MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3611
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

mag pisze:A co sądzicie o Miskańcie Olbrzymim, czy nie za mała średnica rurki?
Masz może dostęp obecnie do Miskanta? Możesz zmierzyć średnicę najmniejszą i największą?
Waleria
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Zaraz pójdę ciachnąć i zmierzę.... najniższy odcinek grubego pędu ma 7 i 5 mm, następny z kolei z jednej strony ma 5 mm, a z drugiej otwór zarośnięty jest miazgą trudną do przepchania... może jak podeschnie.
Latem jeden z krzaków róży miał idealnie powycinane listki, ktoś wykorzystywał je do budowy domku... może właśnie dzika pszczoła :wink:
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Witam.
Poczytałem trochę i muszę przyznać, że temat mnie bardzo zainteresował :)
Zamierzam zrobić kilka gniazd i umieścić je w różnych miejscach, na razie bez "zaszczepiania", tylko spróbuję zwabić dziko żyjące pszczoły.

Z racji tego, że i u mnie w okolicy raczej cieżko o trzcinę mam pytanie, czy na gniazdo nadawałyby się kawałki drewna opałowego [np topolowe, wierzba] z nawierconymi otworami? Oczywiście zawiesiłbym je gdzieś pod dachem, ale czy mimo to nie byłoby to siedlisko zbyt zatrzymujące wilgoć lub szkodliwe w inny sposób?
Pozdrawiam, Maciek.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Myślę że można, zobacz TUTAJ, tam też są wykorzystane kawałki nawierconych pni. Otwory na przestrzał powinny mieć długość ok 25 cm. i średnicę od 8 do 10 mm. Gniazda lokalizujemy wylotami na południe, w całym zakresie, od południowego wschodu do południowego zachodu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

To świetnie, bo mam drewna pod dostatkiem. Jest jeszcze dużo czasu, rozejrzę się też za trzciną. U mnie w okolicy pałki jest sporo natomiast trzciny nie widać..
Pozdrawiam, Maciek.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Suppa pisze:U mnie w okolicy pałki jest sporo natomiast trzciny nie widać..
A co to znaczy "w okolicy", możesz sprecyzować. Mieszkam w Warszawie na Ursynowie i w bliskiej okolicy (do 1 km) na brak czciny nie narzekam.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pszczoła murarka ogrodowa (Osmia rufa) - Hodowla

Post »

Chodziło mi o najbliższą okolicę :wink:
Ja mieszkam na wsi, do tego w dolinie niewielkiej rzeki a naprawdę nie widziałem tu nigdzie trzciny :roll:. Ale chyba już wiem gdzie ją znajdę, także nie ma problemu.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
hornet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 sty 2010, o 08:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Trzmiele i pszczoły samotnice na działce

Post »

Proponuję nowy temat o zapylaczach na działkach ogrodniczych. Być może admin zdecyduje, że ten temat powinien być jako osobny.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Kochani, wczoraj wrociłam do tego wątku, bo jak niektórzy może kojarzą, dostałam w lecie rurki z murarkami. Przeczytałam o wyjmowaniu kokonów, i dzis otworzyłam jedną rurkę. Mam ogromne wątpliwości co do stanu moich pszczółek :cry: Potrzebuję waszej pomocy, bo chyba nie jest dobrze :roll:

Po pierwsze, niektóre kokony byly zaatakowane przez jakieś małe żółte larwy (1 kokon wręcz do połowy zeżarty) - takie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kokony pokryte brunatnymi drobniutkimi jakby pałeczkami - czy to po prostu odchody larw czy coś poważnego?

Obrazek

Obrazek

Tu już po wyłuskaniu:
Obrazek

Obrazek

Czy owierać resztę rurek? Czy jest jakaś szansa, ze coś z nich jeszcze będzie? Mam je oczyszczać? A w ogóle to jak wy wyciągacie te kokony, ja musiałam rozerwać rurkę, żeby się tam dostać :roll:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3611
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Trzmiele i pszczoły samotnice na działce

Post »

hornet pisze:Proponuję nowy temat o zapylaczach na działkach ogrodniczych. Być może admin zdecyduje, że ten temat powinien być jako osobny.
Nie jestem za, a jestem przeciw. Po co rozdrabniać?
Waleria
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

te małe larwy to są larwy os z rodzaju Chrysis{bardzo ładne swoją drogą http://www.chrysis.net/index_en.php } - one są pasożytami, te drobniutkie granulki to odchody- są nieszkodliwe bo kokon chroni pszczołę w zupełności :idea: :wink: rurki należy wiec jednak rozerwać kokony wybrać a larwy pasożytów na śnieg wywalić albo do karmnika- ptaszki się ucieszą. Ja wymieniam wszystkie rurki co roku :idea:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

No nie! Zaraz idę rozprawić się z draniami ;:163 ;:214 Wiedziałam, że to jakieś gadziny, ale żeby osy? Tych nie toleruję :evil:

To powiedz mi jeszcze jak mam oczyszczać te kokony? Czy one mają być takie ciemne? Na którejś z pierwszych stron była fotka przed wygryzieniem, i kokon był przeźroczysty raczej :roll: Jak sprawdzić, które są pełne? Boję się nacisnąć :roll:

Edit: Otworzyłam kolejne 2 rurki i larw nie ma :D Są za to śliczne kokoniki :tan Cieszę się jak głupi do sera :;230 Jak odbiorę córki ze szkoły biorę się za resztę - otworzę wszystkie, żeby upewnić sie, że nie ma tych larw. Nie ma sensu zakładać hodowli ze szkodnikami, dobrze myślę? Poza tym to niezła lekcja biologii :wink:
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Lepiej zostaw je tak jak są, tych które zostały zpasożytowane nie uratujesz a te które wyjmiesz mogą zacząć się wygryzać i nie będziesz miała jak ich przechować do wiosny. One już sobie siedzą w kokonach gotowe do wygryzienia.
Pozdrawiam,

J
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”