Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy siewu i sadzenia

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Rybka pisze:No własnie, zaprawianie nasion....jak się do tego zabrać? muszę na nowo wysiać fasolkę bo poprzednia zgniła w ziemi przez te temperatury :(
Ze środków grzybobójczych mam tylko Dithane NeoTec 75WG. Czy mam go rozcieńczyć w takiej proporcji jak do oprysków, czy wymieszać nasiona na sucho? Sorki, może to dla Was śmieszne pytanie, ale ja tego nigdy nie robiłam, a nasionka tutejsze nie są zaprawiane.
Żeby zaprawa przylgnęła do nasion to najlepiej wsypać fasolkę do słoiczka, dodać kilka kropel wody i potrząsnąć. Do lekko wilgotnych nasion dodać zaprawę i znowu zakręcić słoik i potrząsać aż będą zaprawione. Najlepsza byłaby zaprawa równocześnie na szkodniki (np. Super Homai), bo w tym roku wszystko atakowane jest przez szkodniki już w trakcie kiełkowania. Przeciwko chorobom, gdy nie ma się specjalnej zaprawy, to może być Ridomil czy nawet Dithane.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

Dzięki, nasionka siedzą już w ziemi :D przed zaprawianiem lekko je zwilzyłam, bo tak na chłopski rozum pomyślałam sobie, że proszek musi sie jakoś do nich przyczepić :lol:
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Qrczę, faktycznie, Beatko, zapomniałam napomknąć, żeby nasiona popsikać wodą i je zwilżyć , ale sama na to wpadłaś !. Sorki. :oops:
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 201
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

* moczenie nasion przez 20 min. w roztworze nadmanganianu potasu (0,03%),
* moczenie w wywarze z drobno posiekanych gałęzi czeremchy przez 12-14 godzin - posiekane gałązki czeremchy zalewa się wrzątkiem i gotuje 30 min, po ostudzeniu wywar gotowy jest do użycia,
* moczenie w naparze z rumianku przez 30 min. - 15 g suszu rumianku zalewa się wrzącą wodą i pozostawia pod przykryciem do ostudzenia, napar rozcieńczyć 1 l wody,
po tych zabiegach nasiona osuszyć i wysiać w tym samym dniu,
* można nasiona zaprawić na sucho w popiele drzewnym z czeremchy zwyczajnej lub w mączce bazaltowej na kilka dni przed planowanym wysiewem,
* zaprawianie termiczne polega albo na moczeniu nasion przez 20 min. w gorącej wodzie (wywarze) albo w suchym i ciepłym powietrzu np. piekarnik czy suszarka - temperatura nie powinna przekraczać 51 0C (konieczny dokładny termometr) - zabieg ten zapobiega występowaniu zgorzeli siewek.
* moczenie przez 2 min w preparacie Grevit 200 SL, Biosept 33 SL oraz zaprawy ziołowe PNOS-1 i 2 LS - nie zabezpieczają przed szkodnikami.
Wykaz środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w uprawach ekologicznych wykaz....

Od lat Działkowcy stosują zaprawianie nasion w roztworach preparatów z krowieńca (500), rumianku (503), kory dębowej (505) i pokrzywy (504). Nasiona moczy się w tych roztworach przez 10-15 min i po wysuszeniu wysiewa jeszcze tego samego dnia. Jednak dostępność tych preparatów jest co raz mniejsza, a własnoręczne ich wykonanie nie jest łatwe.
Można szybko wykonać namiastkę niektórych z tych preparatów o dużej skuteczności. Mam na myśli własnoręcznie wykonane wyciągi z kwiatów rumianku i kozłka lekarskiego. Z nasionami postępujemy tak jak przy roztworach. Wyciąg z kwiatostanów kozłka zalecany jest do zaprawiania nasion selerów, pomidorów, cebuli i porów, a z koszyczków rumianku do zaprawiania nasion grochu, fasoli, rzepy i rzodkiewki.
To było w tym linku :wink:
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Zaprawianie nasion i cebul miedzianem.

Post »

Mam pytanie czy mogę przed sadzeniem i siewem nasion zaprawić je miedzianem w celu zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Lukasz, miedzian nie służy do zaprawiania, przynajmniej tego w ulotce nie znalazłam
Dawniej zaprawiałam p-ko chorobom zaprawą Funaben, a ub. jesieni cebule (tulipany, hiacynty i narcyzy) moczyłam -część w Dithane a część w Topsinie. Funabenu już chyba nie ma w sprzedaży.
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Czyli nie można zaprawić nasion i cebul miedzianem? Można je zepsuć?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Lukasz, na to pytanie to by najlepiej Kosiarz odpowiedział, czy zepsujesz, czy nie? Nie wiem.
Myślę, że chyba to nic nie da. W miedzianie subst. aktywną jest miedź, w dithane- mankozeb, w topsinie- tiofanat metylu.
W tym sezonie za sprawą Kozuli i Kosiarza, a i tych przeklętych ataków chorób wszelkich, nauczyłam się wg mnie bardzo ważnej rzeczy- zwracać uwagę na rodzaj substancji aktywnych w poszczególnych preparatach.
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Ale przecież miedź ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy sadzenia

Post »

Możecie polecić mi jakiś dobry, sprawdzony środek do zaprawiania nasion na sucho?
Pozdrowienia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy sadzenia

Post »

Ogrodnik, też się zastanawiam, co zastosować.
W ub. latach był funaben p-ko zgorzeli i marschal (nie wiem czy nazwę napisałam prawidłowo) na robale np w cebuli-dymce. Obydwa preparaty zostały wycofane, mam póki co previcur Energy na choroby grzybowe i chyba tym podleję posiane nasionka. Czym zaprawić dymkę, pojęcia nie mam!
Pozdrawiam! Gienia.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy sadzenia

Post »

Prewicur jest w postaci zawiesiny, tak? Więc można nim opryskiwać już rosnące siewki? I właśnie szukam czegoś co jest w postaci proszku, żeby zaprawić nasiona jeszcze przed wysiewem .
Możecie mi jeszcze powiedzieć, czy Topsin też działa na zgorzel powschodową? ;:24
Pozdrowienia
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nasiona, cebule - zaprawianie i terminy sadzenia

Post »

Znalazłam w karcie informacyjnej topsinu, że można zaprawiać nasiona cebuli pko zgorzeli siewek, więc pewnie nasiona innych warzyw także. Można też odkazić podłoże roztworem nie zaprawiając nasion- chyba na jedno wyjdzie.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”