Truskawki pnące

Drzewa owocowe
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki pnące-

Post »

Truskawki posadzić można bo termin wiosenny to jeden z odpowiednich terminów sadzenia.Owocować obficie nie będą, może po kilka owoców jak dobrze pójdzie.Truskawki muszą rozwinąć system korzeniowy.Gdybyś posadziła w sierpniu ubiegłego roku to plony byłyby lepsze.Miałam kiedyś truskawki zwisające(nie znam nazwy), ale po wyglądzie stwierdzam że były to inne niż te powszechnie spotykane w ogrodach.Miały krótsze rozłogi,drobniejsze liście.Może też mają cechę,że łatwiej tworzą się owocostany na rozetkach niż na typowych ogrodowych.
Ale zbiory były słabe,lepiej sadzić zwykłe truskawki w gruncie,mnie pielęgnacji a jest co pojeść. :tan
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki pnące-

Post »

Jakieś 8 lat temu się na niech "przejechałem" nie polecam... z zwykłej truskawki można zrobić pnącą wystarczy przywiązywać wyrastające wąsy.
Awatar użytkownika
Asia40
100p
100p
Posty: 150
Od: 18 kwie 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnoślaskie
Kontakt:

Re: Truskawki pnące-

Post »

odp do Suzany


:) no tak po to przecież sadzimy truskawki ;:137 ale jak pisałam wyżej, u mnie będą w tym roku jeszcze trwały prace budowlane - a jak już wiem z doświadczenia zeszłorocznego, zawsze tam gdzie ja coś posadzę, trzeba kopać, postawić (np.baraczek budowlany) albo spychaczem przejechać :( Dlatego w tym roku tylko grządka wzniesiona zrobiona z gałęzi, kwiaty w pojemnikach do przestawiania, wiszące pojemniki na truskawki i pomidorki "do góry nogami"
Asia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki pnące-

Post »

do emeryta

Ciekawe czy nie przemarzną zawiązki owoców na rozetkach na siatce.Mrozy są dość duże.Może trzeba było narzucić jakąś grubszą agrotkaninę albo coś innego.Skoro urosły to spróbować powalczyć o nie. :)
papruszek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lip 2010, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki pnące-

Post »

ktoś w polsce niezłe bajki wciska o truskawce pnącej ja pracuję 10 lat w truskawkach we francji zrywaliśmy truskawki posadzone w doniczkach
które byly umieszczone w rynnach metalowych na wysokości metra każda puszczała sadzonki jak ich długo nieobcinaliśmy to każda miała
kilka truskawek ,każda odmiana tak robi ,jak nieobetniesz sadzonek zestawisz na ziemie podniesiesz pęd metrowy i uwiążesz to jest takie oszustwo.
majalomza
50p
50p
Posty: 75
Od: 1 kwie 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie Łomża

Re: Truskawki pnące-

Post »

Jaka odmiane polecacie chodzi o slodkie owoce.
Pozdrawiam. Maja.
szkolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2012, o 08:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki pnące

Post »

Witam,
Ponieważ prowadzę szkółkę truskawek i dostajemy kilka telefonów dziennie na temat truskawek pnących, pnąco-wiszących, truskawek skrzyżowanych z ananasem itp. chciałabym szerzej wypowiedzieć się na ten temat.

1. Truskawka jest byliną, rośliną wieloletnią, która ma pokrój płożący - tworzy rozłogi, zwane potocznie "wąsami", dzięki którym rozmnaża się wegetatywnie. Na końcach rozłogów tworzy rozetki, które się ukorzeniają i powstają sadzonki.
2. Truskawka nie jest pnączem - nie ma jak piąć się do góry, ponieważ nie posiada żadnego rodzaju przyczepek (tak jak na przykaład bluszcz) ani też nie owija się dookoła podpór (jak np. fasola).
3. Nie możliwe jest skrzyżowanie truskawki z ananasem, ponieważ są to dwa zupełnie różne gatunki, a jak wiadomo krzyżowanie międzygatunkowe możliwe jest w bardzo niewielu przypadkach gatunków do siebie podobnych (np. skrzyżowanie konia z osłem, w wyniku którego powstaje bezpłodny muł).
4. Każdą odmianę truskawki można posadzić w doniczce i pozostawić rozłogi, które wyrosną tak aby przewisały, z tym że nie ma to większego sensu - truskawka nie będzie dobrze plonować, ponieważ "skupi się" na tworzeniu rozłogów a nie owoców.
5. Istnieją odmiany powtarzające owocowanie, które kwitną i owocują przez całe lato (czerwiec - wrzesień!!, a nie jak piszą w kolorowych gazetach - maj-listopad). Odmiany te to np. Selva, Albion, Monterey, San Andreas, Flamenco, Finesse.

Bardzo proszę nie wierzyć w reklamy z żywopłotem truskawkowym. To fotomontarz z wklejonymi dużymi owocami. Nigdy nie widziałam czegoś takiego w naturze.

Co do białych truskawek. Owszem - jest to nowinka hodowlana, po angielsku zwana Pineberry (co sugeruje na związek z ananasem od angielskiej nazwy pineapple = ananas). W rzeczywistości jest to to krzyżówka gatunku Fragaria chiloensis("dzikiej" truskawki pochodzącej z Ameryki Południowej) z Fragaria virginiana ("dzikiej" truskawki z Ameryki Północnej). Owoc w smaku może przypominać ananas, ale to chyba bardziej chwyt marketingowy.


Proszę nie wierzyć we wszystko, co piszą w kolorowych gazetach. W większości są to zwyczajny handlarze, którzy żerują na niewiedzy klienta. Proszę zwrócić uwagę, że przy reklamach tych truskawek nigdy nie jest podana siedziba firmy, tylko skrytka pocztowa. W razie reklamacji lub zupełnego niepowodzenia nie znajdziecie ich Państwo nigdzie. Firma taka zwinie się w mgnieniu oka. Zachęcam do kupowania sadzonek w dobrych szkółkach truskawek z wieloletnim doświadczeniem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnego roku.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Truskawki pnące

Post »

szkolka pisze: Co do białych truskawek. Owszem - jest to nowinka hodowlana, po angielsku zwana Pineberry (co sugeruje na związek z ananasem od angielskiej nazwy pineapple = ananas). W rzeczywistości jest to to krzyżówka gatunku Fragaria chiloensis("dzikiej" truskawki pochodzącej z Ameryki Południowej) z Fragaria virginiana ("dzikiej" truskawki z Ameryki Północnej). Owoc w smaku może przypominać ananas, ale to chyba bardziej chwyt marketingowy.
Pogrubione: to jest pochodzenie wszystkich truskawek, w ogóle.
Truskawka = Poziomka truskawka (Fragaria x ananassa) jest mieszańcem poziomki chilijskiej i wirginijskiej.
Wśród wielu odmian istnieją takie o białych (białawych) owocach jak też o owocach bardzo ciemnych.

Co do niemożliwości skrzyżowania truskawki z ananasem (Pineberry - White dream) i bardzo małemu prawdopodobieństwu skrzyżowania z maliną (Framberry - Red dream) - pełna zgoda. A tak przy okazji już się w polskich sklepach internetowych 'Yellow dream' pojawiło, oczywiście też PBR (Plant Breeding Rights). Ciekawe czy hodowcy dwóch poprzednich odmian o tym wiedzą.
Pozdrawiam,

J
alviczka
50p
50p
Posty: 67
Od: 5 lip 2012, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Truskawki pnące

Post »

szkolka pisze: Co do białych truskawek. Owszem - jest to nowinka hodowlana
Tu trudno się nie wtrącić - białe truskawki nowinką nie są. Występują m.in. w przepisach Lucyny Ćwierczakiewiczowej (autorka "365 obiadów za pięć złotych" ). W jednym z przepisów, można wyczytać

"Z truskawek smaży się śliczna konfitura i bardzo różnorodna, gdyż ile jest gatunków truskawek, z każdego można smażyć; najpiękniejsze są z białych ananasowych lub czerwonych okrągłych włoskiemi zwanych, hiszpańskie czerwone podługowate najmniej się dobrze smażą."
("Jedyne praktyczne przepisy").

Pnące truskawki.... cóż, nie mam wielu odmian truskawek. Właściwie to trzy. Truskawki już owocujące, kupione w pęczku ok. 20 sztuk od starszej pani na targu. Białą ananasową. I, właśnie "pnącą".
Od początku coś czułam, że piąć się nie będzie (kijek dostała, ale uciekała od niego wąsami daleko). Wąsy są koszmarnie długie, więc i z doniczki nie ma jak zwisać.
Od pozostałych moich truskawek różni się tempem wzrostu (z małej sadzonki z 3 liśćmi rozkrzewiła się na całą donicę) i szybkością wypuszczania odnóg. Jeszcze nawet nie kwitnie ;:185 ale znalazłam dla niej rewelacyjne zastosowanie. Za rok postaram się zbudować jej takie miejsce, by mogła sobie zwisać, a w tym roku, wąsy pracowicie kieruję do ustawionych w okręgu doniczek. Jedna z sadzonek jest już większa od rośliny matecznej, gdy ta trafiła do mnie niecały miesiąc temu. Więc, mimo wszystko, z zakupu tej odmiany zadowolona jestem ;:333
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Truskawki pnące

Post »

Obrazek
Moje jeszcze owocują ;:138
Pozdrawiam ED.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Truskawki pnące

Post »

Na moich Selva teraz są owoce i jeszcze kwitną. Albion wytworzył tylko rozłogi.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
ED99
200p
200p
Posty: 220
Od: 11 sie 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Truskawki pnące

Post »

Ja moje kupiłem w kwiaciarni i pani nie podała nazwy odmiany tylko że to pnące.
Rozłogi ukorzeniłem.
Pozdrawiam ED.
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Truskawki pnące

Post »

Odświeżam temat ;)
Moje truskawki wychodowane w zesZłym roku z nasion odmiany Selva i temptation w tym roku pięknie owocują mnóstwo owoców. Co prawda posadzone w złym miejscu od wschodniej strony jest duża ściana od sąsiada ale i tak swietnie sobie radzą. Rozłogów nie tworzą w ogóle.
Natomiast jeśli chodzi o truskawkę pnącą to widziałam u koleżanki faktycznie truskawkę która się pięła po drabince w górę jak bluszcz. Niestety nie wiem jak wyglądało owocowanie i jaka nazwa ;( ale przy okazji zapytam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”