Odkwaszanie ziemi - sposoby,metody,środki (wapnowanie)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Macio

Odkwaszanie ziemi - sposoby,metody,środki (wapnowanie)

Post »

Na części uprawnej działki po zebraniu warzyw wysialem na nawóz zielony rzepik ozimy - Brachina(do kupna tego nawozu namówil mnie sąsiad działkowy). Nasiona juz wzeszly. Jest to dobry nawóz zielony, ponieważ nie przemarza zimą. Musze jednak zwapnować glebę na częsci warzywnej. Czy rozsypując w październiku dolomit nie spalę rzepiku? Część warzywna będę kopal dopiero wiosną. Czy można już rozsypywać dolomit na trawę?
Macio

Post »

No cóż :cry: nie spodziewalem się tak dużej ilości odpowiedzi.
Ale nie dziwie sie. Jesteście bardzo zajęci. Janusz korzystajac z nieobecnosci administratora "dokopywaniem" Erazowi w obronie glosujacych czytaczy, Erazm odszedl z forum bo sie uniósl honorem, a Nemo popadl w samozadowolenie stwiierdzajac "Ponadto lubię (i to mnie łaskocze), jak inni mnie czytają i wyrażają swoją opinię", a inni zaimują sie polityką lub krytyka moich pogladów. I nikt nie ma czasu chyba dlatego by mi pomóc
Chyba przeniose sie na inne forum dyskusyjne. Może tam uzyskam odpowiedz, gdyz wapno lezy na dzialce od 27.09.05, a sasiedzi dzialkowi coś sie nie pokazuja lub sie na tym nie znaja :roll: .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Macio!
Widzę, że mnie już pogrzebałeś, ale ja jeszcze nie odszedłem z tego forum. :wink:
Co do wapnowania to myślę, ze dolomit możesz rozsypać śmiało na trawę i część warzywną. Najwyżej minimalnie przypali wysianą Brachinę. Uważaj tylko na "dawkę" jaką dajesz. W zależności od rodzaju gleby dawki są różne. Powinno to pisać na opakowaniu.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

przede wszystkim Macio, nie jestem Alfą i Omegą. Nie znam się na wszystkim i również nie na wszystko chcę lub mogę odpowiedzieć.
Jeżeli umiesz korzystać z dobrodziejstwa jakim jest internet, to zamiast wypisywać głupawe zaczepliwe banialuki sam zechciej sobie poszukać w necie takiej informacji a dopiero później możesz "prosić" o poradę na forum.
Nie istnieję tyko i wyłącznie dla Twoich usług i mam również swoje niewirtualne życie.
Co do Twojego wapnowania, to Erazm się wyraziście wypowiedział. Nic dodać, nic ująć.
Na przyszłość porada: jeśli chcesz coś od innych, to bądź przynajmniej miły
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

wapnowanie

Post »

BARDZO WAŻNE Wapno węglanowe stosujemy na gleby lekkie w celu poprawy struktury gruzełkowatej gleby,a tlenkowe(hydratyzowane)na cięzkie w celu rozpulchnienia
Pogotowie Ogrodnicze inz.Janusz Zaremba
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

Dziękuje. A dolomit to jakie wapno węglowe, czytlenkowe?
Nemo nie gniewaj się ja ciebie bardzo cenie za wiedze, ale zależalo mi na czasie, a czekalem na odpowiedz kilka dni. :lol:
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Macio, dolomit, to wapno węglanowe (sól podwójna)
Albo inaczej, dolomit, to skała węglanowa (minerał) składający się z węglanu wapnia i magnezu. Możesz je używać jak pisał Erazm
Tyle wystarczy.
Może dodam, że jako tlenkowe wapno możesz wykorzystać znane wapno budowlane (ale tylko do rozpulchnienia gleby). Sam tak stosuję z powodzeniem.
Jakub . . . . .
bartec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 kwie 2007, o 08:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry - Śląsk
Kontakt:

Zmiana pH gleby a wapno hydratyzowane ??

Post »

Chciałbym podnieść pH gleby w części ogrodu, zostało mi sporo
Wapna Hydratyzowanego EN 459-1 CL90-S i teraz moje pytanie czy moge zastosować to wapno które posiadam ??
Jeżeli tak to w jakiej formie :
posypać,
posypać i delikatnie wymieszać wieszchnią warstwą,
a może rozrobić z wodą ???

Pomóżcie.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie jestem chemikiem, więc nie jestem pewna, ale wapno hydratyzowane chyba nie różni się tak bardzo od zwykłego gaszonego :? Wydaje mi się, ze mozna go uzyć, choć tu powinien sie wypowiedzieć jakis fachowiec. Zawsze jednak trzeba wymieszać wapno z wierzchnią warstwą gleby.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Wapno tlenkowe stosujemy jesienią.Po wysianiu mieszamy z glebą.Dawka 1 - 1,5 t/ha.Najlepsze efekty daje na glebach ciężkich,szybko działa.Niewskazane jest stosowanie wapna jednocześnie z obornikiem.

Sprawdż co oznacza skrót ' CL90-S ' w symbolu wyrobu.Wapna budowlane mogą zawierać dodatek chlorku wapnia (umożliwia prace murarskie przy ujemnych temperaturach).Tak ulepszone wapno nie może być stosowane do odkwaszania gleby.
Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zmiana pH gleby a wapno hydratyzowane ??

Post »

Moja gleba jest taka średnia tzn nie lekka ale i nie ciężka. Jesienią został zastosowany obornik. Teraz kupiłam Dolomit 50 i przed zaoraniem warzywnej części chcę go rozsypać . Czy Dolomit na taką strukturę gleby będzie dobry? Czy lepiej wapno gaszone. Mam 30 kg Dolomitu. Część warzywna ma 100m2. Dawka jaką przyjęłam to 3 kg na 10m2.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Zmiana pH gleby a wapno hydratyzowane ??

Post »

Witam ja też mam ten problem zawsze używałem nawozu wapniowo-magnezowego w workach 50kg - czyli zwykły dolomit w granulkach. Ale teraz nigdzie tego nie maja i zastanawiałem się nad zastosowaniem wapna hydratyzowanego - jest to wapno gaszone Ca(OH)2 w minimalnej ilości wody. Możne je jeszcze raz zalać wodą żeby uzyskać mleko wapienne. Ale ja myślę że rozsypę je od razu: tutaj ciekawy opis wraz z podanym składem chemicznym: http://www.frambud.pl/produkt-1821-316-.html-

aha i jeszcze taka uwaga do adamza07
adamza07 pisze:Niewskazane jest stosowanie wapna jednocześnie z obornikiem.
Można wiedzieć dlaczego niewskazane ? ? ? ?

I takie pytanko czy mogę to wapno hydratyzowane stosować tak jak wcześniej stosowałem dolomit czyli zwykłe sezonowe odkwaszanie i wzbogacanie w wapń gleby ?? Oczywiście w trochę mniejszych dawkach bo w dolomicie druga połowa to był magnez a tutaj w wapnie hydratyzowanym samo Ca.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Zmiana pH gleby a wapno hydratyzowane ??

Post »

S_H_A_D pisze: aha i jeszcze taka uwaga do adamza07
adamza07 pisze:Niewskazane jest stosowanie wapna jednocześnie z obornikiem.
Można wiedzieć dlaczego niewskazane ? ? ? ?
Wręcz należy wiedzieć :wink:
Obornik zawiera kwasy moczowe i silnie reaguje z wapnem.Reakcji towarzyszy wydzielanie ciepła do otoczenia .Wykorzystuje się to do biologicznego ogrzewania inspektów.

Łopatolagicznie;
-wapno zamiast odkwasić glebę przeżre się z obornikiem
-utracone zostaną między innymi substancje stymulujące wzrost roślin zawarte w oborniku
-nastąpi podgrzanie i przesuszenie gleby
-przy okazji wyginie część mikroorganizmów glebowych
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”