Wierzby

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Pokażę jeszcze jedną wierzbę - Babilońska, ma ładnie poskręcane listki. Pani od której kupiłam nazywała ją ,,kozie rogi''. Mam ją drugi sezon, polecana jest do maskowania nieciekawych miejsc np. kompostownik.
1. Babilońska
Obrazek
2.'Hakuro Nishiki' rośnie kilka lat , nieraz atakowana jest przez mszyce. Pień zrobił się na tyle gruby że nie potrzebuje już palika. Przycinam na wiosnę i nowe przyrosty pięknie się wybarwiają.
Obrazek
3.Wierzba mandżurska, też podcinam kilka razy w sezonie, gałęzie kładą się na ziemi i mam problem aby wykosić trawę. Na wiosnę przycinam końcówki gałązek przemarznięte przez mróz, mają czarny kolor i brzydko wyglądają.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
4.Ostatnia podobna jest do mandżurskiej,gałęzie rosną sztywno do góry , kora ma inny odcień zieleni, nie wiem niestety jak się nazywa :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Na jesieni posadziłam sztorby wierzby smoczej też jest ciekawa i mało spotykana mam nadzieję że się ukorzeni :?: Mandżurskiej nigdy nie spotkałam z takimi kręconymi listkami. Mam jeszcze posadzoną wierzbę iwę szczepioną na pniu, pień ma ok.2 m wysokości. Posadziłam w ubiegłym sezonie, gałęzie urosły do samej ziemi podcięłam do połowy tak teraz wygląda :?:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Przejrzałam wątek i nie widziałam jeszcze wierzby Boyda - salix Boydii. Jest to chyba najmniejsza i najwolniej rosnąca wierzba, której w tej chwili raczej nie znajduje się w naturze. Po 10 latach osiąga rozmiary 0,5 do najwyżej 1 metra zarówno do góry jak i na boki. Ja polecam tę odmianę do ogrodów skalnych.


Mam nadzieję, że za kilka lat moja wierzba będzie taka ładna jak ta :-) -
zdjęcie z internetu
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
Bogneczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 18 sie 2008, o 15:00
Lokalizacja: Beskidy

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Wierzby Boyda też szukam bez skutku, próbowałaś robić szczepki? Ten powolny wzrost roślinki chyba przekłada się na trudności z rozmnażaniem.
Awatar użytkownika
kocica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3251
Od: 22 wrz 2007, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pd kraniec Mazowsza pod Kozienicami
Kontakt:

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Nie robiłam sadzonek.
Moje wątki
Pozdrawiam, Ewa.
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Witam, z ciekawością przeczytałam ten wątek, bo jestem posiadaczką, aż czterech z wymienionych przez Kocicę wierzb, chociaż dopiero zaczynam moją przygodę z ogrodem ;:138 mam więc wierzby - Babilońską, 'Hakuro Nishiki' Iwę i dwie Palmowe. Ponieważ palmówki są młode cały sezon wyglądały, jak palmy :tan, jesienią puściy nowe odrosty na gałązkach i jestem pewna, że jak nie przytnę odpowiednio zagęszczą mi się tak jak to pokazała Kocica. W moim mieście od kilku (no może trzech :uszy ) lat mijam taką wierzbę, która nadal wygląda, jak palma. Ma tylko pióropusze i wygląd jej jest naprawdę godny pozazdroszczenia. Jak ciąć, aby nie zrobić z niej kuli :roll: Będę wdzięczna za skuteczną poradę.
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Wierzby. Odmiany i gatunki - BAZA

Post »

Kiedy tnie się te palmowe?
Mam jedna (chyba to ona) od czerwca ubiegłego roku i nie wiem, czy kwitnie. I w związku z tym nie wiem, czy tnie się przed czy po 'kotkach'?
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wierzby - BAZA

Post »

Tak moje palmówki wyglądały wczoraj ;:182
Obrazek
i
Obrazek
Jak radzicie ciąć na wiosnę, aby utrzymać pokrój palmy? Jak najbliżej przy pniu? Czy one to przeżyją :roll:
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Wierzby - BAZA

Post »

Dość ładną wierzbą jest S. moupinensis:
Obrazek

Dzisiaj byłem we Wrocławskim OBI przy ul. Czekoladowej, właśnie przywozili nowe krzaczki. Można tam kupić inny bardzo interesujący i rzadko dostępny gatunek - S. magnifica opisany właśnie jako moupinensis.
Kiedyś miałem też S. bockii - odmieniec kwitnący jesienią. Niestety przemarza, listki drobniutkie, wzrost słaby.
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wierzby - BAZA

Post »

Nikt nie chciał udzielić cennych informacji :roll: to przycięłam tak:

Obrazek
i chyba jest dobrze :uszy
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wierzby - BAZA

Post »

Ja chciałabym się dowiedzieć, jak długo wierzba purpurowa "nana" rośnie do tych swoich 2 metrów.. Czy ktoś ze specjalistów wie? Kombinuję z czego zrobić szybki 2 metrowy żywopłot.. Gęsty i w miarę bezobsługowy, a wierzby dobrze tu rosną.
Awatar użytkownika
xyz_123
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2007, o 19:15
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wierzby - BAZA

Post »

Witam, mam mały problem i prosiłabym o poradę.
Wiosną kupiłam wierzby ozdobne Salix integra 'Hakuro Nishiki", oraz Salix caprea "Curly Locks",
problem dotyczy tej drugiej, która do tej pory jeszcze nie wypuściła liści, fakt, że jej nie przycięłam, ale myślę, że to akurat nie ma na to wpływu-chyba, że się mylę.
Gałęzie-pędy ma długości 50-80 cm. o ile mam je skrócić? Niektóre pędy są na końcach jakby zaschnięte, tak samo pąki co niektóre.
Bardzo proszę o poradę,wiem, że znajdzie się ktoś posiadający taką wiedzę, dziękuję i pozdrawiam.
Życie jest piękne.

xyz
Awatar użytkownika
wampir_wawelski
100p
100p
Posty: 197
Od: 31 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/Myślenice

Re: Wierzby - BAZA

Post »

Podepnę się pod temat,
dzisiaj przeglądałem swoją wierzbę mandżurską i rośnie sobie fajnie, ale dostrzegłem, że liście są dziurawione i zjadane przez jakieś larwy o kolorze szarym z czarnymi kropkami, wiecie może co to jest?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”