Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
MAS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 wrz 2009, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Też się skusiłam na tą czereśnię i coś podejrzenia moje się kierują na..ptasią gałązki cienkie,ogólnie coś dziko wygląda(w porównaniu do już posiadanych Sunburst i Lapins)
M.Sob
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Jest jeszcze jeden problem z roślinami ze strefy polarnej (zakładając, że cokolwiek tam w ogóle rośnie i że zostało sprowadzone do nas :D). TAM zima zaczyna się wcześnie, jest długa, równomiernie mroźna, nie ma tam okresów ociepleń powyżej zera, a u nas rośliny już przygotowane do zimy dostają co jakiś czas porcję ciepła, rozhartowują się, soki zaczynają krążyć i pac! znowu zima z temperaturami poniżej zera. I okazuje się, że rośliny znoszące mróz nawet do 45 st. Celsjusza w Polsce przemarzają :shock: A to całkiem łatwe do wytłumaczenia zjawisko, po prostu taki mamy klimat, że temperatura skacze i są rośliny do tego przystosowane, a inne nie są. I już.

Tak więc odmiany rodem z Irkucka czy Władywostoku wcale nie muszą się u nas dobrze czuć, bo nie chodzi tylko o najniższe znoszone temperatury, ale też ich rozkład w ciągu roku.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Za radą Nalewki zajrzałem i ja do Państwa Jasińskich.
1.Czy ktoś u nich brał
2.Znalazłem tam ciekawą czereśnię odpowiadającą mi w 1000%
Mianowicie chodzi o Czereśnię Bladoróżowa.I mam pytanie numer dwa naprawdę takie cudo jak jest w opisie czy bajka na dobranoc?
cx

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Witam.

Wyręczę Pomologa :D .Nie wiem co jest w opisie,ale taka czereśnia jest i jest ....mało wartościowa.Na ten sam termin(prawie)co Blada przypada owocowania czereśni Kunzego.Jest to odmiana mająca zalety:owouje regularnie co roku;owocuje obficie;owoce większe jak u Bladej;owoce baaardzo smaczne(te które widziały słońce !!!);owoce dobre także na przetwory.Odmiana ma też wady:lubią szpaki(uwielbiają raczej),owoce są małe w porównaniu do wspólczesnej Vegi np;owoce są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne.
Ale na działkę-polecam-sam zostawiłem jedno drzewo dla znajomych ,przyjaciół iii siebie ,bo lubię te owoce.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Mnie nieco zastanowiło co jest tym "cudem" w opisie...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Pozwolę zacytować.
,,Owocuje bardzo obficie i regularnie. Drzewo jest bardzo wytrzymałe na mróz a na choroby mało wrażliwe. Ma niewielkie wymagania glebowe.Miąższ jest kremowy, miękki, bardzo soczysty, słodki, smaczny, bardzo dobrze odchodzący od pestki. Owoce dojrzewają przeważnie w drugiej połowie czerwca i nie opadają. Pozostawione dłużej na drzewie nabierają coraz lepszego smaku i słodyczy. Są doskonałe do konsumpcji i na przetwory. ''
Czyli z opisu wychodzi na to że cud a nie czereśnia.Opis piękny że aż mało prawdopodobny.
Szukam czereśni bo u mnie słabo się przyjmują ,podobno sprawka to słabej ziemi jaką mam.Jedna mi się przyjęła na 6 posadzonych. (nie w jednym roku ale przez szereg lat):( Nie wiem pytałem się i zawsze otrzymywałem odpowiedź że czereśnie potrzebują lepszej ziemi.Może ślepo w to uwierzyłem?
Ale będę próbował dalej sadzić aż do skutku.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Jedynym słowem w tym opisie z którym się nie zgodzę do końca jest: smaczny. Reszta zgodna z prawdą, ale... miąższ miękki, kremowy i bardzo soczysty (a w tym przypadku raczej wodnisty) nie jest zaletą - tylko wadą owoców czereśni. Owoce ponadto są małe... to drugi minus, trzeci - z reguły pogoda w okresie wybarwiania się owoców jest korzystna i przy dużej ilości słonka oraz małych opadach deszczu owoce są dobre - nawet można na wyrost (nie znając zbyt wielu odmian) użyć słowa smaczne. Ale kiedy pogoda jest pochmurna, a do tego przez tydzień leje - to tragedia. W smaku sama woda i do tego... potwornie gorzka (to inny rodzaj goryczki niż u czereśni ptasiej). A jeśli przetrzymamy je na drzewie dłużej - masowo gniją. Dla mnie odmiana jedynie o bardzo dużej wartości... kolekcyjnej (z uwagi na wielkość, kształt i wybarwienie owoców).
Pozdrawiam :wink:
cx

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Witam.


Drzewa owocowe nie potrzebują dobrej ziemi a czereśnie w szczególności wolą ziemię lekką.
Uszlachetnione na cz.ptasiej czy colcie rosną ładnie na "piasku" byleby tylko im dać wodę i trochę "jedzenia".
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Krzysztofie czy mógłbyś mi napisać jaką odmianę na czym szczepimy.To pomoże mi w poszukiwaniach.Przyjęła mi się Vega.Może to dobry kierunek poszukiwań.Nie zważając bardzo na odmianę(czerwone czy żółte,małe czy duże)ale na podkładkę.Pytam się Ciebie bo sprzedawcy często nie wiedzą co sprzedają,a co dopiero na czym to było szczepione.(no są wyjątki mam takiego jednego ale wolę sam wiedzieć.).
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

znalazłem. :D .M.in. ten artykuł.Jeśli ktoś chce to niech też poczyta.
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=66
cx

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Witam.
A ja znalazłem Twe pytanie :D .
Teorię masz teraz obcykaną,a w praktyce wygląda to tak.
Od "zawsze" czereśnie szczepione były na cz.ptasiej,później weszła F12 i jest to prawie to samo,oraz Colt -trochę inna.Wszystkie są podkładkami silnie rosnącymi i zdecydowana wiekszość czereśni jest mnożona na tych podkładkach.Ptasia i F12 są zgodne(dobrze zrastaja się z odmianą szlachetną i dobrze później drzewka rosną i owocują,itp)ze ~~ wszystkimi odmianami czereśni.Colt ma pewne niezgodności i szkółkarze nie powinni na nim mnożyć pewnych odmian,jednak dla większości jest dobrą podkładką i ja ją wolę od ptasiej.
Jakiś czas temu pojawiły się podkładki skarlające i dominują PHLa i GISELA5.Przy czym ta pierwsza jest silnie skarlająca,ale raczej trudno dostępna i ja bym jej działkowcom nie polecał z kilku względów.Gisela jest popularna i staje się coraz bardziej popularna skarla drzewo o około 1/3 ma wiele zalet ale i wady i pewnych kombinacji Gisela-odmiana też bym nie polecał.
Problem wypadania czereśni u Ciebie może być związany z glebą a konkretnie z poziomem wód gruntowych.Jeśli woda wyżej jak 180cm to na ptasiej może być krucho,możnaby spróbować na Colcie lub Giseli.Jeśli woda dużo wyżej to...uprawa czereśni będzie problematyczna.
Pozdrawiam.
PS.Warto zrobić sobie odkrywkę:dół taki co by można do niego wliźć,wykopany naokoło 1,5m-1,8m z jedną ścianą wyrównaną szpadlem.Wtedy wiemy na czym stoimy...tzn na czym rosną drzewa,można stwierdzić jaka ta nasza gleba,zmierzyć pH,gdzie warstwy zatrzymujące wodę ew.gdzie woda gruntowa,itp.No teraz to może nie :D ,ale późną wiosną polecam.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

Dziękuję Krzysztofie. :D
Awatar użytkownika
rjk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 24 mar 2006, o 06:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Czy ktoś zna tę odmianę czereśni?

Post »

A ja uważam że "Bladoróżowa" to jedna z najsmaczniejszych czereśni :-) Szczególnie owoce z nasłonecznionych gałęzi są doskonałe, najlepsze te z czubka drzewa :-) Takich owoców czereśni nie ma w sprzedaży, są za delikatne, ale wyśmienite i właśnie ta soczystość i miękkość w tej odmianie jest rewelacyjna. :-) Nie polecam zakupu z niepewnych źródeł. W swojej ofercie mają ją w szkółce Jasińscy - sprawdzony sprzedawca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”