Jabłonie: jaka odmianę polecacie ? Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

blackjack pisze:...Czy to że "wczesnozimowe" oznacza że nie bedzie się psuło przechowywane w np.12-15 stopniach ?...
W takiej temperaturze żadna odmiana jabłek długo nie wytrzyma... termin dotyczy okresu zbioru :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

a co możecie powiedzieć o odmianie Ananas Bereziński ,czy jakoś tak ?? Pamiętam u mnie kiedyś rosła wielka jabłoń na pewno ze starych odmian ale niestety schorowana i zaniedbana. Nie wiem czy to ananas ale to była dość popularna stara odmiana bo widziałam ją parę razy w starych sadach. Jabłka były duże, żółte z różowym rumieńcem. Może ma ktoś zdjęcia ananasa berezińskiego bo znalazłam tylko stare ,niewyraźne zdjęcie ,które mi nic nie mówi.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

http://www.reklamagratis.pl/reklama/jab ... berezinski

A to znalezione i mogą wszyscy poczytać.
http://nowagospodyni.pl/?page=artykul&id=146

Miłośnik starych ogrodów. :D
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

no właśnie też znalazłam te zdjęcia ale mam coś na komputerze.
Obrazek
troszkę prześwietlone. Czy to jest ten ananas czy jakaś inna odmiana ?
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Na moje lekko scentrowane oczy :D to jest jabłoń Kronselka. mam taką jeszcze w sadzie(ma z 60-70 lat).
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

ooo możliwe a nie masz jakiś zdjęć ?? Szukałam tej odmiany przez dłuższy czas ale w szkółkach nie wiedzieli o co mi chodzi nawet po pokazaniu jabłka. Ciężko jest zdobyć takie drzewko ??
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

1.W tym roku u mnie nie owocowała.Owocuje przemiennie.
2.Dziwne że nie poznali(może za młodzi :D )
3.Problemu nie ma można kupić jabłoń Kronselską.Spotkałem ją na wiosnę i teraz na jesieni też jest.Może być tylko na innej podkładce( u mnie jest to duże drzewo).Owoc smaczny,do jedzenia , na dżem i dobrze się przechowuje, także warta polecenia.
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

No właśnie widziałam ją w starych sadach. Innych podobnych jabłoni nie ma ?? Niestety google czasem zawodzi i znowu znalazło zdjęcia niskiej jak dla mnie jakości :evil: Ta odmiana ma dość spore owoce ??

A ludzie w szkółkach faktycznie byli bardzo młodzi albo mój opis nic im nie mówił :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Poczekaj na wpisy Pomologa on zna chyba wszystkie jabłonie.
Co do wielkości jabłek to u mnie całkiem duże.
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Fallenangelv pisze:Poczekaj na wpisy Pomologa on zna chyba wszystkie jabłonie.
Co do wielkości jabłek to u mnie całkiem duże.

Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam. Czy nikt nie słyszał o odmianie WITOS. Przecież jest przepyszna, wczesna, zdrowa, obficie owocuje i ma same zalety.Pozdrawiam ania
ania1590
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam.
Zamierzam uzupełnić swoją kolekcję jabłoni o jakąś późno dojrzewającą konsumpcyjną odmianę lub dwie, która dałaby się przechować przynajmniej jakiś czas w piwniczce. Posiadam obecnie Papierówkę, James Grieve, Lobo, Sampion, prawdopodobnie Jonagold, u sąsiada jest też Antonówka (to odnośnie kwestii zapylaczy :wink: )
Myślałem o Melrose, także o Idared - co o nich sądzicie? A może jest coś bardziej odpowiedniego?

Mam jeszcze takie pytanie o podkładkę, wiem że najpopularniejsza jest M 26, lecz ponoć wymaga ona podpór (niestety nie znam podkładek swoich jabłoni, prawdopodobnie to właśnie takie bo drzewka 6 letnie mają 1,8m - 2,7m wysokości). Jaka jest podkładka nie wymagająca podpór?
Pozdrawiam, Maciek.
cx

Re: Jaka odmiana jabłoni ?

Post »

Witam.
To nie jest tak ,że M26 wymaga podpór,to zależy od sposobu prowadzenia drzew ,od odmiany-czy silnie rosnąca czy nie,od gleby-czy dobra czy lekka.My mamy około pół hektara jabłoni na M26 bez podpór.Bardzo ważne jest aby korona miała kształt przynajmniej stożka a najlepiej wrzeciona=od drugiego,trzeciego piętra tylko krótkie słabe gałązki-wtedy podczas silnych wiatrów połączonych z deszczem nadmiar owoców na grubych gałęziach u góry nie wywróci nam drzewa.Melrose w warunkach domowych to Ci się średnio przechowa. Idared na pewno dobrze ,ale się nie wypowiadam-nie jadam,natomiast mogłaby być Pinova,no ewentualnie Ligol.Jednak obie odmiany(dla dłuższego przechowania-zakładam że masz po temu warunki)wymagają minimum dwóch oprysków jesienią.Może coś ze staroci Pom doradzi.A zapomniałem o Topazie dla działkowca same zalety,tylko jabłko dla osób które nie muszą sobie bardzo życia dosładzać owocami :) lekko kwaskowe-dla mnie super.
Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”