Borówka amerykańska - słabo owocuje/nie owocuje

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Pusiu, nie chodzi o wyszukiwanie odpowiedzi w całym necie, tylko w naszym forum. Na górze masz ikonkę z opisem Wyszukaj. Chodzi o to, że już wiele razy pisaliśmy o tym, dlaczego borówka nie owocuje, może skorzystasz z gotowych podpowiedzi.

Np zerknij tu:
- Borówka amerykańska - 1cz.(05.08-06.05)
- Borówka amerykańska - 2cz.(06.05-....
- Borówka Amerykańska- przycinanie
- Borówka amerykańska sadzenie ?

Jeśli nadal będziesz miała wątpliwości, nie krępuj się, pytaj :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Puśka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lip 2008, o 21:14
Lokalizacja: śląsk

Post »

hi hi :D dzięki, "powęsze" sobie tam
alabano
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 wrz 2008, o 17:42

Borówka w pigułce

Post »

ja znalazłem w necie mnostwo mylnych informacji, az dostałem od znajomej taka wiedzę w pigułce:

Borowka amerykanska lubi lekkie + przepuszczalne + kwasne + prochniczne podloze, naslonecznione miejsce, osloniete od wiatru.

Sadzic w duzych dolkach z wymieszanym torfem z kwasna ziemia 50:50.

Podlewac często, ale tak żeby nie stala woda. Ma plytko korzenie, wiec na zime klasc pod krzew sciolke (torf / trociny / liscie).

Owoce powinny pojawic się rok po posadzeniu, a jeśli posadzony krzew był bardzo mlody to w 2 lata. Pierwszy zbior niewielki, w kolejne lata coraz wieksze.

Dobrze jest mieć obok siebie dwie odmiany borowki, bo zapylaja się wtedy wzajemnie i owocowanie jest duzo lepsze.

jeśli krzew nie owocuje to prawdopodobnie oznacza ze pH gleby jest nieodpowiednie (powinno być ok. 4). Zaopatrzyc się w kwasomierz (phmetr) w sklepie ogrodniczym, koszt ok. 20zl.

Przycinac krzew wiosna, ale pierwszy raz dopiero 3 lata po posadzeniu. W pierwszych latach obcinac glownie slabe pedy tuz przy ziemi, pozniej wybierac ok. 7 glownych najsilniejszych pedow, reszte usuwac. Zawsze usuwac stare, zdrewniale pedy, na ich miejsce wyrosna nowe. Krzew lubi mieć wentylacje, lepiej wtedy owocuje.
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Tak
pH 3,5 do 4,8
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Post »

Moje zdanie tez jest takie, kup nawóz do borówek, który również zakwasza glebę. Na pewno krzaki wynagrodzą to owocami :)
Awatar użytkownika
janko2104
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 paź 2009, o 17:17

Re:

Post »

dafit pisze:Moje zdanie tez jest takie, kup nawóz do borówek, który również zakwasza glebę. Na pewno krzaki wynagrodzą to owocami :)
najlepszy na rynku i stosowany przeze mnie nawóz do borówek i jednoczesnie zakwaszacz to;INSOLph jest to nawóz WE Ppoj. 0,25l rozcieńcza się go w 60l wody. efekt gwarantowany. pozdro janko
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 249
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Re: Borówka amerykańska - słabo owocuje

Post »

Stosowałem Insol pH i mam mieszane odczucia.
Niewątpliwą zaletą jest skuteczne zakwaszanie podłoża.
Dość duża zawartość azotu spowodowała u Rhododendronów intensywny rozrost wegetatywny, kosztem zawiązywania kwiatów i w następnym roku nie zakwitł w ogóle.
Czy przy borówkach nie zadziała podobnie i nie poskutkuje obniżeniem owocowania, budując masę zieloną ? Jak długo go stosujesz ?
A tak nawiasem od dłuższego czasu nie mogę go kupić. Gdzie się w niego zaopatrujesz ?
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
janko2104
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 paź 2009, o 17:17

Re: Borówka amerykańska - słabo owocuje

Post »

Witam! na forum preparat o którym napisałem jest w/g mnie rewelacyjny 0.25l rozpuszczam w 60l wody. Kupuje go w skepie ogrodniczym , mieszkam w Krakowie działke 75 km w kierunku Nowego Sącza. Borówki posiadam 6lat różne gatunki od wczesnych do późnych mam 16 krzaków, i od początku stosuje insol pH oprócz tego podsypuje raz na jakiś czas korą drobno mieloną 0-20 mm. Chcę powiedzieć że ze względu na bardzo złe warunki glebowe ( działka na terenie o podłożu siutrowym około 300m nad poziomem morza bardzo skąpe warunki wodne- często podlewam w okresie wegetacji) borówki posadziłem w workach 80l po kwaśnej ziemi o pH 3,5-4,5 , dlaczego w workach otóż mój starszy kolega który niejako zaraził mnie działką i borówkami doradził mi sadzenie w workach żeby odizolować od gleby nie kwaśnej.
kwaśna ziemia przygotowana do sadzenia boróki wymieszana z trocinami i piaskiem tzn 70% ziemi kwaśnej 15% trocin i 15% piasku. Pozdrawiam janko
mag258
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2009, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry

borówka amerykańska - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Witam.
Mam od 3 lat 3 różne sadzonki borówki. W tym samym miejscu. Ok 1,5 m od siebie.
Jedna kwitnie i ma owoce. Pozostałe dwie (mimo tego że krzewy są większe) nie zakwitły do tej pory ani razu.
Czy ktoś wie dlaczego?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: borówka amerykańska - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Witaj na forum :wit

Są za młode? Pochodzą z siewu? Mają kiepskie podłoże? Sprawdzałeś pH gleby? Nawozisz za mocno azotem? Zmarzły?
Powodów może być kilka, trudno powiedzieć, jaka jest diagnoza akurat w twoim przypadku. Podajesz za mało danych.
Wpisz w swoim Profilu jakąś Lokalizację ogrodu, łatwiej będzie cokolwiek poradzić, a i przyjemniej rozmawia się z kimś skądś, niż z kimś znikąd :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
stach1948
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 mar 2010, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: borówka amerykańska - dlaczego nie kwitnie?

Post »

stawiam na pH.
popiz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 gru 2009, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: borówka amerykańska - dlaczego nie kwitnie?

Post »

Jeśli się okaże, że to pH to kup siarkę- mi tak poradzono sklepie ogrodniczym, ale znowu pisano na forum, że siarka dodatkowo jeszcze chyba niepotrzebnie zasala ziemię.
czas to .......ryba :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: borówka amerykańska - dlaczego nie kwitnie?

Post »

I jak posypiesz siarką, to za trzy lata ta siarka może zadziała :P

O borówce mamy mnóstwo wątków, warto je poczytać, tam jest mnóstwo dobrych rad :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”