jeżeli natomiast wybiją jakieś pędy poniżej pąka szczytowego to je odginamy a na szczycie pozostawiamy tylko dwa przyrosty,z końcem lipca jeden usuwamy.Grusza-OK.
Jonagold,tu powtórzę radę dominikams:usunąć na gładko dolną gałązkę,pozostałość mocno przyciąć na 80-100 cm od ziemii.....bo widać gadzina rozgałęziać się niechce....to trza ją zmusić.Cięcie w marcu.
Pozdrawiam,w razie niejasności pytaj dalej.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Krzysztofie dziękuje za odpowiedź. Czyli wychodzi na to, że oprócz Jonagold reszta może w tym roku rosnąc bez cięcia.
Naniosłam planowane cięcia i te które już były na Jonagoldzie. Dobrze zrozumiałam?

Obrazek
cx

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam.

Dokładnie tak.Jak widać cięcie zeszłoroczne nie przyniosło pożądanych efektów i dlatego trzeba podjąć radykalne kroki.Sugeruję(po cięciu ww) zostawić dwa pędy szczytowe,pod nimi oberwać ze 3-4,ale tylko wtedy gdy poniżej zostaną co najmniej 4 i te dolne odgiąć klamerkami.Chyba Ci to tłumaczyłem jak,ale jakby co -wiosną mogę Ci wrzucić zdjęcie.

Hej.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Krzysztofie dziękuję za pomoc, szkoda mi tej Jonagold, bo wychodzi na to, że ma 1 rok "w plecy".
Byłam dziś na działce i zrobiłam jeszcze zdjęcia mojej brzoskwini i orzechowi laskowemu.
Brzoskwini nigdy nie przycinałam . Rośnie tak jak ją kupiłam z działką. Orzecha laskowego sadziłam jak pozostałe owocowe tylko nic z nim nie zrobiłam, nie miał żadnego cięcia. Czy to też można jakoś podciąć, żeby wydała owoce?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
cx

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Cześć.

Leszczynę mamy tylko w ogródku,dla siebie i jest ona uprawiana....mocno ekstensywnie=raz na kilka lat wycinam najstarsze konary iii już.Jedyny problem jaki jest to nadmiar owoców-gryzonie mają zapasy na całą zimę :D .Można ją oczywiście prowadzić w formie drzewka ale jak masz miejsce to szkoda roboty.

Brzoskwinia ,jak i morela "nie lubią "sekatora.Każde cięcie może być miejscem infekcji raka bakteryjnego,dlatego wykonuje się je tylko w słoneczny suchy okres,tylko gdy jest to konieczne.Twojego drzewka ,w tym roku, bym nie ruszał,gdyby nie mróz to miałabyś owoce na pewno w tym sezonie,a tak- nie wiadomo.
Czy nie było na niej kędzierzawości liści ?

Hej.
Awatar użytkownika
Anna29
500p
500p
Posty: 588
Od: 4 maja 2008, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Krzysztofie czyli leszczyny nie tnie się jak inne drzewa by się rozkrzewiły? Też bym chciał mieć dużo orzeszków ( w zeszłym sezonie było ich 4). :D
Brzoskwinia miała 2 lata temu kędzierzawość, ale na jesień popsikałam ja miedzianem, a na wiosnę doprawiłam sylitem. Kędzierzawości nie było ale owoców też nie.
cx

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Cześć.

Tośmy się nie zrozumieli :wink: .Ja ich nie formuję z czystego lenistwa czy braku czasu ....jak zwał tak zwał :D .
Prowadzenie w formie krzewu może wyglądać tak np.:w rok po sadzeniu pozostawiamy 6-8 najsilniejszych pędów,resztę usuwamy;w kolejnym roku nowe wybijające latem najlepiej uszczykiwać(wyrywać)na zielono a te 6-8 przycinamy wiosną nad 4-6 oczkiem od ziemii i będzie to zrąb naszego krzewu na przyszłe lata;z tych mini "pni"będą wybijałyi rozkrzewiały się pędy i z nich co jakiś czas usuwamy:krzyżujące się,zbyt zagęszczajace koronkę,słabe itp.

Leszczyna kwitnie baaardzo wcześnie i kwiaty mogą być uszkadzane przez mrozy.
U siebie możesz pozostawić te dwa grubsze-bo mogą zawiązać się na nich owoce a skrócić te pozostałe-gdy na nich wytworzą się koronki-za dwa lata -skrócić te dwa pozostawione.
Hej.
rpilski
50p
50p
Posty: 64
Od: 13 lut 2010, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Błonie, mazowieckie

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam wszystkich,
od niedawna jesteśmy posiadaczami działki, na której rośnie kilka samosiejek: jabłonie, grusze, głogi. Czy jabłonie, grusze i głogi można już teraz przyciąć, w dzień w którym nie będzie dużego mrozu (więcej niż -3 stopnie) ? Drzewa mają 3-3,5m wysokości. Zamierzam wybrać się na działkę w celu pobielenia drzewek to przy okazji mógłby je przyciąć.
Pozdrawiam,
Radek
asamer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 paź 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śl.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Mam pytanie odnośnie cięcia drzew, a dokładnie chodzi mi o zabezpieczeie rany po takim cięciu. W różnych ksiązkach jest napisane żeby zabezpieczać pastą Funaben 03 PA lub innymi z "03 PA" w nazwie. Problem w tym, że w sklepach nie ma tego typu środków, jest jedynie Funaben Eko albo maść ogrodnicza firmy Sumin. Czy jest jakaś różnica?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

asamer pisze:Mam pytanie odnośnie cięcia drzew, a dokładnie chodzi mi o zabezpieczeie rany po takim cięciu. W różnych ksiązkach jest napisane żeby zabezpieczać pastą Funaben 03 PA lub innymi z "03 PA" w nazwie. Problem w tym, że w sklepach nie ma tego typu środków, jest jedynie Funaben Eko albo maść ogrodnicza firmy Sumin. Czy jest jakaś różnica?
03 PA już nie produkują, jeśli się nie mylę. Funaben Eko jest OK.

Pozdrawiam serdecznie
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Witam chcę się doradzić chodzi mi o jabłoń papierówke, musze ja w tym roku mocniej przyciąć ponieważ zauważyłem że dużo pędów grubych się krzyżuje i jest za bardzo rozłożysta Tylko boje się takiego cięcia ,ponieważ w tym roku będzie owocowała i nie wiem czy tym cięciem jej nie zaszkodze w owocowaniu :D
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”