Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

U mnie słoneczniki w dobrej ziemi mają po trzy metry, a niemal dojrzałe główki o średnicy 40-50 cm. Z tej samej torebki siane, ale w kiepskiej ziemi (raczej glinie), podrosły raptem do póltora metra, ale ledwie zaczęły kwitnąć, są piękne, ale tylko jako ozdoba.

Te wysokie zaś świetnie nadają się jako "patyczki" dla mojego psa, wczoraj po ścięciu pierwszego słonecznika, jego łodyga została dokładnie zgryziona z chrzęstem :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

Szymonambar222 pisze:Mój słonecznik wybujał na 4.5m liście przynajmniej 50 cm średnicy.
a miałes miec takie gigantyczne nasiona z których wyrosną słoneczniki po 50 cm
. ja maiłem odm ....... , słoneczniki ma wysokosc ok 7 m i kwiatostany po 60 i więcej cm .

p.s. jak ktos chce znac odmianę to niech napisze na pw.
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Orientuje się ktoś jak jest z dostępnością nasion słonecznika odmiany "Skyscraper"? Znalazłem ofertę sprzedaży tylko w 1 sklepie i to z dopiskiem "ilość limitowana". Osiąga podobno 3-4 metry wysokości. Warto kupować teraz - 3 nasiona za 7zł? Czy poczekać 2-3 miesiące a pojawi się więcej? Gdzie jeszcze można dostać nasiona wielkich słoneczników?

Chciałbym w przyszłym roku wyhodować jakiś naprawdę wysoki okaz. Zależy mi tylko na wysokości - tak dla satysfakcji. Ma ktoś doświadczenie w tej mierze? Jak należy przygotować podłoże? Jaką ziemie mu dać i jak nawozić?
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

W książce pt: " Działka moje hobby " jest napisane, że słonecznik wymaga głęboko uprawionej ziemi ogrodowej i dużo słońca. Tylko tyle.
ferny
Awatar użytkownika
ewica65
50p
50p
Posty: 67
Od: 15 lis 2009, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Prato - Italia

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

A można posiać w dużych skrzynkach na mocno nasłonecznionym balkonie? Mam nasionka ze słonecznika przywiezione w zeszłym roku z Polski i chciałabym mieć przysmak na lato, bo w tym roku nie dotrę do ojczyzny i gotowca sobie nie kupię. A mój prywatny lipcowo sierpniowy obyczaj nakazuje mieć "roślinę towarzyską" do siadania letnim wieczorkiem na balkonie, dłubania i długich rozmów rodzinnych.
ewica65
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Niskie odmiany słonecznika

Post »

Czy macie takie w swoich ogrodach? Chodzi mi oczywiście o słoneczniki dekoracyjne. Byłabym wdzięczna za pokazanie zdjęć i krótką opinie o tych odmianach.:D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Jesienią zauroczyło mnie pole słoneczników pastewnych. Zauroczyło do tego stopnia, że przeprawiłam się przez przydrożny rów i jakieś druty, aby zerwać jeden na nasiona. Nie były jeszcze w pełni dojrzałe, ale już sprawdziłam siłę kiełkowania - 60%. U mnie będą "robić" jako ozdobne. Są wysokości ok. 50 cm, kwiaty o średnicy 10 - 15 cm i po kilka rozgałęzień na łodydze.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Słonecznik Doniczkowy "Sunspot" :wink:
Dorasta do 40cm...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Wiadomo, że słonecznik potrzebuje słońca, a czy zaobserwowaliście może jak słonecznik karłowy zachowuje się w półcieniu?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

:D Aniu- ja tego roku zaczynam przygodę z niskimi słonecznikami - będę siać w donicach...Mają mi zastąpić moje dalie, które niestety zostały w gruncie- mokra bardzo jesień i klopoty z nogą nie pozwoliły na wykopanie... :(
Wnioski z uprawy ozdobnych słoneczników- dopiero za rok... :wink:

Obrazek
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Dlaczego za rok Nelu? Możesz nam relacjonować od wysiewu. Powiesz jak długo kiełkują, jak szybko rosną poszczególne odmiany. Widzę, że masz sporo odmian, wiec będzie co porównywac. Co nauka, to nauka :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Aniu :D -trafić na nasiona niskiego słonecznika jest niebywale trudno ! Niby piszą ,że wysokość 40 cm,
a potem rosną Ci takie po 2,5 metra...
Ale rok temu bardzo przyłożyłam się do zakupów i znalazłam nasiona firmy PNOS -słonecznik Sonnengold.
To są takie pełne słoneczniki jak na obrazach Van Gogha.

Efekty były takie:

Obrazek Obrazek
Obrazek

Z moich obserwacji wynika,że większą rolę niż nasłonecznienie odgrywa żyzna ziemia..
Słoneczniki ,które rosły w pełnym słońcu,ale w piachu -kwitły gorzej niż te,które miały duzo mniej słońca,
ale posiane zostały w bogatej ziemi w warzywniaku :D

O, tu mam jeszcze jedno zdjęcie- widać jakie są nieduże i jak większe rośliny zasłaniają im słońce,
a i to słońce jest takie bardzo boczne i od zachodu.
Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Magdo - zatem w półcieniu też dobrze kwitły?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”