Opłacalność plantacji aronii na 1 ha

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Monika1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sty 2010, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opłacalność plantacji aronii na 1 ha

Post »

witam wszystkich
moi rodzice posiadają małe gospodarstwo kilkunastu hektarowe
i zastanawiam się nad posadzeniem aronii na 1 ha,
moje pytanie jest takie czy mogę liczyć na jakieś dofinansowanie na zakup sadzonek aronii z arimr ?
i czy taka inwestycja jest opłacalna w perspektywie jakiś 10 lat
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: aronia na 1 ha

Post »

Witam.
Monika nie lepiej iść z tym pytaniem do agencji?
Jak się nie mylę o w 2008?roku dopłacali 1200zł.do 1h.
A co do zysku-ludzie,,jakoś tam ciągną''.
Coś może inni dopiszą.Najlepiej iść do agencji odnośnie dodatków do produkcji,a co do opłacalności po wizycie w agencji popytaj na lokalnym rynku o to i owo.
Monika1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sty 2010, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: aronia na 1 ha

Post »

pewnie masz racę,
po prostu chciałam popytać co inni sądzą o tym pomyśle,
bo gleba na której chciałabym aronie posadzić jest 4 klasy i rewelacji nie ma,
a z tego co się orientuje to aronia ma małe wymagania glebowe
:)
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: aronia na 1 ha

Post »

Monika zanim dowiesz się, czy dostaniesz dofinansowanie do sadzonek..dowiedz się się, czy będziesz miała zbyt na owoce. Od kilkunastu lat cena 1kg aronii na skupie waha sie w granicach 0,50-0,70 zł /kg.
W ubiegłym roku nie było w moim rejonie skupu..owoce z 40 arów zostały na krzakach. Dramat aroniowy trwa od kilku lat...
Chyba, że zamierzasz je przetwarzać we własnym zakresie :roll: ...
Monika1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 sty 2010, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: aronia na 1 ha

Post »

raczej nie zamierzam ich sama przetwarzać,
ale też problem jest w tym że na tak słabej glebie inne rośliny nie urosną ,
chyba że znacie jakieś inne , które nie mają dużych wymagań glebowych
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: aronia na 1 ha

Post »

To już bardziej polecam grykę-reczkę-panieneczkę. Jak trafisz-to się uda i będzie zysk. Loteryjka niestety..ale uprawa jednosezonowa..zawsze można zmienić na inną. A aronia..matko i córko..dwa-trzy lata zanim zacznie owocować-trzeba ją pielić-zwłaszcza zaraz po posadzeniu sadzonek przez dwa trzy lata, albo pryskać-chemia kosztuje, ten koszt póki co się nie zwraca, trzeba nawozić-jak wszystko...a co potem robić z owocem. :?:
Moje aronie mają w tej chwili ponad 17 lat..520 owocujących krzaków..dokarmiam ptaki :roll:
Z roku na rok przekładam nadzieję, że zmieni sie zła koniunktura i przekładam zamiar wykarczowania krzaków ;:224
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: aronia na 1 ha

Post »

Moniko! Dodam jeszcze do tego,że to nieprawda,że aronia urośnie na każdej ziemi. Na naszych działkach nie rośnie. Miałam, męczyła się parę lat, u najbliższych sąsiadów też. Teraz przechodząc przez działki widzę,że nikt niema aronii. Ale... wspaniale rośnie szczepiona, nie wiem nawet na czym, ale w postaci drzewka.
Waleria
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: aronia na 1 ha

Post »

Tak jak poprzednicy napiszę, że zapytaj sie najpierw o zbyt. Pochodź po skupach owoców i sie dowiedź, czy w ostatnich latach ją ktoś kupował. Są rejony w kraju, że nikt jej nie chce i zostaje na krzakach.
qwert
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 8 kwie 2009, o 00:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: góry

Re: aronia na 1 ha

Post »

Niedaleko mojego domu jest niewielka plantacja aronii, gleba jak to w górach 4 klasa, aronia rośnie dobrze, ale najważniejsze to zbyt. Kilka lat temu właściciel jeszcze sprzedawał w dużych ilościach zebrane aronie, ale w tym i zeszłym roku nie widziałem żeby ktoś zbierał i zostały tony aronii na krzakach. Także ja również zalecam zorientowanie się na rynku, bo z tego co widziałem na tej plantacji to potem straszna mordęga wykarczować hektar 3 metrowych krzaków.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Opłacalność plantacji aronii na 1 ha

Post »

A aronii nie dałoby się przypadkiem podciagnać pod uprawę ekologiczną i uzyskać z tego tytułu jakichś dodatkowych dopłat? W końcu zabiegów chemicznych chyba nie wymaga, pozostałaby tylko kwestia nawożenia.
Sam mam kilka hektarów ziemi, obecnie w uprawie rolniczej i zastanawiam się coraz bardziej nad jej inną przyszłością :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Opłacalność plantacji aronii na 1 ha

Post »

Suppa-oczywiście , ze póki co można taka uprawę podciągnąć pod uprawę ekologiczną, wystarczy tylko:
-wypełnić stos kwitków,
--wpłacić jakieś tam kwitowo-wpisowe-ok. 150 zł, (dokładnie nie wiem)
---zgłosić do ARiMR...i utrzymywać plantację w "kulturze", aby Agencja się nie przyczepiła i nie cofnęła dotacji.
-----brać przez 5 lat dotacje.

Tylko czemu ma to służyć...???...skoro nikt nie chce kupić tych owoców czy są ekologiczne czy nie???
...i nie jest to kwestia nawożenia :(
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Opłacalność plantacji aronii na 1 ha

Post »

Najpierw trzeba sprawdzić, czy w ogóle działka lezy na odpowiednim terenie. "Ekologiczne gospodarstwo rolne może znajdować się tylko na terenie, na którym nie są przekroczone dopuszczalne stężenia szkodliwych substancji zanieczyszczających glebę, powietrze i wodę."
A poza tym "produkcja ekologiczna musi być prowadzona w całym gospodarstwie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy składa się ono z odrębnych całości, to znaczy ma oddzielne zabudowania, uprawia inne gatunki roślin i chowa inne gatunki zwierząt". Dopuszczalne jest przekształcenie gospodarstwa w kilku ratach (latach), co musi być ujęte w planie. Generalnie uprawy ekologiczne to nie tylko brak nawozów, oprysków i juz. To niestety nie takie hop-siup.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Opłacalność plantacji aronii na 1 ha

Post »

...taa...to dwa lata samego przekształcenia kawałka pola na "poletko ekologiczne" :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”