Szambo ekologiczne,oczyszczalnia - co wybrać?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Szambo ekologiczne,oczyszczalnia - co wybrać?

Post »

zastanawiam się czy zamiast podłączenia do sieci nie zafundować sobie szamba ekologicznego.
macie może jakieś doświadczenia w tym temacie, co polecacie, może jakieś rady? dziękuję za wszystkie

nie wiem czy u mnie będzie można takie coś zrobić bo woda wysoko w gruncie i do tego jeszcze glina. Ale widziałam gdzieś w opisie że podobno można...
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Są 2 rodzaje przydomowych oczyszczalni
takie z rozsącznikami i nie nadają się do wysokich wód gruntowych .
i jeszcze są jakieś biologiczne z odpływem prawie czystej wody do rzeczki lub cieku wodnego.
Ale poszukaj dokładnie bo nie zgłębiałem tematu.
Wpisz w google " przydomowa oczyszczalnia scieków "
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
robsen
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 28 cze 2009, o 12:52
Lokalizacja: Suwałki

Post »

Jest o wiele więcej rodzajów oczyszczalni niż 2 trzeba troszke pozglebiac temat ale w sierpniowym lub wrzesniowym muratorze porownanych jest kilkanascie.
Ja u siebie na działce mam przydomowa oczyszczalnie z filtrem korzeniowo roślinnym 40m2. A działke mam taką jak Ty tzn z wysokim poziomem wód i gline :P Ale zrobienie oczyszczalni w takim terenie jest sporo drozsze niz bez. Latem rośliny odparowują wodę wiec nie ma problemu zima woda zbiera sie w studni i jest do wykorzystania w ogrodzie.
Gdybym mial jednak mozliwosc wyboru wybral bym jednak kanalizacje.
Istnieje możliwosc ze nie potrzebnie rozwazasz co zrobic bo w planie zagospodarowania nie dopuszcza sie budowy przydomowych oczyszczalni sciekow i bedziesz musiala sie podlaczyc do kanalizacji.
DarekRz

Post »

Jest jeszcze kwestia wielkości działki. Drenaż rozsączający, studnia chłonna musi być odległy od studni (twojej a także ktoregokolwiek z sąsiadów) o min. 30 m.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

dzięki wszystkim,

coraz bardziej skłaniam się jednak ku kanalizacji. Na razie tymczasowo ze dwa trzy kręgi zrobimy a potem gdy będą robić drogę z tej strony to się przyłączymy. Z drugiej strony niby możemy, ale 4000 zł na drodze nie leży, wole poczekać..


Darek od tej strony z której mogłaby być rozłożona sąsiedzi są za drogą więc byłoby te 30m

Robsen mimo wszystko poszukam tego muratora, może akurat trafię i poczytam. W necie też sporo tego jest, ale i tak wolę popytać ludzi którzy mają i poznać ich opinie i doświadczenia

Space dzięki za info i radę, oczywiście już dawno tak zrobiłam :oops:

Nalewka
i Tobie dziękuję :)
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Ekologiczne szambo

Post »

Darek niestety po dokładniejszym zerknięciu w plany, okazało się że ten przepis o zachowaniu odległości min. 30 m od studni dyskwalifikuje nas i nie możemy mieć sz.eko. :( niestety
byłam w starostwie i potwierdzili Twoje słowa
zdziwiłam sie tylko czemu tak, skoro to przecież nie te sączkowe, ale niestety nie ważne podbno to jest jakie, przepisy to przepisy
trzeba będzie wybulić więc te 4 tysiaki :twisted: i przyłączać do sieci :(
Magiczna_Natura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 maja 2012, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ekologiczne szambo

Post »

Szkoda... bo szambo ekologiczne to fajna sprawa. W takim wypadku warto jeszcze rozważyć możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Drożej, ale kiedyś się na pewno wróci. Sam niby nie mam oczyszczalni, ale z tego co wiem to wiele osób sobie chwali. Główną zaletą jest to, że nie trzeba jej opróżniać regularnie, tak jak szamba. O ekologicznych zaletach pisał nie będę, bo o tym można sobie w necie poczytać. W moim regionie (w Wielkopolsce) jest fajna firma, która zajmuje się tego typu budowami (szamba, oczyszczalnie, różne zbiorniki). Także jeśli ktoś jest z Wielkopolski i planuje taką budowę to może się zwrócić do nich. Chociażby po same informacje.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Ekologiczne szambo

Post »

Kiedyś też był u nas podobny temat, ale liczne opinie, że z takimi wynalazkami więcej zachodu (smrodu), niż pożytku sprawę uznaliśmy za zakończoną i poczekaliśmy na budowę kanalizacji, płacąc dalej za wywóz typowego szamba. Teraz już kanalizacja jest. Co prawda podpięcie nie było tanie, ale wygoda wielka.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ekologiczne szambo

Post »

Przydomowe oczyszczalnie potaniały,czego nie można powiedzieć o kanalizacji :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Anethaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2016, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

wybor

Post »

Witam, wiem, że to troche nietypowy temat, dlatego piszę w oftopiku..Niedawno odziedziczylam po dziadkach dom.Trzeba go wyremontować.Prace już ruszyły a u mnie pojawił sie jeden temat.Zastanawiam się co wybrać oczyszczalnie ścieków czy takie zwykle szambo?U mnie teren jest bardzo podmokły i nie wiem co w takim przypadku będzie lepsze.Może macie z tym jakieś doświadczenia?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szambo ekologiczne,oczyszczalnia - co wybrać?

Post »

Gdy jest kanalizacja - to jest obowiązek się do niej podłączyć.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to INSTALACJA za którą jesteście odpowiedzialni - gdy urzędnikowi przyjdzie sprawdzić jej działanie - odpowiedzialność jest po waszej stronie i żadne "nie wiedziałem" nie znosi tej odpowiedzialności. To urządzenie o które należy dbać by dobrze działało.

Gdy grunt jest podmokły, to albo kanalizacja, albo szambo. Przydomowa oczyszczalnia - tylko taka z reaktorem biologicznym odprowadzające oczyszczone ścieki do tego stopnia, że można by bezpośrednio wprowadzać do wód płynących.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Szambo ekologiczne,oczyszczalnia - co wybrać?

Post »

Na początek zadaj sobie co to jest oczyszczalnia i czym się różni od szamba.
Najprostsze konstrukcje to w zasadzie szambo poprzedzone zbiornikiem wstępnym i zamontowanym systemem drenarskim.
Nie będę polemizował o obowiązkach co muszę jak jest doprowadzona kanalizacja - u mnie jest a ja mam oczyszczalnię.
Nie będę się rozpisywał o konserwacji czyszczeniach płukaniach itp. Napiszę tylko że raz na 5 lat kosztuje to parę złotych.
Jednak moja oczyszczalnia na 100% nie sprawdziła by się na podmokłym terenie.
System drenów musi być sprawny i latem i zimą aby rozprowadzić około 1 kubika wody dziennie po ogrodzie. ( wyliczone dal 4 osób)
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szambo ekologiczne,oczyszczalnia - co wybrać?

Post »

Najprostsza oczyszczalnia to oczyszczanie ścieków w gruncie. To wymaga min 1,5 m od DNA rury rozsączajacej do poziomu wód gruntowych (przy najwyższym stanie). Stąd najtrudniej ją prawidłowo osadzić, bo wymaga sporo właściwego terenu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”