Wierzba płacząca (Salix sepulcralis) - rozmnażanie, cięcie,szkodniki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fiołek-7
200p
200p
Posty: 212
Od: 10 lip 2009, o 15:01
Lokalizacja: Wrocław/Kryniczno
Kontakt:

Post »

Ja też szukałam długo wierzby płaczącej , gdyż jest to jedno z drzew, które ogromnie mi się podoba. Nie mogłam dostać drzewka w żadnej szkółce...
Wreszcie kobieta sprzedająca w ogrodnictwie podpowiedziała mi abym ucieła gałązkę i wsadziła do wody a na pewno puści korzenie.
No i zrobiłam tak - a było to na początku lipca. Kilka ( dla pewności ) gałązek, takich grubszych,
włożyłam do wiaderka z wodą i po ok. 10-ciu dniach miałam już korzonki na KAŻDEJ witce !
Wsadziłam do ziemi w ogrodzie i wierzbowe gałązki puszczają nowe listki , co mnie baardzo cieszy !!
Pozdrawiam serdecznie :) - Alexandra
Róże Alexandry
"..Nie wolno zgadzać się na pełzanie, gdy czujemy potrzebę latania..."Helen Keller
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Post »

ja placzke rozmnazam tak-po odcieciu dolnych galezi wkladam je do wiaderka z woda i czekam na puszczenie przez nie korzeni. Gdy sa juz wysarczajaco dlugie sadze do ziemi.Zawsze sie to sprawdza.pozdrawiam
ptok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 kwie 2009, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Gory

Re: Wierzba płacząca - cięcie

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Mam ogromny problem, kolo domu rosnie WIELKA wierzba, opiera sie o garaz, ma ponad 20 metrow.
Posadzona moze w 50 latach przez moich dziadkow.
Jest piekna ale staje sie niebezpieczna.
Chce ja zachowac ale musze ja przyciac.
Teraz mamy grudzien, wiem ze nie jest to dobry moment na takie ciecie.
Ciecie ma byc bardzo mocne, tylko tak uda nam sie ja jakos zachowac.
Przegladalam informacje na temat ale nigdzie nie znalazlam niczego na temat tak poznego ciecia.
Prosze o jakas informacje co powinnam robic.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Wierzba płacząca - cięcie

Post »

Późne cięcie? biorąc pod uwagę, że od początku września do zimy w ogóle się nie tnie, późnym cięciem nazywam cięcie wrześniowe ;:173. Na jesień nie tniemy, bo to pobudza rośliny do wzrostu, a przed zimą tego chyba nie chcemy? Ciąć można po przymrozkach, jak drzewo już ewidentnie śpi. Ale ja bym nie rzucał się z piłą zaraz po pierwszym przymrozku. Lepiej poczekać i takie cięcie zrobić gdzieś w lutym/ marcu. Jak dla mnie to najbardziej optymalny termin do tego typu cięcia. Chociaż po ostatnich zimach, to nie wiadomo czego się spodziewać i jaka pogoda będzie w lutym...
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
ptok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 kwie 2009, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Gory

Re: Wierzba płacząca - cięcie

Post »

Serdeczne Dzięki Nocny_Drwalu.
Tak myslalam ,ze tylko bym ja kaleczyla a tego to absolutnie nie chce robic.
Przeczekamy zime.
Jeszcze raz Dzięki.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Wierzba

Post »

Witam :) W tym roku kupiłam małą wierzbę, rośnie szybko i zaczełam zastanawiać się, czy powinnam podciąc zwisające gałezie, boję się, że niedługo będa leżały na ziemi.

Obrazek

Z góry dziękuję :wit
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba

Post »

Teraz jakby późno.
Przycinamy corocznie po przekwitnięciu zostawiając 4-5 oczek na pędzie.
A ciapnij toto zostawiając tak ze 30 cm każdego pędu,(zeszłorocznego oczywiście) bo inaczej paskudne będzie.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wierzba

Post »

Dzięki Mirek :wit
Awatar użytkownika
JanOkowita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 cze 2011, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Coś zżera moje wierzby.

Post »

Pawel Woynowski pisze:Jak w temacie. Znajduję na liściach wierzby Salix alba, forma płacząca, małe (5-6mm) czarne larwy, i takiegoż koloru 3-4mm chrząszcze. Na liściach "miny" po żerowaniu larw, w zasadzie nie ma na drzewie zdrowego liścia, ........

Zastanawiam się jak z tym chrząszczem walczyć, bo nie ulega wątpliwości że to są jego larwy. Drzewa mają po ok 10 m wysokości. A najgorsze z tego jest to, że nie widzę na łodygach młodych liści, wszystko zeżarte.
Dzień dobry,

mam to samo, aż przykro patrzeć na drzewka. Czy ktoś odkrył sposób na pozbycie się tych larw ? Na razie kilkukrotne opryski nie pomogły.

Pozdrawiam

Jan Okowita
Drożdże najlepszym przyjacielem człowieka.
shadow2525
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Przed domem mam już sporych rozmiarów ( 10-12m) Wierzbę Płaczącą . Niestety jej gałęzie zaczynają sięgać przewodu tel. no i zasłania całkowicie dom . Myślę nad bardzo radykalnym cięciem formującym . Tzn. pozostawienie tylko głównych gałęzi ich wierzchołki również obcięte . Coś na zasadzie Bonsai . Na wiosnę powinny na tych uciętych wierzchołkach pojawić się nowe zwisające gałązki tworzące takie zielone kępy . Czy to jest do zrobienia przy takim sporym drzewie czy dobrze zakładam ze wierzba wypuści dokładnie tam gdzie chcę nowe młode pędy . Jeśli już to kiedy powinienem zdecydować się na tak radykalne cięcie ... Wiem ze wierzby dobrze znoszą cięcie ale czy tak drastyczne nie spowoduje ze drzewo uschnie . Kiedyś widziałem ze ktoś uciął praktycznie całą koronę drzewa pozostawiając tylko pień -Po czasie ten pień stała się podstawą dla ogromnej kuli zielony gałązek . Proszę o wszelkie rady w tym zakresie . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba Płacząca -Cięcie

Post »

Jedni tną w lutym, inni w marcu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
shadow2525
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba Płacząca -Cięcie

Post »

No tak termin niby ustalony ale czy takie cięcie jak ja planuję nie zaszkodzi całemu drzewu . Jak wspomniałem chcę zostawić tylko skrócone główne konary .... Czy ktos już tak przycinał ?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wierzba Płacząca -Cięcie

Post »

Mój sąsiad ogławia co roku całe zostawia tylko główne pędy, a czasem i ogławia prawie wszystko. Potem bujna masa zielonych pędów .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”