Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
2iza
1000p
1000p
Posty: 2368
Od: 15 mar 2009, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mszanowo (warmińsko-mazurskie)

Pleśń

Post »

Kupiłam ziemię z tesco z nawozem jakimś i po wsypaniu jej do doniczek i wsadzeniu kwiatków ,we wszystkich donicach na powierzchni ziemi wyszła pleśń biała :

Obrazek

Obrazek

Co z tym zrobić???
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja też takie coś mam czasami,ale nie wiem jak się tego pozbyć.
Zawsze zbieram to i wyrzucam.
Też się podłączam do pytania Izy..
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

O pleśni pisze tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... mia#397218
2iza.Taka ziemia, tym bardziej z nawozem nie jest dobra dla Sansewierii. Odpowiednim podłożem dla niej jest ziemia do kaktusów wymieszana z drobnym żwirkiem w stosunku 1:1. Przesadź ją do takiej mieszanki i przez tydzień nie podlewaj. Po tygodniu podlej ją, lecz pamiętaj że to sukulent, więc nie lubi gdy wilgoć utrzymuje się zbyt długo.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Taką pleśń miałem w doniczkach z małymi kolokazjami, oprysk Topsinem załatwił sprawę
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Grzdyl pisze:O pleśni pisze tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... mia#397218
2iza.Taka ziemia, tym bardziej z nawozem nie jest dobra dla Sansewierii. Odpowiednim podłożem dla niej jest ziemia do kaktusów wymieszana z drobnym żwirkiem w stosunku 1:1. Przesadź ją do takiej mieszanki i przez tydzień nie podlewaj. Po tygodniu podlej ją, lecz pamiętaj że to sukulent, więc nie lubi gdy wilgoć utrzymuje się zbyt długo.
Zgadzam się z tym, do przesadzenia. :wink:
Awatar użytkownika
2iza
1000p
1000p
Posty: 2368
Od: 15 mar 2009, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mszanowo (warmińsko-mazurskie)

Post »

Wiem o tym ,ale to nie dla mnie i tak sobie ktoś zażyczył to wsadziłam :? Dziękuję za cenne rady . Tylko tej doniczki miałam zdjęcie ,a mam ja również w innych z trzykrotkami , paprotką i żyworódką :oops:
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

Izuś, wytargaj tego ktosia za uszy za torturowanie roślin. Chętnie Ci pomogę i dam ktosiowi na dodatek parę klapsów. :wink:
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
SYLA77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 sty 2010, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pleśń w doniczkach

Post »

w moich doniczkach pojawia się pleśń na powieżchni ziemi, zbieram ją regularnie, ale ciągle jest na wielu odmianach kwiatów. Pomózcie - jak się jej pozbyć (podlewanie tylko do spodków nie po pomaga, a ziemia jest kupowana w kwiaciarni).
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: biała ziemia

Post »

Spryskaj Topsinem :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: biała ziemia

Post »

Twarda wodalub/ i osadzające się sole mineralne.
Nie szkodzi roślinom, o ile pH wody nie odkwasza podłoża.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: biała ziemia

Post »

Pierwsze słyszę by twarda woda lub osadzające się sole mineralne powodowały powstawanie pleśni na powierzchni ziemi - przeczytaj z uwagą co napisała osoba pytająca - nie napisała, że ma na powierzchni ziemi biały osad tylko pleśń. Co zaś do samej wody jeśli jest twarda a co za tym idzie zawierająca duże ilości związków wapnia więc nie można mówić tu że nie szkodzi roślinom.

SYLA77 zrób zdjęcie jak to wygląda. :wink:
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń w doniczkach

Post »

Kupowana ziemia nie jest sterylna.
Czasami zdarza się, że nawet w ciepłym pomieszczeniu pojawi się wykwit pleśni.
Jeżeli jest to nowa ziemia to najlepiej delikatnie zebrać górną warstwę ziemi.
Jeżeli pojawia się w doniczce, w której ziemia nie była wymieniana i stoi od dawna w domu, to trzeba zwalczać.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Pleśń w doniczkach

Post »

W zasadzie zgadzam się z Andresem ale także częściowo z Hanką że: "nie szkodzi roślinom, o ile pH wody nie odkwasza podłoża." U mnie powstaje bardzo delikatna "biała mgiełka" na ziemi w większych doniczkach, dobrze podlanych, stojących w ciepłym pokoju - ale na zimnym oknie. Przynajmniej tak jest u mnie. Nie jest wcale szkodliwa - o ile oczywiście nie zrobi się gruby kożuch. Wystarcza przetarcie palcami lub delikatne "zbronowanie" zapałką na głębokość 0,5 cm.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”