Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Pawel z Niemiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2009, o 12:16
Lokalizacja: Niemcy - Hessen

Post »

No wiec odpowiedzcie prosze w miare konkretnie --opryskuje sie raz na kilka tygodni,raz na trzy tygodnie czy raz na sezon???? i ILE TO JEST KILKA TYGODNI??? a moze to zalezy od srodkow???POZDRAWIAM.
Piekno - to kwiaty i kobiety.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Zelwi, u nas występuje Bi 58 Nowy i stosuje się go na szpeciele na gruszy i pordzewiacz jabłoniowy.
Paweł, opryskuję jak widzę mszyce, jak ich nie ma to nie opryskuję, i oby ich nie było jak najdłużej.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Pawel z Niemiec pisze:No wiec odpowiedzcie prosze w miare konkretnie --opryskuje się raz na kilka tygodni,raz na trzy tygodnie czy raz na sezon???? i ILE TO JEST KILKA TYGODNI??? a moze to zalezy od srodkow???POZDRAWIAM.
Zajrzałem do mojego "Zeszytu prac i porad ogrodniczych" i wynika z niego, że w roku 2008 (podobnego pod względem rozwoju wegetacji do obecnego) wykonałem 3 zabiegi Decisem (środek o działaniu kontaktowym, a więc kilka dni po zabiegu mogą pojawić się nowe mszyce i środek na nie już nie działa) przeciw mszycom na porzeczce:
1) 14 kwietnia
2) 5 maja
3) 27 maja (tylko wierzchołki pędów zaatakowane przez mszyce)

To ile zabiegów należy wykonać zależy od tego czy są mszyce, nie pryskamy na zapas (może z wyjątkiem oprysku przed kwitnieniem, bo na początku wegetacji zawsze są mszyce).
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie należy pryskać "na zapas" - profilaktycznie, jeżeli chodzi o mszyce... po drugie - środek Decis należy do grupy pyretroidów - a więc skuteczność jego działania jest ograniczona temperaturą powietrza (do 20 st. C). Nie wiem jak u Ciebie - ale ja sprawdziłem podane daty z moim notatnikiem i w żadnym z wymienionych dni w naszym rejonie nie było możliwości skutecznego wykonania zabiegu tym preparatem (było za ciepło). Zabieg przeciwko mszycom wykonujesz raz - po zauważeniu nalotu... w razie braku skuteczności należy zabieg powtórzyć
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Pawel z Niemiec
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 kwie 2009, o 12:16
Lokalizacja: Niemcy - Hessen

Post »

Dziekuje serdecznie za dobre rady-na pewno jedno z nich wynika i jest to pewne-sa mszyce-pryskac -nie ma mszyc to czekac az beda haha.Co do srodka bi 58 to jest skuteczny w 100% i to po jednym razie jednak nie wiedzialem czy trzeba to bedzie profilaktycznie powtorzyc czy nie-Wasze rady na pewno mi pomoga -Dziekuje i Pozdrawiam.
Piekno - to kwiaty i kobiety.
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Szczerze mówiąc, to do tej pory myślałem, że środki na mszyce najlepiej "likwidują" owady przy wyższej temperaturze :oops:
Warunki na oprysk jednak były, bo sprawdzając na www.weatheronline.co.uk archiwalne wysokości temperatur maksymalnych, było w Poznaniu:
1) 14 kwietnia 19 st. C
2) 5 maja 21 st. C
3) 27 maja 21 st. C
Awatar użytkownika
ketjow
100p
100p
Posty: 146
Od: 8 lut 2009, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: "KOPERNIKOWO" lub jak kto woli "KRZYŻAKOWO" lub "THORN"

Post »

agaxkub pisze:no w tym wypadku faktycznie lepiej kupić pienną

jakkolwiek powiem tak... 3 - 4 pienne a 1 w formie krzaka to mniej więcej zbiór taki sam...i miejsca też tyle samo zajmuje

no ale decyzja należy do Ciebie...
Trochę czasu upłyneło no i trochę się zmieniło. Stare porzeczki w większości poszły niestety jako dodatek do ogniska.
Aga nie uważem że jedna porzeczka w formie krzaka zajmuje tyle samo miejsca co kilka w formie piennej.
Można to miejsca w jakiś sposób zagospodarować a wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
slawek73
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 mar 2009, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Przesadzać!!!!Moim zdaniem spokojnie możesz te porzeczki przesadzić.Ja też przesadzałem swoje staruszki i przetrzymały wszystkie.Trochę je poprzycinałem i tnę nadal żeby odmłodzić.Wypuszczają nowe pędy.Już po przesadzeniu owocowały (niezbyt dużo) choć trochę odchorowały.Dookola rozsypałem podłoże popieczarkowe(jako nawóz),w upały podlewam.Rosną.Szkoda byłoby zmarnować żywą pamiątkę po Tacie.
Dominique
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 wrz 2009, o 16:05
Lokalizacja: z Gdańska

Post »

Mam w nowo zakupionym ogrodzie dwa bardzo stare (na pewno kilkunastoletnie, jeśli nie starsze) i bardzo duże krzewy czerwonej porzeczki. W tym roku było na nich średnio-mało owoców. Maja około 1,8m wysokości i są dość rozłożyste i gęste (ale nie leżą na ziemi). Jak i kiedy je przyciąć żeby wydały owoc obfitszy?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Można teraz- jesienią- można wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja. Porzeczki dobrze znoszą cięcie, wręcz go wymagają. Na początek wytnij chore, złamane i najstarsze gałęzie przy ziemi, możliwie nisko. W sumie 30-50%.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Dominique
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 wrz 2009, o 16:05
Lokalizacja: z Gdańska

Post »

maryann pisze:Można teraz- jesienią- można wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja. Porzeczki dobrze znoszą cięcie, wręcz go wymagają. Na początek wytnij chore, złamane i najstarsze gałęzie przy ziemi, możliwie nisko. W sumie 30-50%.
Dziękuję :)

Teraz, w sensie już teraz, czy poczekać aż spadną liście?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Mogłoby być i teraz, ale poczekajmy do chłodów, będzie zdrowiej.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Porzeczki - sadzenie,cięcie (jak głęboko itp)

Post »

witam kupiłem 2 porzeczki titania i vitan.

Moje pytanie jak głęboko mam je posadzić i czy teraz posypać ziemię na wierzchu kurzym nawozem bo taki mogę zdobyć. Na wierzchu to znaczy zaraz jak ją zakopie. Czy może tak wysoko to nic nie przejdzie w dół do korzeni.
=============
Płeć: Męszczyzna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”