Kolumnowe drzewa owocowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Witam, podłączam sie pod temat :)
Chciałabym posadzić na jesieni dwa drzewka kolumnowe, ale w doniczkach na balkonie. Czy macie jakieś rady dla mnie? Jak duża powinna być doniczka, no i czy ktoś ma jakieś doświadczenie w drzewkach kolumnowych w doniczkach?

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Ja w zeszłym roku posadziłam "Bolero" kolumnowca. I o dziwo - doczekałam się ... 3 owoców.
W tym roku nic. Wiem, wiem, to za młode drzewko - ale jak o nie dbać w pierwszych latach po posadzeniu? Ładnie rośnie w górę, nadgorliwy sąsiad pod moją nieobecność zaczął doginać gałęzie do poziomu i teraz nie wiem co dalej robić. Poza tym - jak o nią dbać? - nadmieniam, że ten zakup to był całkowity przypadek.
Na owocowych bardzo mało się znam.
Awatar użytkownika
carterka
500p
500p
Posty: 886
Od: 29 sie 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Karniowice koło Krakowa
Kontakt:

Post »

Maniu, a masz drzewko w doniczce czy w gruncie?
Ja niestety Ci nie doradze jak o niego dbać :(, bo sama początkująca ;)
Pozdrawiam Agata
mój wątek - Moja zieleń
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Bolero siedzi w gruncie od kwietnia/maja zeszłego roku.
Wygląda "przyzwoicie", ale w ogóle nie owocuje w tym roku /u sąsiada młode jabłonie też - poza pięknymi przyrostami - nie wydaly z siebie nic, poza zielenię).
pozdrawiam
dangar
50p
50p
Posty: 60
Od: 8 wrz 2009, o 14:48
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Dla zainteresowanych: kolumnowe odmiany jabłoni są w szkółce w Świerklańcu na Śląsku. Byłam, widziałam, nie kupiłam. :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Post »

Krzysztof usun. pisze:Witam.
Póki co nie ma czegoś takiego jak czereśnie kolumnowe.
Pozdrawiam.
Panie krzysztofie po co Pan piszę że nie ma odmian czereśni kolumnowych, jeśli NIE ZNASZ to nie znaczy że takich nie ma i własnie takie wypowiedzi wprowadzają w błąd.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wydaje mi się, że temat czereśni "kolumnowych" został wystarczająco rozwinięty i wyjaśniony na pierwszej stronie tego wątku... czy Pan Tytuseee z czymś się nie zgadza, coś może dodać, uzupełnić?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Post »

pomolog pisze:Wydaje mi się, że temat czereśni "kolumnowych" został wystarczająco rozwinięty i wyjaśniony na pierwszej stronie tego wątku... czy Pan Tytuseee z czymś się nie zgadza, coś może dodać, uzupełnić?
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Witam. Czereśnia kolumnowa(Sakcen Sil...) niestety nie pamiętam całej nazwy lub ją przekręciłem jak to się mówi sorry(dość dużo informacji znaleazłem bodajże kiedyś na stronach niemieckich). Co do czereśni niechodzi tutaj o podkładkę, może być ona okulizowna i chyba powinna na podkładce silnie rosnącej, bo nie wiem jak by wyglądała na skarlającej :shock: zakupiłem 5 sadzonek na próbę(na antypce) i tak: dwóch w ogóle nie przycinałem i nie wytworzyły pędów bocznych owocują na pędzie główym, te które przyciełem krótko około 40cm nad ziemią wytwarzały nie wiem czy mogę takiego słowa użyć dużo "króciutkich krótko-pędów" tworząc kolumnę(jak na razie około 40cm szeroka 1metr wysoka) która nie potrzebuje przycinania formującego bo nie ma co przycinać :lol: . Bardzo ciekawa odmiana. Owoce bardzo duże, czerwone nieźle się prezentują.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

tytuseee pisze:... nie wiem czy mogę takiego słowa użyć dużo "króciutkich krótko-pędów" tworząc kolumnę...
Czyli nie mówimy o żadnej formie kolumnowej tylko o typie "Compact" - i odmianach otrzymanych na drodze hodowli mutacyjnej (przez napromieniowanie pojedynczych komórek in vitro promieniami X). Takich odmian jest już sporo - 'Compact Lambert' (otrzymana już w 1963 roku), 'Compact Stella', 'Sumpacta Celeste' i inne. Są to tzw. mutanty krótkopędowe (na pędzie głównym wytwarzają się w dużej ilości krótkie pędy owoconośne).
W pomologii określamy to jako typ (wzrostu i owocowania drzewa) krótkopędowy. Takich czereśni oczywiście nie przycinamy :lol:
PS. oczywiście podkładka to zupełnie inna sprawa i nie należy łączyć tych pojęć - podobnie jak siła wzrostu... tu może niektórzy mogli źle nas zrozumieć, ponieważ na pierwszej stronie napisaliśmy o słabym wzroście. I faktycznie - tak jest z reguły, ale drzewka typu "compact" mogą rosnąć np.średnio silnie :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Post »

pomolog pisze:
tytuseee pisze:... nie wiem czy mogę takiego słowa użyć dużo "króciutkich krótko-pędów" tworząc kolumnę...
Czyli nie mówimy o żadnej formie kolumnowej tylko o typie "Compact" - i odmianach otrzymanych na drodze hodowli mutacyjnej (przez napromieniowanie pojedynczych komórek in vitro promieniami X). Takich odmian jest już sporo - 'Compact Lambert' (otrzymana już w 1963 roku), 'Compact Stella', 'Sumpacta Celeste' i inne. Są to tzw. mutanty krótkopędowe (na pędzie głównym wytwarzają się w dużej ilości krótkie pędy owoconośne).
W pomologii określamy to jako typ (wzrostu i owocowania drzewa) krótkopędowy. Takich czereśni oczywiście nie przycinamy :lol:
PS. oczywiście podkładka to zupełnie inna sprawa i nie należy łączyć tych pojęć - podobnie jak siła wzrostu... tu może niektórzy mogli źle nas zrozumieć, ponieważ na pierwszej stronie napisaliśmy o słabym wzroście. I faktycznie - tak jest z reguły, ale drzewka typu "compact" mogą rosnąć np.średnio silnie :wink:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Ta czereśnia to co wyczytałem na stonie niemieckiej należy do miniaturowych drzew owocowych i dorasta do około 2,5 metra wysokości i nie przekracza średnicy około 1,5 metra szerokości(tworząc kolume czyli pokrój stożkowaty i nazywane są kolumnowymi). Przyczym owoc jest bardzo duży, smaczny. Co do mutacji wyczytałem że z tych typów drzew miniatrurowych są napromieniowywane tylko grusze. A są jeszcze dostępne, śliwy, wiśnie, brzoskwinie. Interesuje się tym ponieważ szukam nowości ale po przez samoistne mutacje. A może wiesz gdzie mogę dostać brzoskwinie płaskoowocowe pomijając saturna i flateryna(nektaryne).
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jak znajdziesz link do tej strony - będę wdzięczny. Napromieniowanie to dość popularna metoda - stosowana w bardzo wielu gatunkach... co do innych odmian brzoskwiń płaskoowocowych - tu jest problem, bo to - nie ma co ukrywać odmiany do produkcji amatorskiej... poza tym nie aż tak popularne... w kraju nie wiem, poza granicami - szkółki we Francji i Włoszech
Pozdrawiam serdecznie :wink:
czosnek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 sty 2006, o 19:13
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post »

Przepraszam ,że wtrącę -- ale zaintrygowała mnie pewna tzw 'słuszna oczywistość' - ekspertów ze złota tabliczką przy nicku. Jeśli Panowie/Panie są pracownikami naukowymi to dziwi mnie mała otwartość i zbytnia pewność w wygłaszaniu niektórych opinii. Oczywiście nie kwestionuję Państwa wiedzy i wkładu jaki Państwo wnieśli na tym forum. Sam czytam niektóre posty z zaciekawieniem. Jednak sprawę roślin kolumnowych i miniowocowych pozostawiłbym otwartą. Na daną chwilę oprócz ośrodków tzw budżetowych = z dotacją do badań ze strony Państwa istnieją również liczne ośrodki prywatne.Większość z nich znajduje się w USA np. Modesto Cal - filia we Francji oraz Brazylii czy RPA. Odnośnie tworzenia nowych odmian część powstaje na wskutek naświetlania tak jak Pan napisał ale , większość to krzyżówki transgeniczne i odmiany powstałe na wskutek iniekcji genu.Kilka z nich to kontrowersyjne i zakazane w UE GMO. Na pewno słyszeli państwo o Pluot® & Aprium®....
Na koniec pragnę dodać , że jestem posiadaczem kilku licencji oraz sub licencji - a ironię jakie we wcześniejszych postach przeczytałem postaram się przemilczeć.

Odnośnie czereśni kolumnowych - roślina o zwartym pokroju , której pędy są wzniesione ku górze i rosną równolegle do przewodnika - jak nazwać "zwisłą" czy przewieszającą? Odnośnie nazewnictwa odmian to oddzielna kwestia - niektóre nazwy odmian są zastrzeżone tylko dla poszczególnych regionów świata dlatego nowe nazwy że tak powiem wymyślone dla danego regionu mogą być zbieżne lub bardzo podobne. Jest kilka odmian czereśni kolumnowej czy jak kto woli kompaktowej o wydłużonym przewodniku , jednak na dzień dzisiejszy jedynie 2 zawiązują owoce i nie przemarzają w naszych warunkach. Parę słów jeszcze o nowościach wprowadzanych do UE ( niestety niektóre tzw tylnymi drzwiami)
- 'kolumnowa' brzoskwinia
-'kolumnowa' Nashi'

ps
Przepraszam że odkopuję 'trupa ' i dopiero po roku odpowiadam na ww pytanie jednak przypadkiem natknąłem się na ten temat
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

czosnek czyżbym i w twoim poście wyczuwał zbytnią pewność siebie?? ;:183 ;:183
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”