Ziemia ,donica do juki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Ziemia ,donica do juki

Post »

Witam,
mój znajomy ma ogromną, wiekową jukę. Przeprowadza się i musi ją przewieźć. Przy okazji chce jej dać nową skrzynię (donicę). Czyli całą musi przesadzić. We 2 chłopa jakoś jej dadzą radę :D Moje pytanie brzmi... jaka ziemia jest najodpowiedniejsza dla takiej juki?
Przeszukiwałam internet i znalazłam sporo na temat mieszanek ziemi do juk tyle, że... jedni podają iż ma być kwaśna a inni, że zasadowa :? Nieco z tego zgłupiałam i dlatego proszę was o pomoc 8)
Jakieś 2 miesiące temu przesadzałam swoją 2.5 metrową jukę (skrzynia w której stała pękła). Zrobiłam mieszankę z torfem i jakoś się trzyma. Po tej "operacji" staciła 3 liście ale już się unormowało (mam nadzieję). A może popełniłam błąd z tym torfem?
Czytałam większość postów Przema ale skaładu ziemi do juk nie znalazłam. Nie wykluczam, że jestem ślepawa :lol:
Pozdrawiam serdecznie
Marta
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie juki

Post »

Ziemia powinna mieć pH 5,8 - 6,5 lekko kwaśnawa dążąca do obojętnej, w jej skład wchodzą:
-ziemia torfowa
-piasek płukany
-glinka
-biohumus
-odpowiednio dobrany skład czarnoziemu

Nie zaszkodzi jak do ziemi dodałaś torf podczas przesadzania byle nie było go za dużo. :D :D :D
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przemo wiekie dzięki :) Tylko jeszcze jedno... w jakich proporcjach to wszystko wymieszać? No i co oznacza... "odpowiednio dobrany skład czarnoziemu"? :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak kupisz ziemię do "Palm,juk i dracen" o takim pH jak napisałem wcześniej to nic nie musisz mieszać bo to gotowa mieszanka wszystkich tych składników jakie opisałem wcześniej. :D :D :D
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

No tak :) Jakoś mam marne zaufanie do gotowych ziem. Jednak skoro mówisz, że będzie dobra to taką kupię.
Dziękuję i pozdrawiam
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja sadzę w taką i jestem zadowolony

Obrazek
Awatar użytkownika
Agatek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 gru 2008, o 19:56
Lokalizacja: Sieradz

Yukka

Post »

..jaką doniczkę preferują Yukki? mniejsze czy dużo większą? pytam bo nie wiem czy przesadzić;/
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zależy czy jest konieczność przesadzenia, pokaż w jakiej rośnie teraz doniczce roślina w stosunku do jej wielkości i napisz kiedy ostatnio przesadzałaś, generalnie jeśli jest to konieczne to dla juk daje się o 6-8 cm większą w średnicy od starej. :wink:
Awatar użytkownika
Agatek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 gru 2008, o 19:56
Lokalizacja: Sieradz

Post »

Czarodzieju...pospieszyłam się i jednak przesadziłam. Nie wiem kiedy ostatnio była przesadzana bo dostała ją moja babcia ...jednak wydawało mi się , że ona się dusi w tej doniczce;(( Łatwo się mogła przechylić i przewrócić...Doniczka do której ją przesadziłam jest mniej więcej o tyle większa od tamtej jak mi podałeś w swoim wpisie. Mam nadzieję, że dobrze zrobiłam??;) Załączam fotkę do kontroli;) Obrazek.
P.S Nie wiem czy dobrze ale zrobiłam jej na dole mały drenaż z kermazytu;/ Może być tak?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wręcz idealnie, bardzo dobrze że dałaś drenaż na dno doniczki. :D
Awatar użytkownika
Agatek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 gru 2008, o 19:56
Lokalizacja: Sieradz

Post »

Dzięki bardzo. Aż urosłam od tej twojej pochwały :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”