Brzoskwinia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

waw pisze:Cała sztuka w prowadzeniu formy to aby wszystkie odrosty prowadzić pod kątem prostym. :D
Trochę mało precyzjne zdanie...mam wątpliwości :roll:
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

judyta pisze: Trochę mało precyzjne zdanie...mam wątpliwości :roll:
Czyżby?
We wszystkich rozgałęzieniach gromadzą się zastoiska wodno- mrozowe które powodują uszkodzenia kory, a to już bardzo blisko do rozwoju patogenów, grzybów, na co brzoskwinia jest szczególnie podatna,a co za tym idzie do częstego wypadania z uprawy.
W suchym środowisku grzyby się nie rozwijają - prawda?. :D
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

Cały ten wykład o chorobach to racja, racja, chodziło mi o to, że z zacytowanej wypowiedzi nie wynika co z czym ma tworzyć ten kąt prosty..ale myślę, że chodziło o przewodnik i gałęzie odchodzące od przewodnika-pnia...bo odrosty na konarach rosnące pod kątem prostym to już chyba nie za bardzo dobrze :roll: ;:7
emeryt

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

Witam.
Pani Agnieszko to dzrewko tak sobie rośnie,takie kupiłem ja mu nic nie obcinam jak dotąd i były piękne owoce dwa razy z tym że w ubiegłym roku za dużo zostawiłem kwiatów i musiałem podpierać .
pozdrawiam
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

emeryt pisze:Witam.
Pani Agnieszko to dzrewko tak sobie rośnie,takie kupiłem ja mu nic nie obcinam jak dotąd i były piękne owoce dwa razy z tym że w ubiegłym roku za dużo zostawiłem kwiatów i musiałem podpierać .
pozdrawiam

Brzoskwinia jak i winorośle potrzebują corocznego silnego cięcia. Z tym, że brzoskwinia owocuje na pędach wyrastających w danym roku, a winorośle na pędach (łozach) ubiegłorocznych.
W obu roślinach corocznie wycina się 80% przyrostów. :D
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

Jak to brzoskwinia na tegorocznych? :shock: Paki kwiatowe zawiazuja sie jeszcze w lecie ub.r.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

waw pisze:brzoskwinia owocuje na pędach wyrastających w danym roku, a winorośle na pędach (łozach) ubiegłorocznych.
Kłuuurde, a ja byłam przekonana, że winorośl owocuje na pędach jednorocznych ;:202
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

dominikams pisze:Jak to brzoskwinia na tegorocznych? :shock: Paki kwiatowe zawiazuja sie jeszcze w lecie ub.r.
Oczywiście :wink: Z brzoskwinią i klasyfikacją pędów radzę ostrożnie - pod tym względem to dość specyficzny i nietypowy gatunek. Należy zaznaczyć, że owoce mogą być na dwóch (z trzech) rodzajów pędów. Pędy u brzoskwini dzielimy na wzrostowe (bez pąków kwiatowych), mieszane - pokryte pąkami liściowymi i kwiatowymi oraz pędy owoconośne - pokryte pąkami kwiatowymi, a zakończone pąkiem liściowym. Pędami owoconośnymi mogą być zarówno długopędy jak i krótkopędy. I mogą to być pędy jednoroczne, dwuletnie jak i trzyletnie.
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

judyta pisze:
waw pisze:brzoskwinia owocuje na pędach wyrastających w danym roku, a winorośle na pędach (łozach) ubiegłorocznych.
Kłuuurde, a ja byłam przekonana, że winorośl owocuje na pędach jednorocznych ;:202
To na pewno :D - one tylko wyrastaja z ubieglorocznych :;230
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

pomolog pisze:
dominikams pisze:Jak to brzoskwinia na tegorocznych? :shock: Paki kwiatowe zawiazuja sie jeszcze w lecie ub.r.
Oczywiście :wink: Z brzoskwinią i klasyfikacją pędów radzę ostrożnie - pod tym względem to dość specyficzny i nietypowy gatunek. Należy zaznaczyć, że owoce mogą być na dwóch (z trzech) rodzajów pędów. Pędy u brzoskwini dzielimy na wzrostowe (bez pąków kwiatowych), mieszane - pokryte pąkami liściowymi i kwiatowymi oraz pędy owoconośne - pokryte pąkami kwiatowymi, a zakończone pąkiem liściowym. Pędami owoconośnymi mogą być zarówno długopędy jak i krótkopędy. I mogą to być pędy jednoroczne, dwuletnie jak i trzyletnie.
Pozdrawiam :wink:
Piotrze, ale te jednoroczne to chyba i tak te, co wyrosly w sezonie poprzedzajacym kwitnienie?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

dominikams pisze:
judyta pisze:
waw pisze:brzoskwinia owocuje na pędach wyrastających w danym roku, a winorośle na pędach (łozach) ubiegłorocznych.
Kłuuurde, a ja byłam przekonana, że winorośl owocuje na pędach jednorocznych ;:202
To na pewno :D - one tylko wyrastaja z ubieglorocznych :;230
No to na jakich w końcu owocują?? :lol: ;:223
Domini powiedz..bo ja tu wyczuwam zamach na moją wiedzę ;:14
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

dominikams pisze:Piotrze, ale te jednoroczne to chyba i tak te, co wyrosly w sezonie poprzedzajacym kwitnienie?
Tak, Dominiko - i stąd częste nieporozumienia... błędnie, zamiennie używa się terminów jednoroczne i tegoroczne :( Jak sama nazwa wskazuje pędy jednoroczne mają rok (tak plus/minus). Natomiast pędów tegorocznych w rzeczywistości nie ma - są jedynie przyrosty tegoroczne.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Brzoskwinia - cięcie

Post »

judyta pisze:
dominikams pisze:
judyta pisze:
waw pisze:brzoskwinia owocuje na pędach wyrastających w danym roku, a winorośle na pędach (łozach) ubiegłorocznych.
Kłuuurde, a ja byłam przekonana, że winorośl owocuje na pędach jednorocznych ;:202
To na pewno :D - one tylko wyrastaja z ubieglorocznych :;230
No to na jakich w końcu owocują?? :lol: ;:223
Domini powiedz..bo ja tu wyczuwam zamach na moją wiedzę ;:14
Nie nie, zamachu nie ma :wink: Jest dokladnie, jak mowisz :wink: :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”