Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
boguseb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2006, o 13:39

Pomidory - wyłamywanie pędów

Post »

Witam!
Proszę o poradę w jaki sposób trzeba (o ile trzeba) przerywać krzaki pomidorów z dzikich pędów?
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

wyłamywanie bocznych pędów ma na celu szybsze dojrzewanie pomidora. Wyłamuje się przyrosty już wtedy jak można je uchwycić. Jednak można prowadzić pomidora również na dwa lub trzy pędy. Wtedy pomidor dojrzewa później i z reguły jest objętościowo mniejszy. Ale jest ich więcej. Można część roślin puścić na jeden pęd a część na dwa i trzy. W każdym razie wyłamywanie niepotrzebnych "przybyszów" jest niezbędne.
Ja ponadto wyłamuję najniższe liście poniżej najniższej kiści owoców, nie licząc porażonych lub schnących, oraz obcinam w połowie wybujałe liście, jeżeli jest ich dużo i tworzą zbyt gęstą zasłonę słońca dla owoców. na razie nie zauważyłem żadnych problemów z tą techniką uprawy. Oczywiście jest to sporo pracy ale ......coś za coś. :)
Jakub . . . . .
boguseb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 cze 2006, o 13:39

Post »

Dziękuję za podpowiedź!
Nawiązując do wcześniejszego mojego problemu w związku z czarnymi plamami na liściach,chciałbym wiedzieć czy czarne plamy na łodydze to ta sama choroba.Pryskam je miedzianem.Czy to wystarczy aby zwalczyć tą chorobę?Ponieważ w dalszym rozwoju rośliny chciałbym pryskać je rozcieńczonym mlekiem,gdyż jest to metoda naturalna.
skajan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 maja 2006, o 17:53
Lokalizacja: wrocław

Pomidory - dzikie, wilcze pędy

Post »

do tego tematu mam pytanie.
Czy wycinanie dzikich pędów (wilków) , dotyczy wszystkich odmian??
Ja w tym roku posadziłem po raz pierwszy pomidory karłowe :BETALUX i KMICIC. Słyszałem, że w pomidorach karłowych nie wycina się wilków,
ale pewności nie mam. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

boguseb pisze:Dziękuję za podpowiedź!
Nawiązując do wcześniejszego mojego problemu w związku z czarnymi plamami na liściach,chciałbym wiedzieć czy czarne plamy na łodydze to ta sama choroba.Pryskam je miedzianem.Czy to wystarczy aby zwalczyć tą chorobę?Ponieważ w dalszym rozwoju rośliny chciałbym pryskać je rozcieńczonym mlekiem,gdyż jest to metoda naturalna.
Przeczytaj te dwa linki: http://www.bejo.pl/choroby_pomidorow/lista.html http://www.ogrody.szu.pl/viewpage.php?page_id=51 Oprysk proponuję powtórzyć po kilku dniach (7-10) innym preparatem. Mleko głównie zapobiega, ale też zwalcza niektóre choroby grzybowe.
Ten jest też warty analizy i to dokładnej: http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... &t=choroby
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

przy pomidorach karłowych lub ozdobnych, pędów bocznych się nie wyłamuje.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Z jednego krzaka nie jest wskazane usuwanie więcej jak 2-3 pędów bocznych dziennie, gdyż inaczej osłabia się krzak.
Pozdrawiam Andrzej.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

skajan pisze:.... Na kilku krzakach, w drodze eksperymentu, wyciąłem te najniższe, wyrastające niemal tuż nad ziemią, chyba im to nie zaszkodzi?
Przy odmianach samokończących BETALUX I KMICIC wyłamując dolne pędy, znacznie opóźnisz plonowanie.
Mietek.
Adka_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 lip 2006, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski

Post »

czy pomidory lubia obfite podlewanie? :roll:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Adka_ pisze:czy pomidory lubia obfite podlewanie? :roll:
Pomidory korzenią się głeboko, więc trzeba je podlewać bardzo obficie co jakiś czas. Ja pod każdy krzak daję 4 litry wody dwa razy w tygodniu (system kropelkowy).
Przeczytaj temat: "Jaka odmiana pomidora foliowego?" część 1 i 2.
Pozdrawiam Andrzej.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

W tym roku, z powodu suszy i upałów, muszę podlewać pomidory w gruncie (bez osłon) co drugi dzień. Zużywam minimum 5 litrów wody na krzak.
Mietek.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ja podlewam pomidory w szklarni dopiero jak zaczynają liście się zwijać. Zawsze top sygnał do obfitego podlania krzaków. W okresie nieupalnym zwykle jest to raz na tydzień.
Jakub . . . . .
martas

Post »

Za 4 m-ce, ale w tym tylko 2 (chyba nawet niecałe) z podlewaniem. Już się boję jak wykasują mnie za te obecne upały...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”