Szpinak nowozelandzki,trętwian,tetragonia (Tetragonia tetragonioides) - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
sylwiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2007, o 19:12
Lokalizacja: Jastrzębie

Post »

Ucinałam tak ok.2-3 cm nad ziemią,tak samo jak szczaw.Pierwszy raz w tym roku siałam ,bo chciałam mieć swój-jaki jest sklepowy,każdy wie.Mam nadzieję,że odrośnie bo w sumie to kogo się pytam to nikt nie wie czy ciąć czy wyrywać.Ale myślę,że jednak ciąć.Posieję jeszcze na jesień 1 rządek to zaraz na wiosnę będzie jak znalazł.Pozdrawiam
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Cześć dziewczyny! Co prawda nie w tym temacie ale o szpinaku. Są trzy okresy uprawy szpinaku: wiosenny, jesienny i zimowy. Szpinak wiosenny wysiewa się w marcu, jesienny w sierpniu a zimowy od początku do połowy września. Ścina się całe rośliny!!! Na lato proponuję zgodnie z tematem wątku szpinak nowozelandzki
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Hej;
z siewu jesiennego(w ubiegłym roku) miałam jeden zbiór - postanowiłam nie wyrywać i zobaczyć czy przetrwa zimę - przetrwał (Warmia i Mazury) i pięknie rośnie!

Siałam nowozelandzki.
Aśka
Awatar użytkownika
aniusia24
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 gru 2009, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Witam mam ogólne pytanie o szpinak chciałabym w tym roku jeszcze raz spróbować z jego uprawą bo w tamtym roku mi się nie udało nie wiem czemu ni ebyło co zbierać bo szybko wypuścił kwiaty i zżółkniał poradźcie mi jakie odmiany i jak należy go uprawiać?
Ogród to moje drugie życie...
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

U mnie rósł jak szalony ale ani razu go nie zebrałam. Podstawą sukcesu uprawy jest produkcja rozsady. Zamiast szpinaku nowozelandzkiego polecam burak liściasty np. Lukullus. Sieje się go wprost do gruntu jak buraczki czerwone a plon super delikatnych liści jest przez cały rok :) Szczerze polecam. Doskonale zimuje (roślina dwuletnia) i plon można zbierać do lipca następnego roku. W smaku jest taki sam jak szpinak tradycyjny ale nie ma tak "dziwnego" zapachu jak on.
ana122
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 gru 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

A gdzie można kupić nasiona tego buraka.http://forumogrodnicze.info/posting.php ... =42&t=3464# \
I jeszcze jedno pytanie , posiałam w zeszłym roku szpinak nowozelandzki i wyrosła jedna roślinka i nie wiem czy zrywa się same listki? ( w zeszłym roku tak robiłam)http://forumogrodnicze.info/posting.php ... =42&t=3464#
ana122
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 gru 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Coś źle zrobiłam, bo zamiast minki mam ... nie wiem co
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Obrazek

Wkrótce rozsada po przycięciu i nawiezieniu trafi do gruntu. W miejscu gdzie rósł szpinak w ubiegłym roku pojawiły się siewki. Część z nich trafiła do pierścieni do tunelu.
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Mój szpinak nowozelandzki wysadziłam (rozsadę) już prawie miesiąc temu, i ciągle stoi, nic nie urósł, ale też nie zdechł.
Niektóre listki takie jakby pożółkłe delikatnie.
Niby powinno się wysadzać w 2 połowie maja, a mi coś się z kwietniem pomieszało ;/
Czy to przez pogodę tak stoi, czy coś mu brakuje??
Delikatnie tydzień temu podsypałam go azofoską.
Awatar użytkownika
anica
50p
50p
Posty: 63
Od: 21 mar 2009, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Ja również uprawiam szpinak N. z rozsady - siew.ok.20.03. sadzenie na miejsce stałe ok.20.04. pod włókninę, zbiór dla siebie już po m-cu., zbiór handlowy za ok.1,5 m-ca. Kwitnienie w trakcie wegetacji (zbiory do silniejszych przymrozków) nie jest żadną przeszkodą w konsumpcji nie powoduje zmian smakowych. Zbiera się same czubki łodyg i liście z łodygi. Czubki z fragmentem łodygi są młodziutkie i delikatne, natomiast dalej łodyga jest już zdrewniała, ma włókna i jest niejadalna. Zbieranie czubków powoduje też silne rozkrzewianie się rośliny.
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Uwielbiam szpinak i uparcie próbuję wyhodować, ale z marnym skutkiem... Zwykły szpinak rośnie b. słabo. Rządek olbrzyma zimowego, wysianego jesienią i przetrzymany pod śniegiem wystarczył mi na wiosnę na 1 obiad dla 2 osób :?
Rozetki były małe i zaczęły już wybijać w kwiatostan. W marcu wysiałam rozsadę nowozelandzkiego, ale kicha.
Nasiona wzeszły ładnie i ... na tym się skończyło. Przez dwa miesiące nie drgnęły o milimetr, nie wytworzyły ani jednego listka właściwego, zżółkły i wylądowały ostatecznie na kompostowniku.
Dzisiaj spróbuję wysiać NZ do gruntu.
Ziemię mam zasobną, tłusty czarnoziem, zasadowy. Może to mu nie pasuje u mnie?
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Szpinak nowozelandzki, zwany także Trętwianem jest rośliną mającą mało wspólnego ze szpinakiem właściwym. Ma pędy silnie płożące i smak tylko podobny do szpinaku, uprawia się go tylko dla tego, aby zapełnić w okresie letnim lukę po szpinaku właściwym, którego wówczas nie można wysiewać, bo będzie skórzasty i wybije w kwiatostany.
Natomiast Szpinak właściwy, który lubi chłodne, dość mokre wiosny i jesienie, nie znosi upałów i tworzy rozety liściowe. Najcenniejszym jego przedstawicielem jest Olbrzym Zimowy. Siejemy go wczesną wiosną i przed nadejściem letnich upałów zbieramy. Natomiast wysiany pod koniec sierpnia daje plon późną jesienią, a później pozostawiony w gruncie zimuje. Wiosną bardzo szybko odbudowuje piękną, ogromną rozetę liściową i jest naprawdę pyszny. Doskonale nadaje się jako przedplon i poplon.
Podsumowując, jeśli chcecie poznać smak prawdziwego szpinaku, uprawiajcie Olbrzyma Zimowego. Ja go nie rozpieszczam i zawsze się udaje. Szpinak nowozelandzki, to tylko ekwiwalent. Ja go nie sieję, latem się obejdę, a jesienią i wiosną zajadam się prawdziwym szpinakiem. Olbrzym Zimowy, to satysfakcja gwarantowana!
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Sęk w tym, że mój Olbrzym Zimowy nie rzucił mnie na kolana... Dość mizerny był. Może jakiegoś nawożenia potrzebuje? Przed zimą nie nawoziłam go niczym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”