Gardenia - wymagania,pielęgnacja.

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Cailleach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 mar 2006, o 09:56

Gardenia - wymagania,pielęgnacja.

Post »

Witam. Mam problem z moja gardenią i bardzo proszę o pomoc. Otóż kupiłam ją 6 marca i starałam się chronić przed mrozem w trakcie transportu. Miała wtedy 2 kwiaty i dużo pąków. Kwiaty przekwitły a pąki do dziś się nie rozbiły. Stoi na stoliku 40 cm od kaloryfera przy oknie wschodnim, więc nasłonecznienie nie jest duże. Utrzymuję wilgotny stan podłoża i zraszam regularnie. Ostatnio jednak liście zaczęły żółknąć albo brązowieć na końcach. Nie wiem co robić i boję się, że możę mi zwiędnąć. Od zakupu jej nie zasilałam. Bardzo proszę o radę. dziękuje
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Jeszcze jedno mi się nasunęło, wybij roślinę z doniczki i podaj opis systemu korzeniowego.

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Cailleach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 mar 2006, o 09:56

Post »

Zdjęcia nie da rady, cyfrówki nie mam. Ze stanem korzeniowym też nie bardzo, bo się boję, że mogłabym coś uszkodzić. Pąki nie chcą się rozbić, wczoraj jeden odpadł - był brązowy i suchy od spodu. A liście albo żółkną, albo schną od końców. Już nie wiem co mam z nią robić :( zasilić może?
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Nie chciałbym Ci żle doradzić ale sama widzisz nie ułatwiasz mi tego wcale.
W ramach bezpieczeństwa kup wody destylowanej (nie wiem ile) i przelej doniczkę dwa razy. Poczekaj 2 tygodnie bez zadnego zasilania nawozem
To tyle

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Na innym forum podałaś znacznie więcej informacji niż tutaj
Brak światła może powodować nierozwijanie się pąków.
W sklepach akwarystycznych można kupić lampy o zwiększonym spektrum swiatła niebieskiego
Czy trzymasz w tym pomieszczeniu owoce?

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Cailleach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 mar 2006, o 09:56

Post »

Tam napisałam więcej, bo zadano mi trochę inne pytania. Czyli brak światła może też powodować żółknięcie liści? Niestety nie mam innej możliwości niż trzymanie jej obok okna wschodniego. Owoce leżą średnio 2 m od gardenii. W sumie w Ikei gdzie ją kupowałam, też nie stała w zbyt jasnym miejscu. Możliwe, że coś mogło się stać w czasie podróży do mieszkania, bo było około +2 stopnie ale wiał chłodny wiatr. Próbowałam ją ochronić przed nim, ale pomimo wszystko trochę mogła zmarznąć.
aneczeleczka
50p
50p
Posty: 76
Od: 27 kwie 2007, o 21:23
Lokalizacja: woj. lubelskie

Gardenia,pielęgnacja,wymagania

Post »

Bardzo proszę o rady dotyczące tego pięknego kwiatu. Konkretnie chodzi mi o to co teraz mam z nią zrobić. Kwitła pięknie, a teraz osoba która dała mi ją pod opiekę prosi bym jej ją przechowała od sieprnia i doprowadziła do ponownego kwitnienia.Oczywiście magrodą będą szczepki :)

Zdjęcia postaram się dodać jutro. Ale juz dziś pytam: Czy jest szansa że gardenia zakwitnie jeszcze raz w najbliższym czasie?
2. Jak mam ją teraz pielęgnować, gdzie ma stać, ile wody, czy nawozić
3. Kiedy i jak mogę sobie pobrać szczepki?
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Może wskazówki Davida Longman'a zawarte w jego książce "Pielęgnowanie roślin pokojowych" trochę Ci pomogą


Pozdrawiam :)
Zdjęć brak/KaRo
aneczeleczka
50p
50p
Posty: 76
Od: 27 kwie 2007, o 21:23
Lokalizacja: woj. lubelskie

Post »

Flowers, akurat tą książkę mam, ale tam nietsety nie ma tej konkretnej informacji jakiej potrzebuję, czyli co z gardenią robić w zimie i czy np. teraz powinnam ją przyciąć czy coś. No i nie wiem czy teraz mogę szczepki już pobierać :(

A właściwie teraz się prztyjrzałam lepiej i jest tam napisane ze można pobierać szczeopki późną jesienią lub wiosną...
No to jeszcze się faktycznie wczytam lepiej.
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja gardenie miałam dwa sezony :cry:
Jak przyszła rodzinka to tak się zachwycali , że drugiej zimy nie przeczekała :cry:
Do dziś nie wiem czemu :oops: miejsce nie było zmieniane, warunki również :cry:
Tak mi jej szkoda było bo taka była śliczna :evil:
Moje linki
KATARZYNA
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Proszę o poradę w sprawie gardeni, którą właśnie kupiłam - jakie zapewnić jej warunki żeby pięknie rosła i kwitła. Mogę ją ustawić tylko na oknie południowym
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Koniecznie podlewaj ją przegotowaną, odstaną wodą o temp pokojowej lub nawet letnią.
Do wody tej dodaj kilka (kilkanaście) kropel soku z cytryny.

Mojej gardenii zaczęło się poprawiać po miesiącu (może po 1.5 mies.) takiego traktowania.

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

Wielkie dzięki. A jak często podlewać. Czytałam, że nawet codziennie. Czy tak jest rzeczywiście. Mam jeszcze jedno pytanie o ilość soku z cytryny : ile kropel na 1 litr wody. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”