Kolumnowe drzewa owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Drogi Czosnku,
z góry przepraszam, że odpowiem cytując fragmenty Twojej wypowiedzi, ale tak jest najłatwiej nawiązać do poszczególnych elementów dyskusji...
czosnek pisze:...jeśli Panowie/Panie są pracownikami naukowymi to dziwi mnie mała otwartość i zbytnia pewność w wygłaszaniu niektórych opinii...
Tym razem to ja jestem zaskoczony - właściciel licencji doskonale powinien wiedzieć z czego ta - powiedzmy - ograniczona otwartość wynika. Wielokrotnie chciałbym napisać dużo, dużo więcej - ale nie wolno mi tego robić, również po to, żeby chronić prawa hodowców i licencjonobiorców. Oddzielną kwestią jest ostrożność wynikająca ze zbyt wczesnego podawania informacji przez zakończeniem badań, obserwacji i wyciągnięciem ostatecznych wniosków... przyroda (odmiany również) potrafią czasami różnie nas zaskoczyć :wink: I też dlatego na internetowych forach tematycznych specjaliści i pracownicy naukowi pojawiają się sporadycznie - częściej czytają niż piszą... Co do zbytniej pewności - tej nigdy nie mam i miał nie będę - tego właśnie nauczyła mnie praca z roślinami :wink:
czosnek pisze:...jednak sprawę roślin kolumnowych i miniowocowych pozostawiłbym otwartą...
Ależ ta kwestia jest zawsze otwarta. Nie ma takiej definicji, której nie można byłoby zmienić, rozwinąć. Tylko na razie trzymajmy się przyjętego i ustalonego nazewnictwa i klasyfikacji. Inaczej wprowadza się tylko chaos i zamieszanie, które i tak w wielu przypadkach (mam cały czas na myśli pomologię) jest już spore.
czosnek pisze:...na daną chwilę oprócz ośrodków tzw budżetowych = z dotacją do badań ze strony Państwa istnieją również liczne ośrodki prywatne.Większość z nich znajduje się w USA np. Modesto Cal - filia we Francji oraz Brazylii czy RPA. Odnośnie tworzenia nowych odmian część powstaje na wskutek naświetlania tak jak Pan napisał ale , większość to krzyżówki transgeniczne i odmiany powstałe na wskutek iniekcji genu.Kilka z nich to kontrowersyjne i zakazane w UE GMO. Na pewno słyszeli państwo o Pluot® & Aprium®...
Powiem inaczej - tych ośrodków prywatnych (czy w naszym, polskim rozumieniu prywatnych) jest zdecydowanie więcej niż instytucji z udziałem środków państwowych. W sadownictwie ma to może mniejszy wydźwięk - szczególnie jest to widoczne w hodowli roślin rolniczych. I oczywiście hodowla mutacyjna "wiedzie prym" - czy to dobrze, czy źle - sądzę, że lepiej ocenią to kolejne pokolenia... Jeżeli chodzi natomiast o mieszańce międzygatunkowe w obrębie rodzaju Prunus - jest ich obecnie kilkadziesiąt, co sprawia już bardzo duże problemy w systemie klasyfikacji i nazewnictwa. Ostatnio spotkałem się nawet z mieszańcem pięciogatunkowym :)
czosnek pisze:...Odnośnie nazewnictwa odmian to oddzielna kwestia - niektóre nazwy odmian są zastrzeżone tylko dla poszczególnych regionów świata dlatego nowe nazwy że tak powiem wymyślone dla danego regionu mogą być zbieżne lub bardzo podobne...


Nazwy regionalne i tradycyjne to zupełnie inna sprawa niż nazwy ustalone, hodowlane czy też zastrzeżone lub klubowe. Podobnie jak wymyślone i przekręcone (często celowo) nazwy odmian, w celu uniknięcia opłat licencyjnych. Ale tego też chyba posiadaczowi licencji wyjaśniać nie trzeba.

PS. przepraszam za pominięcie grzecznościowej formy Pan/Pani w odpowiedzi, ale tak to już się przyjęło na forach internetowych. Nie wynika to absolutnie z braku szacunku - wręcz przeciwnie.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Trochę stary temat, ale wkradł się mały błąd odnośnie Pluot?, nie jest to gatunek modyfikowany genetycznia a jest to mieszaniec międzygatunkowy otrzymany poprzez proces krzyżowania pyłków w sposób naturalny, czyli na drodze generatywnej a dalej romnażanie odbywa się poprze drogę wegetatywną. Pozdrawiam.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Z drzewami owocowymi kolumnowymi już się tu trochę zrobiło zamieszania, więc ja zamieszam jeszcze bardziej. Otóż w przypadku np. czereśni, znane wszystkim odmiany jak Burlat, Kordia, Summit, Van, Karesova, Techlovan, Regina itd. w sklepach, szkółkach oraz czasopismach ogrodniczych również w pewnych przypadkach mogą być oferowane i opisywane jako drzewka kolumnowe.
Chodzi tutaj o to że podkładka na której są zaszczepione te odmiany powoduje ich zminiaturyzowanie, a więc znaczne zmniejszenie ich tempa wzrostu jak i ich ostatecznej wielkości, jeszcze bardziej niż podkładki skarlające serii GiSeLa czy P-HL. Podkładki te powodują zanik wytwarzania długopędów u zrazu, który przyrasta jedynie poprzez krutkopędy, przez co uzyskujemy przewodnik z licznymi drobnymi gałęziami bocznymi co nazywane jest pokrojem 'kolumnowym'. Maksymalna wysokość po kilkudziesięciu latach jaką ma osiągać drzewko zaczepione na tej podkładce to 2m. Co to za podkładka nie udało mi się ustalić, żaden ze sprzedających nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie, ale może ktoś z forumowiczów wie i się wypowie.
Ile w tym prawdy też nie wiem, ale drzewka te są bardzo powszechnie reklamowane, więc pewnie coś w tym jest.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Czytałeś informacje na pierwszej stronie? :wink: Tam wspominałem o różnicach pomiędzy pokrojem roślin (np. bardzo wzniesionym), formą wzrostu (np. kolumnową) a typem owocowania (tu - tylko na krótkopędach).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Źle mnie zrozumiałeś pomolog. Ja rozumiem co to znaczy drzewo kolumnowe. Chodziło mi o to że w sklepach ogrodniczy czy też sprzedaży i aukcjach internetowych możemy spotkać się z ofertą o nazwie 'drzewka kolumnowe' właśnie np. znanych odmian czereśni, które tak naprawdę wcale kolumnowymi nie są, nie mniej pod taką nazwa są sprzedawane. Zminiaturyzowane drzewko owocowe = drzewko kolumnowe, bynajmniej dla sprzedających.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

S_H_A_D pisze:...które tak naprawdę wcale kolumnowymi nie są, nie mniej pod taką nazwa są sprzedawane. Zminiaturyzowane drzewko owocowe = drzewko kolumnowe, bynajmniej dla sprzedających.
Zgadza się, nie są. I? Bo faktycznie nie wiem, do czego zmierasz w swojej wypowiedzi ;)
S_H_A_D pisze:...przez co uzyskujemy przewodnik z licznymi drobnymi gałęziami bocznymi co nazywane jest pokrojem 'kolumnowym'...
To nie forma kolumnowa, a typ owocowania - jest to tzw. mutacja krótkopędowa.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Chodzi mi o to że w sprzedaży pod hasłem 'drzewka kolumnowe' jest wiele ofert które w cale nie prezentują drzewek kolumnowych. A określenie 'drzewko kolumnowe' przyjęło się już chyba na trwałe do opisywania drzewek zminiaturyzowanych co może wprowadzać w błąd. To tyle co chciałem powiedzieć, żeby nie do końca sugerować się tym co mówi sprzedający lub co napisane jest w ofercie, odnośnie 'drzewek kolumnowych'.
Co do tego co napisałem:
S_H_A_D pisze: ?przez co uzyskujemy przewodnik z licznymi drobnymi gałęziami bocznymi co nazywane jest pokrojem 'kolumnowym'.
to jest to treść jaką znalazłem na jednej z aukcji oferującej czereśnie kolumnowe, która z jednej strony mówi o drzewku zminiaturyzowanym a z drugiej nazywa je kolumnowym.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Niestety ;( I jedyne co możemy (tak jak Ty to zrobiłeś) to co jakiś czas o tym przypominać i wyprowadzać z błędu. Innego sposobu nie ma.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Ja mam takie drzewko. Sama jestem ciekawa, co z niego wyrośnie :).
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Witam
Przeglądając w internecie różne odmiany jabłoni znalazłem gatunek Balerina składający się z kilku odmian.
Z opisu wynika że zajmują bardzo mało miejsca i dobrze owocują.
Myślicie że warto je sadzić zamiast normalnych jabłoni?
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, o 15:57 przez Karo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunęłam link do szkółki
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Szkółki Drzew i Krzewów oferują takie drzewka owocowe. O ile co do jabłoni 'Telamon', 'Obelisk', 'Tuscan', 'Trajan' może to i prawda że są to miniaturki, bo jest wyraźnie napisane że są to specjalne odmiany które nie wytwarzają długopędów, to z np. czereśniami miałbym już wątpliwości bo 'Sylvia' to nie jest odmiana miniaturowa, no chyba że została zaszczepiona na super skarlającej podkładce ale o takiej jeszcze nie słyszałem.
Zastanawiam się też jak opłaca się sprzedawać takie drzewka w takiej cenie. Jeśli roślina nie wytwarza długoędów to bardzo powoli przyrasta, a sprzedawane są już całkiem duże, owocujące rośliny, czyli muszą być wieloletnie. Wynikało by z tego że wytworzenie takiej sadzonki nie zajmie szkółkarzowi roku, tylko kilku lat, a cena za to Mini drzewko jest niewiele większa niż za normalne.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Wie ktoś może jak takie drzewka znoszą zimę?
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re: Kolumnowe drzewa owocowe

Post »

Podnoszę wątek.... W dobie mini ogródków przydomowych ta forma drzewka owocowego wydaje się bardzo atrakcyjna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”