Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
PiotrekBe
100p
100p
Posty: 193
Od: 21 lip 2009, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska/ogród Małopolska okolice Bochni

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Myślałem o Melrose, także o Idared - co o nich sądzicie? A może jest coś bardziej odpowiedniego?

A ja bym Ci proponował koksę pomarańczową na podkładce M-26. Jest to bardzo smaczna odmiana, łatwo dostępna i nadaje się do przechowywania. Wśród jabłoni które posiadasz są już odpowiednie zapylacze dla koksy pomarańczowej.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Po namyśle i naradzie rodzinnej zdecydowałem się na Idared i Topaz.
Idared ponoć nie zachwyca smakiem ale wychodzi na to iż jest najlepszy do przechowania, a Topaz wszyscy zachwalają, chyba jeszcze go nie jadłem ale opis jest zachęcający, lubię kwaskowe jabłka.

Moje jabłonie też rosną bez podpór, gleba raczej średnia tylko przy obfitych plonach podpieram newralgiczne miejsca. Początkowo prowadziłem je na szeroką koronę, obecnie je zawężam gdyż było kilka złamań, a nawet jedna się wywróciła podczas burzy (ale pień na szczęście nie pękł i ma się dobrze :) )
Dziękuję za rady.
Pozdrawiam, Maciek.
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

A ja mam swoje typy:
szampion, najdaret oraz close
tylko mam mały problem. Są w ofercie na podkładce m26 lub p14, czyli?
Jaką podkładke wybrać, jaka jest różnica?
"close"-co sądzicie o tej odmianie?
gorąco pozdrawiam

efeniks
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

efeniks pisze:...tylko mam mały problem. Są w ofercie na podkładce m26 lub p14, czyli?
Jaką podkładke wybrać, jaka jest różnica?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tych tematach (pisaliśmy o tym nie dalej jak przedwczoraj :) ):
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p1148258
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1166653
efeniks pisze:..."close"-co sądzicie o tej odmianie?
Obok 'Geneva Early' najwcześniejsza odmiana jabłoni, będąca w uprawie (szczególnie dość popularna u nas na Dolnym Śląsku). I to jej podstawowa zaleta. Owoce dość smaczne (może dlatego że pierwsze :lol: ) - niestety odmiana stosunkowo wrażliwa na parch jabłoni. Mimo to, dość popularna w uprawie amatorskiej.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Dzięki za wyczerpujące info ;:333
gorąco pozdrawiam

efeniks
cx

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam.
Jeśli przyjmujesz sugestię to radzę Genevę miast Close.Jabłko ciut późniejsze ale jednak trwalsze od close.I chyba plenniejsze.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Ja jednak bym się zastanowił... Plenniejsze na pewno, ładniejsze i trwalsze też, pewnie większość uzna je i za smaczniejsze - ale ten mączniak ;:223
Pozdrawiam serdecznie :wink:
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Dzięki Krzyś66 :heja
"...nigdy nie zawadzi jak głupi mądremu doradzi" :tan
-to takie powiedzonko mojego dziadka.
Zawsze jestem otwarty na propozycjie.
Close raczej znam, sąsiad miał w sadzie. Dojrzewa podobnie do papierówki, jest kruche i słodkie- no chyba ,że to jakaś inna stara odmiana której nie znam.
Mam jeszcze pytanko co do odmian jonagoret a jonagold czy one różnią się czymś szczególnym czy to prawie to samo?
gorąco pozdrawiam

efeniks
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Skoro jesteś otwarty na wszelkie propozycje - to może na początek prawidłowe nazewnictwo odmian. Wiem, że dla większości osób to sprawa trzeciorzędna, a dodatkowo "tfurczość" sprzedawców z placu handlowego, warzywniaków czy nawet punktów sprzedaży materiału itd. nie pomaga - ale warto znać właściwe nazwy choćby dlatego, że często w nich "ukryte" są pewne wiadomosci i przydatne informacje... i tak nie Najdaret tylko 'Najdared'... Jonagoret to 'Jonagored'... ta "końcówka" wskazuje, że owoce są intensywnie, czerwono wybarwione (red - czerwony). Jeszcze częściej w nazwie zawarte jest pochodzenie odmiany - tak jak w przypadku wspomnianej odmiany 'Jonagold' ('Jonathan' x 'Golden Delicious'). Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy Jonagoldem a Jonagoredem - jest ich w zasadzie sporo... 'Jonagored' jest pierwszym, barwnym mutantem Jonagolda, znalezionym w Belgii. Bardzo szybko zyskał popularność i został wprowadzony do uprawy w Europie. Zasadnicze różnice to kolor, wielkość, charakter i intensywność rumieńca. W skrócie jest on bardzo ciemny, karminowoczerwony, paskowany, pokrywa zdecydowanie większą powierzchnię skórki. Dodatkowa różnica to termin zbioru... owoce Jonagoreda zbieramy kilka dni do tygodnia przed Jonagoldem.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Na wszelkie? -To może mała przesada ;:112 hehe, hehe
Ale dobrze że zwróciłeś na to uwagę. Przyznaje, że nigdy nie zastanawiałem się nad sposobem tworzenia nazw odmian ale to na pewno kiedyś się przyda.
gorąco pozdrawiam

efeniks
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam. Nikt nie zwrócił uwagi na mój wpis dotyczący odmiany WITOS, więc jeszcze raz gorąco polecam tę odmianę. Do tego można dorzucić jeszcze CELESTE. Obie jabłonie posadziłam w swoim ogrodzie i nie zawiodłam się. Jabłka są pyszne, drzewa wcześnie weszły w okres owocowania, owocują obficie, corocznie i nie chorują. Może WITOS prof.Rejmana jest politycznie niepoprawny że nikt go nie poleca mimo niewątpliwych walorów? A jeśli chodzi o CLOSE to nie polecam. Jabłka szybko opadają nie osiągając dojrzałości zbiorczej i są wówczas niesmaczne. Te jabłka które mają szczęście pozostać dłużej na drzewie są bardzo smaczne ale to zaledwie kilka sztuk na drzewie.Wycięłam to drzewo bez żalu.Pozdrawiam Ania
ania1590
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Aniu, czy mogłabyś opisać smak Witosa i Celeste :D
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witaj goni@k. Witosem jestem zachwycona, przed kilkoma laty otrzymałam od koleżanki gałązkę do zaszczepienia, wówczas Witos był nie do kupienia (ona otrzymała sadzonkę od wujka pracującego w Instytucie Sadownictwa). Zaszczepiłam w górnej partii na Spartanie. Zraz przyjął się i po kilku latach na Spartanie wyrosło drugie drzewo. Wygląda to komicznie, bo niecięty Witos jako szybko rosnący zdominował Spartan. Jabłka były rewelacyjne. Od 3 lat mieszkam w innej miejscowości (pod Kołobrzegiem) i założyłam nowy ogród z sadem. Tym razem z nabyciem Witosa nie miałam problemu. W tym roku na 3 letnim drzewku było ok. 10 kg owoców. Wszystkie były duże, zdrowe (bez oprysków) i wyjątkowo smaczne- soczyste, sok aż tryska po ugryzieniu, słodko- kwaskowate. Dojrzałość zbiorcza pod koniec września,konsumpcyjna po 3-7 dniach. CELESTE jest nieco mniej kwaskowata, bardziej słodka i nie tak soczysta, ale też świetna. Pozdrawiam ania
ania1590
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”