Jałowiec - rozmnażanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Jałowiec - rozmnażanie

Post »

Witajcie!
Mam karkołomne pytanie. Rośnie mi na ogrodzie dość duży i rozłożysty (ponad 15 letni) jałowiec, niestety w nieszczególnym miejscu. Ze względu na wielkość nie da się go przesadzić. Muszę go przyciąć, ale trochę mi szkoda tych zdrowych, ładnych gałęzi. I tu docieram do sedna sprawy: czy można jałowiec w ten sposób rozmnażać? Czy poucinane gałęzie można potraktować jak sadzonki, czy istnieje szansa, żeby się ukorzeniły? A może są jakieś inne metody na rozmnożenie krzaczka?
Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Nie jestem specjalistą od ukorzeniania iglaków myślę że jałowiec tak samo jak inne iglaki można zrobić sadzonki.Któregos roku ułamała mi się gałązka tuji więc włożyłam ją w ukorzeniacz od iglaków i posadziłam udało sie i w ten sposób mam następną tuje przez siebie wychowaną :D
Dociekliwy

Post »

SATI pisze:myślę że jałowiec tak samo jak inne iglaki można zrobić sadzonki.Któregos roku ułamała mi się gałązka tuji więc włożyłam ją w ukorzeniacz od iglaków i posadziłam udało sie
Sati - w kwesti formalnej , jałowce ( nie wszystkie ) nie ukorzeniają się tak łatwo jak thuje .

Asiu 2 - jeżeli chcesz rozmnożyć swój jałowiec wejdź w " szukaj " i wpisz - rozmnażanie iglaków . Tam wyświetli Ci się szereg tematów w których poruszana jest właśnie ta tematyka .

Ode mnie - niektóre odmiany jałowca ukorzeniają się trudniej , a przede wszystkim taki zabieg musisz przeprowadzić w czasie : koniec marca do końca kwietnia .
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »


Asiu 2 - jeżeli chcesz rozmnożyć swój jałowiec wejdź w " szukaj " i wpisz - rozmnażanie iglaków . Tam wyświetli Ci się szereg tematów w których poruszana jest właśnie ta tematyka .


Zanim napisałam ten post przejrzałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na moje wątpliwości, stąd nowy temat.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Asiu sorki, że znalazłem to, czego Ty nie znalazłaś:
http://drzewa.net/pytania/rozmnazanie/409
ukorzenianie

życzę miłej lektury no i pomyślności w ukorzenianiu jałowca. (ale chyba za poźno lub za wcześnie na to?)
Jakub . . . . .
Dociekliwy

Post »

Asiu 2 - nie wnikając w szczególy poszukiwań odpowiem Ci że:

Należy najlepiej w miesiącach marzec do końca kwietnia pobrać gałązkę jednoroczną ( jeszcze zieloną ) przez wyrwanie w przeciwnym kierunku w jakim rośnie ( ruchem szybkim i mocnym ) , po czym z otrzymanej piętki w kształcie serduszka odciąć 1/2 nożyczkami , pozostałą część ( można oberwać z gałązki igły przy serduszku ) zanużyć w ukorzeniaczu AB i taką sadzonkę wszadzić do donoczki z (50 % torf 6Ph / 50 % piasku ) ziemią i dobrze ucisnąć i podlać . Doniczkę postawić w półcieniu i podlewać . W takiej postaci doniczka wraz z roślinką może stać pod gołym nieben na otwartej przestrzeni przez najbliższą zimę . Już na wiosnę i później do końca roku , jałowiec ( jeżeli pokazuje oznaki przyjęcia - nowe przyrosty ) można wysadzić do gruntu .

POWODZENIA .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Moim zdaniem jałowce płożące przyjmują się akurat dość dobrze. Kłóciłabym się ,wiec czy gorzej od tui.

Przygotuj sadzonkę tak ,jak opisał Dociekliwy. Można też ukorzeniać sierpień - wrzesień ( oczywiście nie przy upalach i suszy!).
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
asia2
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 2 maja 2006, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

nemo56":Asiu sorki,że znalazłem to, czego Ty nie znalazłaś...Nie masz za co przepraszać, widocznie ze mnie taka gapa.

Dziękuję za wszystkie rady, wstąpiła we mnie nadzieja, że krzaczek nie jest na definitywnie straconej pozycji.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

A może zaryzykujesz przesadzanie. Jałowiec ma bardzo zwartą bryłę korzeniową i płytko sie korzeni. Jedyny problem to założenie odciągów co najmniej 3 by utzymać roślinę w pionie po przesadzeniu.

Zabieg ryzykowny, ale możliwy i trzeba jeszcze 2-3 panów do tego przedsięwzięcia.
Timka

Post »

Ukorzeniłam sporo jałowców sposobem
Dociekliwego i prawie wszystkie się przyjęły :P
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Ukorzenianie jałowców

Post »

Witam. Na początku kwietnia wsadziłem w ziemię parę gałązek jałowców rożnych m.in skyrocket i od tamtej pory regularnie podlewałem i nadal sa zielone. Juz minęło 2 miesiące. Wklejam zdjęcie do oceny jak myślicie ukorzeniły sie czy za wcześnie? Obrazek
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

wyciągnij i zobacz ;)

spróbuj delikatnie wyciągnąć jałowca z doniczki - jeśli zacznie łatwo wychodzić to znaczy że się nie ukorzenił - można go jeszcze raz zanurzyć w ukorzeniaczu i zostawić na kilka tygodni

jeśli coś go będzie jednak trzymało w doniczce tzn ze ukorzenione - ale daj im jeszcze czasu, niech się rozwiną :)

ja tak sprawdzam ;) i działa ;)
mój najnowszy jałowczyk, którego odmiany nie znam (jeszcze) ma 3 korzonki po 6 mm długości ;)
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

Ale raczej jakby nic tam w ziemi się nie działo to by uschły prawda?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”