Morwa (Morus)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nalewka pisze:Jeśli już tyle ciekawych rzeczy napisaliście o morwie, to poproszę jeszcze o jeden szczegół - w jakich warunkach, w jakiej ziemi morwa lubi rosnąć najbardziej. Chodzi mi też o warunki wodne :)
Nie wiem w jakiej lubi, natomiast wiem w jakiej rośnie. W 1946 czy 1947 roku obsadzono, w miejscowości mego urodzenia, plac szkolny drzewkami morw wydających owoce białe i czarne. Od 1949 roku przez kilka następnych lat zrywalśmy z nich codziennie liście jako pokarm dla jedwabników, hodowanych w tamtym czasie masowo w szkołach. Drzewa rosną po dzień dzisiejszy, choć minęło już ponad 60 lat. Ziemia - to typowa, bielicowa gleba mazowiecka, a warunki klimatyczne - właściwe dla terenu położonego o 30 kilometrów na północnywschód od Warszawy.
Mietek.
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Morwa jest drzewem bardzo dobrze znoszącym suszę i rosnącym zdrowo dosłownie byle gdzie. Gorzej jak ma za mokro.
Inna ciekawostka: dobrze jest posadzić skupisko morw w okolicy sadu czereśniowego, wiśniowego lub innego owocowego. Szpaki i drozdy tak uwielbiają morwę, że mając jej pod dostatkiem zupełnie nie zwracają uwagi na inne owoce.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Dzięki za informacje. Szkoda tylko, że u mnie jest zbyt płytko woda podskórna, nie posadzę morwy ;:110
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

U mnie morwa biała rośnie metr od koryta małej rzeczki i sobie jakoś radzi. Nadmiar wody przynajmniej na razie jej nie szkodzi. Drzewko ma już 5 lub 6 lat i ok. 3,5 m wysokości.
Roman
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

No to spróbuję, może i u nas się zadomowi :)

Sz.M. aż się oblizuje na wspomnienie morwy, jedwabnik jeden :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Morwa biała - uprawa

Post »

Planuję zasadzić na wiosnę morwę.
Jadłam kiedys w dzieciństwie, miały kolor czerwony i czarny, podchodzę do sprawy z sentymentem.
Ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji jaki gatunek, poza tym morwę czarną czy białą czy inną?
Wszędzie traktowane są jako drzewko ozdobne.
Jedyne co znalazłam, to to że czarna w naszym klimacie nie przeżyje, ale z kolei szkółki ją oferują???
Czy ktoś ma i moze sie podzielić doswiadczeniem w uprawie?
Czy wystarczy jedna, żeby rodziła owoce.
Jaka duża rośnie w naszych warunkach (nie myślę o szczepionej).
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Pewne, podstawowe wiadomości zawiera wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... wa*+#p5760
Sadzę ,że warto się zapoznać z nim na początek.
Pozdrawiam :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Jeżeli chodzi o morwę też mam do niej sentyment z dzieciństw: po drodze do cioci był żywopłot właśnie z morwy białej. O czerwonej nie słyszałam. Wiem, że jest odmiana biała i czarna.Jeżeli się nie przycina rośnie jak wysokie drzewo. Mam w ogrodzie trzeci rok morwę białą i czarną. Dobrze na razie rosną, ale nie owocują. Jeżeli chodzi onwytrzymałość morwy czarnej to wydaje mi się że w naszym klimacie powinna przetrwać.W Olsztynie są stare drzewa właśnie morwy czarnej i co roku cały chodnik pokryty jest owocami.Wielu ludzi nie wie nawet że są to owoce jadalne :D innym nie smakują
efeniks
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 13 paź 2009, o 20:25
Lokalizacja: mogilno, kuj-pom

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Sam kiedyś zajadałem się owocami morwy.
Moj sąsiad kiedyś prowadził hodowle jedwabników i to dla nich właśnie uprawiał
morwy. Miał dwie odmiany, białą i czarną. Czarna wcale nie przemarzała i miała się dobrze. Owoców nigdy nie zbierał bo potrzebował tylko liście dla owadów. Owoce czarnej morwy były dużo lepsze w smaku ale zato brudziły -jak jagody.
Pychotka! Polecam.
gorąco pozdrawiam

efeniks
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Stało się, w poszukiwaniu rokitnika zawitałam do pewnej szkółki, gdzie stała i kusiła morwa biała (Morus alba), z czarnymi owocami, jak mnie zapewniono. Nabyłam. I teraz mam pytanie. Czy można/ trzeba ja przycinać. Ma ok. 1,5, ale główne pędy ma już przycięte wcześniej i puściła duzo bocznych. Czy można ją prowadzić w formie dużego krzewu?
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Witam. 2 lata temu posadziłam szczepioną na ok. 2 metrowym pniu morwę białą o czarnych owocach. W pierwszym roku nawet 1 listka nie puściła więc w połowie lata przesadziłam ją za ogrodzenie bo tak całkiem nie miałam sumienia jej wyrzucać i o dziwo w takich kiepskich warunkach- bez nawadniania, zasilania nawozami jeszcze tej samej jesieni wypuściła liście i miała kilka owocków. Martwiłam się jak przezimuje, czy pędy zdążą zdrewnieć -poradziła sobie. W następnym roku owoców było dużo drzewko rosło bujnie jest bardzo ładne, ale już nie będę jej przesadzać do ogrodu niech tam zostanie widocznie za płotem w jałowej suchej ziemi w pełnym słońcu jest jej lepiej niż w moim ogrodzie. Chciałam jeszcze dodać że w Poznaniu na osiedlu Grunwald gdzie mieszka moja córka rosną zdziczałe morwy, żywią się ich owocami gołębie, nikt owoców nie je. Drzewa są ok 15 m wysokie, nie wiem w jakim są wieku.Pozdrowienia
ania1590
boniczka
100p
100p
Posty: 156
Od: 2 lis 2008, o 20:10
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

dziękuję, a przycinałaś ją?
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Jak uprawiać morwę?

Post »

Aż mi narobiliście chęci na takie morwowe drzewko w ogrodzie.
Ja także pamiętam smak jej owoców z dzieciństwa, czarna morwa była dużym
drzewem w ogrodzie sąsiada, zajadaliśmy się jej owocami. Białymi morwami natomiast były
obsadzone budynki z 1937 r. naprzeciwko mojego rodzinnego domu, owoce miały bardzo słodkie,
nieraz bawiliśmy się w ich konarach jako dzieci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”