Sosna - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Nie inaczej- moja też choruje- zrzuca już zeszłoroczne igły, i tak już nie pierwszy rok. Na tle innych, zdrowych(no, może nie do końca) wygląda niepokojąco. Co radzicie?
Obrazek Obrazek
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Żółknąca sosna żółta

Post »

Czy to choroba, czy po prostu naturalne zrzuca stare igły?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

On ma trwałość igieł 2-3 lata. Iglaki teraz pozbywają się starych igieł.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Właśnie. A moje spadają w następnym, roku....
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

maryann pisze:Nie inaczej- moja też choruje- zrzuca już zeszłoroczne igły, i tak już nie pierwszy rok. Na tle innych, zdrowych(no, może nie do końca) wygląda niepokojąco. Co radzicie?
Pograbić oczywiście jak zlecą.
Nocny_drwal nie dopisał- w dobrych warunkach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ta na zdjęciu ma najlepszą wystawę z całego stadka, a jest niezdrowa. A to choroba czy szkodnik? Nie bądźcież tacy tajemniczy...
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Sosna

Post »

Witam... jak widać na zdjęciu żółkną mi igły na sośnie. Powiedziałbym że to może jesień... ale sosny rosnące obok wyglądają normalnie (zielone).
Pytanie co to może być? Z lektury forum to skłaniałbym się do zwójki sosnóweczki lub przędziorka sosnowca, może ktoś mi doradzi?
Pzdr!

Obrazek
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

O-gierek to na twojej sosnie to nic innego ja zwyczajne starzenie sie igieł , a może ono wystąpić na pojedyńczych egzemparzach w wyniku np;niekorzystnego stanowiska (cieższa ziemia , nadmiar lub niedobór wody,złe nawożenie itd.)czy też zainfekowania starszych igie przez grzybki jak np; osutka. Pozostaje ci tylko igły wygrabić i spalić , ewentualnie zrobić profilaktycznie oprysk przeciw osutce i innym grzybkom.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4264
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Za to moja ma zielone igły tylko z tego roku, które na przyszłą wiosnę zaczną żółknąć; na całym drzewku tylko pędzelki z najmłodszych igieł. To nie jest normalne.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
o_gierek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 31 maja 2009, o 11:31
Lokalizacja: Bolszewo

Re: Sosna - choroby

Post »

Hmmm... z opryskami będzie raczej trudno w taką pogodę... więc trzeba będzie poczekać :|
3mam kciuki że to raczej są zmiany fizjologiczne jak piszesz... tyle że to dziwne, bo obok (1.5-2m) w obie strony rosną sosny w tych samych warunkach i są w tym samym wieku.
Działa to jednak w obie strony, bo jeśli to osutka, to czemu inne są zdrowe?
Osutka zaraża pojedyncze osobniki czy przenosi się z drzewa na drzewo?
No i wyczytałem że osutka "lubi" starsze drzewka (od 6-ciu lat) a moje sosny mają co najwyżej 4-5...
Czy takie czarne kropki na igłach to efekt osutki, czy też ma to miejsce po prostu przy obumieraniu igieł?

Dziękuję i Pozdrawiam!
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - choroby

Post »

Twoja sosna ma dwuletni garnitur igieł. Biorąc pod uwagę tegoroczną suszę i tysiące ha młodników, na których została tylko igła tegoroczna jest w bardzo dobrej kondycji.
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Sosna - choroby

Post »

Kolego ja nie twierdzę że, na pewno to jest osutka(napisałem np. osutka) , a co się tyczy że jedna roślina ma obiawy a druga nie to jest jak z ludzmi jedna osoba choruje druga nie chociaż mieszkamy pod wspólnym dachem.
pozdrawiam Janusz
Pozdrawiam Janusz
w0jtek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 paź 2009, o 11:49

Sosny gubią straszne ilości igieł

Post »

Witam wszystkich.
Zawsze było trochę kolek ale w tym roku jest tragedia. Sosny są stare, około 100cm obwodu pnia. Obejrzałem igły i specjalnie nie szukając znalazłem jakieś jaja :?: Dużo igieł ma czarny nalot, nie wiem czy jest to brud czy grzyb. Do tej pory nic specjalnego z drzewami się nie działo, po prostu rosły sobie. Co można z tym zrobić, oprócz grabienia igieł?

Parę zdjęć: http://img41.imageshack.us/gal.php?g=p1000757.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”