Bukszpan - cięcie,przycinanie,formowanie

Drzewa ozdobne
KRYSIEŃKA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 17 sie 2008, o 10:21
Lokalizacja: SZCZECIN

Bukszpan - cięcie,przycinanie,formowanie

Post »

Wyczytałam dziś,że bukszpany się przycina wiosną a inni piszą że obecnie - i znowu mam problem - jaka jest najlepsza pora - mam ładne kuliste ale są za duże.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Ja przycinam tylko wiosną
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Moim zdaniem wiosną, zanim pojawią się młode przyrosty. Ja to robię pod koniec marca, albo nawet przed Wielkanocą (z wiadomych powodów :wink: ).

Ale ten temat, to chyba nie tutaj.... :)
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
ala500
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 sie 2008, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Cięcie bukszpanu według zamierzonego kształtu przeprowadza się dwa razy do roku. Pierwsze wczesną wiosną , drugie w połowie lata. Możesz więc obciąć swoj bukszpan.
Ja mam bukszpany formowane w kształcie niziutkiego żywopłotu - fatalnie by wyglądały cięte wyłącznie na wiosnę. Możesz też podpatrzeć w ogrodach pałacowych gdy z nich formowane są labirynty czy inne kształty, gdyby były cięte wyłącznie wiosną efekt by był mizerny.
Nie bój się ciąć bukszpanu on pięknieje po przycięciu i rozkrzewia się a więc powodzenia. Możesz wykorzystać te obcięte tegoroczne zdrewniałe gałązki do wykonania sadzonek.
Awatar użytkownika
Onak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 4 lip 2006, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna
Kontakt:

Post »

Ja wyczytałam, gdzieś w poradniku - że bukszpany przycina się wiosna, ale jeśli chcemy mieć "ostre" i wyraźne kształty to można również po połowie lata :D nic im się nie stanie :D
Pozdrawiam! Karina
Na moim balkonie ;:173
sasza
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 sie 2008, o 23:15

Post »

Onak pisze:Ja wyczytałam, gdzieś w poradniku - że bukszpany przycina się wiosna, ale jeśli chcemy mieć "ostre" i wyraźne kształty to można również po połowie lata :D nic im się nie stanie :D
Oczywiście też podpisuję się pod tym, że nic im się nie stanie. Wiosenny termin cięcia jest podawany w literaturze dlatego, że cięcie wczesną wiosną spowoduje szybkie ponowne zagęszczenie krzewu, bukszpan będzie miał wtedy pełno krótkich przyrostów. Natomiast cięcie w innych porach roku różni się tylko tym, że np. jesienne czy letnie poprawki kształtu zagęszczą się dopiero przyszłej wiosny, bo jak wiadomo w sierpniu bukszpan już nie rośnie.

Pozdrawiam
ewka0207
50p
50p
Posty: 82
Od: 25 wrz 2008, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnoslaskie

Post »

Witam,czy może mi ktoś podpowiedzieć, jak przyciąć bukszpan,by powstała spirala?
Ewka
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Mam w tym roku szczęście do bukszpanów.
Wiosną dostałam ze 30 krzaczków, w tym 10szt 80cm. Roślinki były zagłuszone i nieprzycinane. Mam na nie pomysł. Mam już sporo małych sadzonek własnego chowu i chcę z nich skomponować niewysoki żywopłocik obwódkowy, w który wplotę kule z tych większych okazów.
Jesienią natomiast dostałam 30 krzaków 1,20, które rosły jako niestrzyżony żywopłot. Od spodu są trochę przerzedzone. Z tych natomiast ma być wysoki żywopłot. Jak go przycinać, aby nie stracił na wysokości, a się rozkrzewił? Jak gęsto go posadzić? Wszędzie są instrukcje, jak postępować z młodymi sadzonkami, ale co z takimi 15 letnimi krzakami?
Na razie wszystkie bukszpany są w tymczasowych miejscach lub w doniczkach.
A może ktoś się pochwali swoimi dziełami z bukszpanów i podpowie jak to zrobić?
sylwia27p
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 kwie 2011, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - przycinanie

Post »

Niestety nie wiem jak przyciąć by uzyskać taki kształt .
Moje bukszpany są bardzo małe.
Mają wysokość około 15-20 cm . Mają dużo młodych przyrostów. Teraz to już chyba za późno na wiosenne przycinanie co?
Czyli pozostaje mi przyciąć w sierpniu tak???
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Bukszpan - przycinanie

Post »

a ja wlasnie wczoraj ciachlam bukszpany,w jednym z nr dzialkowca wyczytalam że to idealny termin na cięcie
Moje tez są malutkie,posadzone ubieglej wiosny,nie większe niź 20cm
pozdrawiam
Grażyna
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bukszpan - przycinanie

Post »

Ja tnę bukszpany gdy tego potrzebują, one kochają być cięte, dzisiaj byłam na cmentarzu i je przycinałam. Moje mają 6 lat kupiłam małe sadzonki i sama formowałam w kule. Obrazek Obrazek
pietrek_s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 lip 2009, o 15:40

Bukszpan,jak przyciać,uformować

Post »

WItam,
mam niewielki żywopłot z bukszpanu. już leciwego (ma może z ponad 20 lat). Ciąłem go regularnie co roku i jest ładny i gęsty. Jednak doszedłem do wniosku, że jest za wysoki. Chciałbym go skrócić o połowę jego wysokości ale boję się, że 'kikuty', które zostaną po przycięciu nie odbiją i nie zagęści się. Jak bardzo można przycinać bukszpany? Jaką mają zdolność odbijania?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
LeroyMerlin
200p
200p
Posty: 388
Od: 24 maja 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak bardzo można przyciąć bukszpan?

Post »

Witam,
Bukszpan ma silną zdolność krzewienia w zakresie młodych - jednorocznych pędów. Te pędy właśnie możemy przycinać bardzo mocno z gwarancją ponownego rozkrzewienia. Pędy starsze tniemy w przypadkach wyjątkowych np. gdy przemarzną po ostrej zimie. O tej porze przeprowadzić takie cięcie należy późnym latem (nie później niż na początku września). Najlepiej jednak wykonywać cięcia formujące pod koniec wiosny - gdy pojawią się już nowe przyrosty.
Pozdrawiam, Wojtek
Ekspert Leroy Merlin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”