Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Teraz storczyk będzie wymagał mniej wody, bo wiele jej tracił przez kwiaty. Zauważysz to po wolniejszym wysychaniu kory, korzenie dłużej będą zielone. Pamiętaj podlewać go, gdy korzenie będą srebrzyste, a doniczka lekka.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Właściwie korzenie sa srebrzyste, liscie zielone i doniczka zdecydowanie jest lekka i wrecz wysuszona.Zaczełam go podlewac od wczoraj ( tzn wsadziłam go do przezroczystej szklanej doniczki z woda ) i zobaczymy co będzie dalej :) wiec bezposrednio w wodzie nie stoi i nie jest podlewany od góry.
Kiedy mam oczekiwac na kwiaty? Okolo wiosny czy dłuzej?
Czy sa wskazane jakies nawozy tym bardziej, że teraz jest dosc osłabiony?
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Nawożenie zimą nie jest konieczne, ja już nie zasilam, a zacznę dopiero w lutym/marcu.

Po kwitnieniu należy się storczykowi trochę odpoczynku. Wiosną ma ogromne szanse na pęd, bo w kwietniu/maju jest dobry czas na nowe pędziki.
Jeśli łodygę przycięłaś nad trzecim oczkiem, możliwe, że z uśpionych oczek wyrośnie odbicie i też zakwitnie, ewentualnie na łodydze może pojawić się keiki/dziecko- czyli nowa sadzonka. Ale to już inny rozdział :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Mylenne, czy ja dobrze zrozumiałam, że podlewanie, to u ciebie wstawienie do osłonki, w której na dnie jest woda?
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Nie do konca, mama "przelewa przez niego" ta wode co jakies czas ( przez plastikowa doniczke ) i ona jest własnie w tej szklanej doniczce pozniej jak scieknie więc nawilzenie jest przez cała doniczke od góry do dolu i pozniej parowanie i tak co jakis czas.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Ja uważam, że Phalaenopsis przez cały rok powinno się uprawiać tak samo i ja tak robię, zwłaszcza, że wiele kwitnie zimą. A podlewanie to nie wsadzanie storczyka do osłonki zwodą na dnie, powinno się lać wodę butelką do doniczki, tak, by wyciekła na podstawkę. To zdecydowanie najlepszy sposób podlewania, osłonki wg mnie są niepotrzebne, tylko miejsce zajmują i nie pozwalają korzeniom mieć dostępu światła.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Szklane doniczki sa przezroczyste, poleciły mi je kwiaciarki, które same maja je w domach i polecaja taki sposob bo same go praktykuja i rosliny sprawuja sie dobrze, moje równiez nie narzekaja a wrecz przeciwnie, jedna z nich Dzięki temu mogła odżyc i wypusciła jednego jedynego kwiata z pączka ( reszta pączków stopniowo opadało, po wsadzeniu w te doniczke ostatni pączek jako jedyny rozkwitł) wiec najwyrazniej roslinkom jest na reke.Dodam że wczesniej nie miały zaparowanej doniczki, podlewałam je własnie jak opisujecie czyli do podstawki i były w o wiele gorszej kondycji, teraz są żywsze, doniczka jest stale zaparowana i kwiaty trzymaja sie juz dlugo.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

To, co mówią kwiaciarki, nie zawsze jest dobre, bo niektóre nie potrafią się zajmować storczykami.
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Zdaje sobie z tego sprawe ale jezeli moim kwiatkom to odpowiada to chyba to dobry sposob ?
Awatar użytkownika
paulaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 paź 2009, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie... jest piękne

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Ale te przeźroczyste doniczki z tłuczonego szkła [o to chodzi?] są bardzo dobre. Korzenie mają dostęp światła, a wyglądają bardzo ładnie. Wypróbowane przez moją ciocię. :D

Mylenne ile moczyłaś swojego phalka??
Awatar użytkownika
Mylenne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 lis 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Dokładnie o te doniczki mi chodzi, wreszcie jest ktos , kto wie o co mi chodzi :D U mnie również świetnie sie sprawują własnie nie tylko ze wzgledu na same kwiaty ale jak dodałaś równiez z walorów estetycznych :wink:

O co dokładnie chodzi Ci z tym moczeniem?
Awatar użytkownika
paulaa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 paź 2009, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie... jest piękne

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

Chodziło mi o podlewanie, pisałaś że oprócz tego, że na dnie doniczki stoi woda do parowania, podlałaś swojego Phalaenopsisa, więc pytam jak go podlewałaś.
Problemem nie jest sam problem, lecz Twoje podejście do niego, jasne?
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis

Post »

O osłonkach już kilka polemik się na forum odbyło :)
Ja je polecam, bo przede wszystkim storczyki w nich wyglądają estetyczniej. Sama mam wiele storczyków w osłonkach, i szklanych, i plastikowych, i ceramicznych, wysokich i niskich. Nie zauważyłam, by storczyki marniały po postawieniu w osłonkę. Nawet to pomaga, bo często na dno wrzucam keramzyt i leję na dno trochę wody. Wilgotność się dzięki temu się podnosi, co ważne jest zwłaszcza zimą.

Nie moczę storczyków w osłonkach, tylko je do tego wyjmuję i moczę w innym naczyniu.

Ważne, by storczyk nie stał w wodzie, bo podgnije!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”