Pomidorowo ogórkowy szał "podfoliowy"cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Witaj Jolu, też uprawiałam pomidory w wysokim tunelu, potwierdzam, trzeba intensywnie wietrzyć, praktycznie tunel powinien być otwarty od rana do nocy, oczywiście z wyjątkiem dni gdy jest zimno i deszczowo i gdy jest burza (może zniszczyć Ci folię) . Wprawdzie pomidory są wiatropylne, wystarczyłoby potrząsać krzaczkiem, ale zapylanie przyśpieszy zawiązywanie owoców i o około 1 tygodnia wcześniej bedzie pierwszy zbiór. Powodzenia !
jola1962
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 maja 2008, o 20:01

Pomidorki pod folią

Post »

Witam !

Bardzo dziękuję za cenne rady.Mam pytanie :czy obrywacie wyrostki między łodygą główną o listkami ?
Do kiedy moczymy kwiaty w płynie ?
Jola
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Oczywiście, że usuwałam tzw wilki (wyrostki), krzaczek Ci się niepotrzebnie bardzo zagęści . Trzeba tego pilnować bo te "wilki" rosną jak szalone. Poza tym, gdy wykształci sie już pierwsze grono, obrywam wszystkie liście od dołu do pierwszego grona. Potem sukcesywnie przerzedzam z liści roślinę, wycinając niektóre, badź skracając do połowy(ale nie ogołacam). Co do częstotliwości maczania kwiatostanów, powiem Ci szczerze - nie pamiętam, bo to było ze 20 lat temu, chyba w miarę pojawiania sie nowych. Pomidory prowadziłam na 2 lub 3 pędy, niektóre mają naturalną skłonność do rozdzielania się.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Warto przeczytać m.in. tematy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ory+tunelu
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ory+tunelu Piszemy w nich trochę o uprawie pomidorów pod folią.
Wpisz w wyszukiwarkę hasło "pomidory w tunelu".
jola1962 pisze:...Do kiedy moczymy kwiaty w płynie ?...
Betoxon 025 SL używamy gdy w tunelu jest temperatura poniżej 15?C lub powyżej 30?C czy też niedobór światła. W granicach temperatur miedzy 15 a 30?C wystarczy wstrząsać codziennie krzewem. Moczymy do sierpnia. Zapylone później nie dojrzeją przed mrozami.

Zapraszam tutaj :arrow: Pomidorowy szał podfoliowy cz.1
Pozdrawiam Andrzej.
baca
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 17 sty 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

Pomidory źle znoszą osłony zamknięte, często ulegają chorobom . Praktykuję uprawy pomidorów osłaniając je tylko od deszczu przy pełnym przewiewie, co jest wystarczające do ograniczenia przed chorobami jak również wystarczające są warunki termiczne do uprawy. Sposób ten nie nadaje się do uprawy papryk , jako psiankowatych ponieważ mają większe wymagania cieplne.
Proszę o opinie w tej tematyce.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

Już od pewnego czasu korci mnie, żeby spróbować dać pomidorom tylko dach. Napisz jak to technicznie masz rozwiązane.
Dorota
baca
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 17 sty 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

Moja osłona wygląda następująco;folia o wymiarach 4na 8m stelaż;4 słupy drewniane o wym;4x4cm i wys 2.5m plus 30cm do ziemi,druga podpora o wysokości 2m.plus ok.30cm.do ziemi na słupach stelaż o wym;4x4cm.na tym stelażu są rurki PCV o wym.fi 24mm.x4,3m sztuk 10 rzędy oddalone od siebie około2,5m. Folia na wyższym stelażu zamocowana np. listewkami drugi brzeg folii zakopany do ziemi,podobnie rurki.W tej niskiej części folii można posadzić paprykę.Podpory do pomidorów stosuje-niezależne.Jeśli to jest możliwe to łuk folii ukierunkować od strony wiatru,który napędza choroby.
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

W tym roku ja tez chce zadaszyś pomidory i paprykę w gruncie . Posiada ktoś może materiał fotograficzny podobny do pomysłu Bacy ?
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami w gruncie

Post »

Baca, czy mógłbyś dać zdjęcie? Ja planuję w tym roku daszek nad pomidorami z konstrukcji gotowej typowego zadaszenia 3x3 - najbardziej popularna " altanka" na rynku. Zamiast plandeki niebieskiej folia ogrodnicza. Czy ktoś kiedyś robił w ten sposób? Jak można bezpiecznie (znaczy stabilnie, żeby lekki podmuch jej nie wyrwał) umocować folię do tej konstrukcji? A może ze zwykłej folii budowlanej grubszej prowizorkę taśmą okręcić?
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Awatar użytkownika
Asik78
200p
200p
Posty: 231
Od: 8 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk,Strzegom

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

Pomidorki w zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze,zapyla się Betoksonem.
Moczy się ,lub opryskuje kwiaty w pełni rozwinięte.
Temperatura poniżej 15 lub powyżej 30 stopni,lub przy niedoborze światła.
Oczywiście można potrząsać delikatnie pędzelkiem lub sznurkiem,aby pyłek się obsypywał i zapylał inne.
Jeśli chodzi o aurę ,to zostaje tylko betokson.
Pozdrawiam,Asia
kasia_2721
100p
100p
Posty: 100
Od: 21 paź 2009, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Buska-Zdroju

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

Ja zrobiłam tak jak pisze Asik,kup sobie ten środek (zapłaciłam 13.50) ale wystarczy go na długo,przynajmniej w moim wypadku.Wlałam 1 ml środka do butelki o,5 l po płynie do szyb (wcześniej oczywiście butelkę umyłam) i z psikałam każdy kwiatek.Ja mam tylko 15 krzaczków pod folią.To było jakieś 1.5 tygodnia temu,dzisiaj znów powtórzyłam zabieg.
kajo
200p
200p
Posty: 297
Od: 29 mar 2010, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

Na pewno się uda. Ja zapylam jakimś środkiem kupionym i rozrobionym 2 lata temu. Ale jak oglądałam staśmione kwiaty, zastanawiając się czy je usunąć to już na drugi dzień pomidorki były od samego oglądania.
Pozdrawiam serdecznie,
bara8
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Uprawa pomidorów pod osłonami.

Post »

.Moje pomidorki pod folią rosną niby ładnie ale na razie jeszcze nie kwitną -mają już pąki,tylko czekam kiedy zaczną .Pomimo zimna i deszczu wietrze folię bo boje się szarej pleśni -a jak u Was z tym wietrzeniem ?Czy dodatkowo palicie świeczki w tunelu ? U mnie po ścianach spływają od wewnątrz kropelki wody ,sufit też jest w kropelkach może by tym ciepłym powietrzem ze świeczek osuszyć tunel ? ;:223 ;:223
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”