Rośliny owadożerne-uprawa, identyfikacja odmian

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wczoraj byłem w Obi we Wrocku (na ul.Długiej) i kupiłem ową rosiczkę. Bodajże jest to Spatulata. :D

Obrazek
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
mely
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin

Post »

Delete mech się pojawia jak jest za mokro, rosiczki dadzą sobie radę nawet z nim ale jak bardzo chcesz go usunąć to podobno dobra jest woda utleniona która rosiczkom nic nie zrobi :)

moje męsożerne :) ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
pozdrawiam :)
bialykruk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 24 kwie 2009, o 00:42
Lokalizacja: wlkp

Post »

Witam wszystkich. Posiadam 4 gatunki roślin owadożernych, są u mnie od lutego tego roku. Rosiczka powoli odbija ale wyglądała już fatalnie.
Kapturnicy nie zapewniłam odpowiedniego okresu spoczynku i nie jest taka gęsta jak przy zakupie.
Tłustosz był jeden, a są już dwa :D Wypuszcza już 4 kwiatka ( odcinam je bo gdzieś wyczytałam, że kwitnienie osłabia młode roślinki)
Dzbanecznik stracił wszystkie dzbanki lecz wiosną wypuścił większę i pojawiła się obok mała roślinka :D
Nie przesadzałam jeszcze roślin w większe doniczki bo mam obawy czy kupie odpowiednią ziemię, chcę się wstrzymać z tym do wiosny. Jak wygląda system korzeniowy dzbanecznika/ tłustosza?
Czy przy próbach oddzielenia ich od siebie nie narobię szkody?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Co do dzbanecznika- sama mam dzbanecznika giganta, ma 1,5 metra. Przy przesadzaniu ciachnęłam go bez litości, końcówkę wsadziłam do szklanki z woda destylowaną- po miesiącu pięknie sie ukorzenił, a starsza roślina rozkrzewiła się na dwa.
Więc dzbanecznika mozna dość brutalnie chyba....
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Post »

Kwiatów tłustosza nie obcinaj. Pędy osłabiają muchołówki, tłustoszom nie szkodzą. Zdecydowana większość owadożerów ma delikatne korzenie i źle znosi ich uszkodzenia. Żeby ich nie zniszczyć to przesadza się je z kawałkiem podłoża.
Z Twoich roślin nic bym jeszcze nie przesadzał. Nawet tłustosz, mimo że wychodzi z doniczki, to nie za bardzo mu to przeszkadza. Część z nich to rośliny górskie i przywykły do tego :wink:
Co do podłoża to potrzebują czystego, kwaśnego torfu, bez nawozów!!! Czysty torf sphagnum można dostać na alledrogo. Rośiczki i kapturnice potrzebują sporo słońca, kapturnicę możesz śmiało wymeldować na balkon (jeśli masz od słonecznej strony) - ładnie się wybarwi.
bialykruk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 24 kwie 2009, o 00:42
Lokalizacja: wlkp

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedzi :D , mam dużo miejsca na podwórku więc mogę je przenieść, kapturnica miałam wrażenie, że jak stała na południowym oknie to poparzyła liście tzn usychały od góry, może z innej przyczyny.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Post »

Możliwe, że doznała poparzenia (jeśli wcześniej była w ciemnym miejscu), ale się dość szybko przyzwyczaja i następne liście rosną już silne i kolorowe. Tłustosz i dzbanecznik niech zostaną w domu, lubią rozproszone światło, a dzbanecznik potrzebuje też sporej wilgotności, rosiczka za to lubi słońce, ale nie deszcz.
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Pod koniec sierpnia byłem we Wrocławiu i kupiłem sobie muchołowkę (Regular Form). Była w fatalnym stanie. Klapnięta itp., ale zaczęła tworzyć pułapki. :)

I kwitnie mi też rosiczka.

Obrazek

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
Radek:)
200p
200p
Posty: 269
Od: 14 sie 2009, o 18:40
Lokalizacja: Sochaczew

Post »

Witam,
Zakupiłem sobie na allegro muchołówkę amerykańską i rosiczkę aliciae. na razie są malutkie. Rosiczka nie ma niestety kropelek lepkiej cieczy na listkach...mam nadzieję, że się pojawią.
Wiem, że:
Podlewa się wodą destylowaną w spodek i rośliny powinny mieć zawsze wilgotno;
lubią słońce (stoją na południowym oknie)
nie nawozić;
ziemia torfowa o kwaśnym pH 3-4.5
wystarczy jeden owad na miesiąc;
muchołówka wymaga zimowania;
pędy kwiatowe powinno się obcinać, zwłaszcza przy młodych i słabych roślinach ( muchołówka)
Coś jeszcze powinienem wiedzieć o uprawie tych roślin?

Obrazek

Obrazek
"Cóż piękniejszego nad niebo, które otacza wszystko co piękne?"
Rośliny owadożerne
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Post »

Kropelki pojawią się na nowych liściach.

Muchołówkę (szczególnie zimą) podlewa się jak woda z podstawki wyparuje. Stojąc zanurzona non stop wręcz kusi do gnicia. Ale bez przesady - nie można zasuszyć.

Skombinuj prawdziwą podstawkę, puszka bez hermetycznego zamknięcia powoli rdzewieje i będzie zatruwać wodę.
Awatar użytkownika
Radek:)
200p
200p
Posty: 269
Od: 14 sie 2009, o 18:40
Lokalizacja: Sochaczew

Post »

Aha dzięki za odpowiedź, a będzie można te rośliny rozmnożyć poprzez ukorzenianie liści?
"Cóż piękniejszego nad niebo, które otacza wszystko co piękne?"
Rośliny owadożerne
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wiem, że muchołówkę można rozmnożyć za pomącą liścia. Trzeba urwać go tak z kawałkiem bulwy i wsadzić do torfu. Rosiczka z czasem może wytworzyć odrost.

I co do muchołówki to niech lepiej nie stoi w wodzie. Daj wodzie wyparować z podstawki i na następny dzień podlej.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
Radek:)
200p
200p
Posty: 269
Od: 14 sie 2009, o 18:40
Lokalizacja: Sochaczew

Post »

Witam,
powiedzcie mi jeszcze jedno, czy rosiczkę lepiej rozsadzić teraz, czy na wiosnę, bo ma sporo stożków wzrostu, czyli rozumiem, że jest tam kilka roślinek?
Obrazek
"Cóż piękniejszego nad niebo, które otacza wszystko co piękne?"
Rośliny owadożerne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”