Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Żurawina

Post »

I to jest problem bo zanim zadałam pytanie na forum byłam już na tej stronie.
Ale ja tego po prostu nie rozumiem :oops:
To tak jakby ktoś chciał bym uczyła się gotować pomidorową zerkając na przepisy jak gotować dla plutonu.
Niby to samo a jednak nie.
No i dalej nie wiem czy mogę już uciąć i włożyć do ziemi te moje dwa pędy czy czekać do przedwiośnia ??? :oops:
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żurawina

Post »

Witam:)
Ja bym zrobił tak:
1.Kupił torf wysoki, pociał żurawinę na spore kawałki i wsadził w doniczki o tej porze jak by nie było przymrozków .Albo:
2.Przysypał ziemią wychodzące pędy(podobnie rozmnaża się winogron) jak by korzenie puściły na wiosnę delikatnie sprawdził uciął tam gdzie trzeba i gotowa sadzonka.Ja tak myślę ale może jestem w błędzie.
A i doniczki w pierwszym wariancie wstawił bym do ciepławego pomieszczenia i od czasu do czasu podlał ale nie za często tak żeby tylko nie zasuszyć.
Także może poczekaj na rady żurawinowców.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Żurawina

Post »

Ja uprawiam u siebie i miałam w sprzedaży żurawinę wielkoowocową 'Pilgrim'. Owoce ma faktycznie duże. Rośnie szybko. Rozmnażałam ją z sadzonek - ładnie się ukorzenia. Owoce są całkiem dobre nawet na surowo, ale muszą być bardzo dojrzałe - bordowe. Moje dzieci jakoś nie krzywiły się jedząc je. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
nauczyciel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lis 2009, o 19:58

Re: Żurawina

Post »

Uprawiam żurawinę 4 lata.Ma następujące warunki:Pełne nasłonecznienie(cały rok),kwaśna ziemia,jak do borówek ameryk.,a podlewam właściwie tylko jak dłużej nie pada(proszę pamiętać,że ostatnie lato było dość mokre). Wymaganie więc nie są abstrakcyjne.Warto jednak spróbować:z kilku małych roślinek(około 1.5m kw.)zebrałem 1kg owoców.A to,podobno,nie jest ostatnie słowo żurawiny.Owoce lekko przesmażam i dodaję trochę innych owoców np.borówkę ameryk.,pigwę lub po prostu trochę cukru.Pychotka!!!!!!!
janus_z
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 lut 2008, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Żurawina

Post »

posiadam już borówki, ostatnio kupiłem 2 krzaczki jagody kamczackiej, a teraz chyba zaopatrzę się w żurawinę, też trochę obawiałem się tych wymagań wilgotnościowych, ale posadzę je koło borówek to może będzie OK:)
vitara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 maja 2010, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z żurawiną - ciągle jest malutka

Post »

Witam
Dwa lata temu zasadziłem 5 krzewów żurawiny chyba
Dbam o nią pielęgnuję jest zielonkawa ale ciągle o wysokości 20 cm ?
Rośnie na glebie 1 klasy. Nie wiem co zrobić by odżyła i zaczęła rosnąć.
Po przeczytaniu kilku wątków myślę że trzeba by jej może zakwasić jej glebę ale nie bardzo wiem jak
Pomoże ktoś ?


czyli wynika z tego że żurawina musi mieć

a) kwaśną ziemię
b) dużo słońca
c) ziemie do borówek
d) obłożona folią celem utrzymania błotka dookoła
maciek_tyfel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2010, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z żurawiną - ciągle jest malutka

Post »

@vitara
Jeśli jest to gleba 1 klasy to oznacza, że jest to gleba bardzo bogata w próchnicę i substancje odżywcze.
Żurawina, podobnie jak borówka ameryk. lubi gleby ubogie w substancje odżywcze. Grunt piaszczysty, torf, wśród mchu, stała wilgoć to jest najlepsze miejsca, dla tych krzewów.
vitara
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 maja 2010, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina

Post »

JA mam tylko problem z tym że to nie rośnie ciągle jest małe na wysokości trawy
maciek_tyfel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 maja 2010, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawina

Post »

No tak, zapomniałem jeszcze o tym, że kluczem jest bardzo kwaśne podłoże, nawet kwaśniejsze niż w przypadku borówek.
Siarczan amonu powinien wystarczyć jeśli chodzi o tę kwestię.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Żurawina

Post »

Jak należy pielęgnować żurawinę? Wiem, że wypuszcza długie pędy, na których tworzą się pędy owoconośne. Jeżeli posadzę rośliny w rozstawie 40x40 cm, to czy mam te długie pędy po owocowaniu obcinać i żurawina będzie stale wypuszczać nowe pędy z jednej rośliny, czy też pozwolić ukorzenić się tym długim pędom, tak żeby zadarniła całą powierzchnię?
Tomek
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Żurawina

Post »

vitara pisze:JA mam tylko problem z tym że to nie rośnie ciągle jest małe na wysokości trawy
Troch późno, ale: żurawina nie jest drzewem lub nawet krzewem, jest płożącą krzewinką i to normalne że będzie miała kilkanaście cm wysokości i płożące pędy.
Pozdrawiam,

J
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Żurawina

Post »

A jak wogole rosnie żurawina ??? Kupiłem sadzonkę wsadziłem ale na razie płoży się to to po ziemi. Będzie z tego krzaczek jakis czy ona się pnie i trzeba robic jej jakąs pergole czy drabinkę.
Slowiki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 wrz 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żurawina

Post »

Żurawina się ... płoży.
Po zadomowieniu się tworzy mnóstwo długich pędów z których odrastają krótsze - owoconośne.
Proponuję zostawić ją w spokoju niech leży sobie na ziemi, a jeszcze lepiej na piasku.

Po paru latach może się przydać przerzedzenie i to wszystko (oprócz wyrywania skrzypu i perzu) co robię przy żurawinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”